Klíčové body
- Akcie rostou díky nadějím na nové stimulační balíčky z Číny
- Index MSCI Asia Pacific zaznamenal nárůst, zejména u akcií z Číny, Hongkongu a Jižní Koreje
- Čína oznámila ekonomický brífink s klíčovými finančními regulátory, vyvolávající spekulace o dalších stimulech
- Ceny ropy a zlata rostou v důsledku očekávané čínské podpory a napětí na Blízkém východě
Začátek týdne byl pozitivní a akciové trhy se v globálním měřítku snažily, protože obchodníci očekávali větší stimulaci, která by pozvedla světovou ekonomiku. Tento optimismus byl způsoben především očekáváním, že Čína by mohla vystupňovat své revitalizační úsilí směrem k růstu ekonomiky. Zajímavé je, že zlato se ve stejném období dotklo rekordního maxima, což svědčí o silném nárůstu hodnoty.
Index MSCI Asia Pacific zaznamenal vzestupný trend v souladu s evropskými a americkými akciovými futures. Pozoruhodné je, že mezi nejlépe stoupajícími byly akcie z Číny, Hongkongu a Jižní Koreje. V poměrně mimořádném sledu událostí Čína odhalila své plány na ekonomický brífink, který se bude konat v úterý za účasti tří vysokých finančních regulátorů. Toto oznámení přichází v době, kdy Čína právě snížila jednu ze svých krátkodobých sazeb, což vyvolalo spekulace, že by se mohl blížit nový stimulační balíček.
Obchodníci netrpělivě očekávají nový soubor opatření k oživení stagnující čínské ekonomiky poté, co příval neuspokojivých údajů ze srpna vyvolal obavy, že země bez další podpory nedosáhne svého ročního růstového cíle ve výši přibližně 5 %. V důsledku toho se očekává, že americké statistiky, jejichž zveřejnění je naplánováno na začátek tohoto týdne, nabídnou nové pohledy na tempo a rozsah dalšího uvolňování ze strany Federálního rezervního systému.
“Mít trochu větší politickou podporu určitě situaci zlepšuje,” citoval Ken Wong, specialista na asijské akciové portfolio ve společnosti Eastspring Investments Hong Kong Ltd. Doporučil, aby se úsilí zaměřilo na podporu spotřebitelských výdajů a posílení důvěry, zejména v Číně.
Na druhé straně jen zaznamenal pokles poté, co guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda v pátek naznačil, že úřady nespěchají s dalším zvyšováním úrokových sazeb. Současně zůstalo hotovostní obchodování s americkými státními dluhopisy v Asii neaktivní kvůli státnímu svátku v Japonsku.
Stagnace následovala dolar, protože australské dluhopisy klesaly v očekávání, že centrální banka v úterý přistoupí k udržování politiky, což lze přičíst nákladům na bydlení, které udržují lepkavou inflaci.
Koncem týdne budou dominovat aktivity centrálních bank ze Švédska a Švýcarska s očekávanými rozhodnutími o měnové politice. S projevy má vystoupit také řada představitelů Federálního rezervního systému, například regionální prezidenti Raphael Bostic a Austan Goolsbee. V centru pozornosti bude také výběr cenových ukazatelů Federálního rezervního systému spolu s údaji o osobních výdajích a příjmech v USA.
V pátek guvernér Federálního rezervního systému Christopher Waller zmínil, že pravděpodobně schválí snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu na každém z příštích dvou zasedání, která jsou naplánována na listopad a prosinec.
“Z hlediska trhů je zde nejpravděpodobnější scénář, že údaje budou nadále jemně vyrovnané – kdy dezinflace postupuje bez přerušení a zároveň nedochází k příliš prudkému poklesu pracovních míst,” uvedl Vishnu Varathan, vedoucí ekonomického a strategického oddělení Mizuho Bank Ltd.
Na pozadí nedávného vývoje evropské politiky francouzský premiér Michel Barnier prohlásil, že nová vláda by mohla zvážit uvalení zvýšených daní na velké podniky a bohaté jednotlivce. Takové opatření je součástí snahy o nápravu rozbujelých rozpočtových deficitů a udržení důvěry dluhopisových trhů. Kromě toho sociální demokraté Olafa Scholze v nedávných průzkumech těsně předstihli krajně pravicovou Alternativu pro Německo a udrželi si tak moc ve východní spolkové zemi Braniborsko.
Mezitím ceny ropy vzrostly poté, co zaznamenaly největší týdenní nárůst od dubna. Tento nárůst byl způsoben náznaky, že Čína zvyšuje podporu své ekonomiky, a obavami, že konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem by mohl přerůst v regionální válku. Tyto pokračující nepokoje na Blízkém východě by mohly potenciálně vyvolat další růst cen zlata vzhledem k jeho statusu útočiště.
Tento týden by také mohlo dojít k tomu, že americké ministerstvo obchodu představí navrhovaná pravidla pro možný zákaz hardwaru a softwaru z Číny a Ruska pro propojená vozidla. Oznámení se očekává již v pondělí. Podobně zpět v Asii vykázaly dolarové dluhopisy Srí Lanky pokles po vítězství levicového kandidáta Anury Kumary Dissanayakeho v prezidentských volbách, čímž se záchrana země Mezinárodním měnovým fondem a další dluhové dohody dostaly do nejisté situace.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky