Klíčové body
- Inflace v Kanadě zpomalila na 2 %, což je nejnižší tempo od února 2021 a blízko cíle centrální banky
- Bank of Canada zvažuje výraznější snížení úrokových sazeb kvůli zmírnění cenových tlaků a slabšímu růstu ekonomiky
- Meziroční inflace zpomalila hlavně díky poklesu cen benzínu, což zvýšilo šance na agresivnější snížení sazeb
Index spotřebitelských cen se v srpnu zvýšil o 2 % oproti předchozímu roku po 2,5% růstu o měsíc dříve, uvedl v úterý v Ottawě kanadský statistický úřad. To je pomalejší než mediánový odhad 2,1 % v průzkumu agentury Bloomberg mezi ekonomy.
Po jednom z nejagresivnějších cyklů zvyšování inflace v historii centrální banky se inflace pod dohledem guvernéra Tiffa Macklema vrátila k 2% cíli. Úterní údaje posílí přesvědčení Bank of Canada, že cenové tlaky jsou pod kontrolou, a mohou jí poskytnout prostor pro zrychlení tempa snižování úrokových sazeb.
„Inflace v Kanadě byla sražena a nyní je čas, aby tvůrci měnové politiky podnikli výraznější krok,“ uvedl Royce Mendes, výkonný ředitel a vedoucí makrostrategie ve společnosti Desjardins Securities ve zprávě pro investory.
„Očekáváme, že centrální bankéři příští měsíc sníží svou základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů ve snaze urychlit návrat k neutrálnějšímu nastavení.“
Tisková zpráva o inflaci je první ze dvou zpráv před dalším rozhodnutím Bank of Canada o úrokových sazbách, které se uskuteční 23. října. Po zveřejnění údajů obchodníci na jednodenních swapech zvýšili své sázky na větší než obvyklé snížení sazeb při tomto rozhodnutí, přičemž šance na snížení o 50 bazických bodů se pohybují těsně nad hranicí mince.
Výnosy dluhopisů klesly, což snížilo dvouletý kanadský benchmark na 2,880 %. Kanadský dolar oslabil na 1,3617 C$, což znamenalo čtvrtý den ztrát v řadě.
V meziměsíčním srovnání index klesl o 0,2 % oproti očekávání beze změny a po sezónním očištění vzrostl o 0,1 %.
Dva ukazatele jádrové inflace centrální banky se snížily a dosáhly v průměru 2,35 % ročně z 2,55 % před měsícem, což odpovídalo očekávání. Tříměsíční klouzavý průměr těchto ukazatelů podle výpočtů agentury Bloomberg klesl na anualizované tempo 2,4 % z červencových 2,8 %.
Srpen byl osmým měsícem v řadě, kdy se celkové sazby pohybovaly v cílovém pásmu centrální banky.
„Je to milník, na který jsme všichni čekali,“ uvedl Andrew DiCapua, hlavní ekonom Kanadské obchodní komory. „Vzhledem k tomu, že inflace je mírně pod očekáváním Bank of Canada, může nyní vážně uvažovat o snížení sazeb o větší částku.“
Meziroční inflace zpomalila především kvůli benzínu – ceny benzínu přímo klesly a byly také ovlivněny bazickými efekty, uvedl kanadský statistický úřad.
Meziměsíčně se ceny snížily v pěti z osmi subsektorů, což by mohlo u představitelů centrální banky vyvolat obavy z deflace, pokud se stane trendem. Macklem nedávno prohlásil, že bance záleží stejně tak na podstřelení 2% inflačního cíle jako na jeho překročení.
Bank of Canada od června již třikrát snížila sazby, čímž se základní jednodenní sazba dostala na 4,25 %, a její představitelé signalizovali, že přijdou další snížení. Ekonomové vidí rostoucí slabost na trhu práce a někteří z nich vyzývají tvůrce politiky, aby začali činit větší kroky ke snížení výpůjčních nákladů.
Začátkem tohoto měsíce Macklem zopakoval, že úředníci mohou snížit sazby o 50 bazických bodů nebo více, pokud inflace a ekonomika zpomalí rychleji, než se očekávalo. Uvedl však také, že by se mohli rozhodnout snižování pozastavit, pokud bude růst silnější nebo inflace přetrvávat.
Úředníci varovali, že vliv srovnávací základny může udržet inflaci ke konci letošního roku nad cílovou hodnotou.
„Pointa tedy je, že inflace zůstává neohrožující a Bank of Canada by se nyní měla zaměřit na snahu stimulovat ekonomiku a zastavit vzestup míry nezaměstnanosti,“ uvedl ve zprávě pro investory Andrew Grantham, ekonom Canadian Imperial Bank of Commerce.
Podle Granthama CIBC nadále předpokládá další snížení úrokových sazeb o 200 bazických bodů v období do poloviny příštího roku.
Trhy očekávají, že do července příštího roku klesnou sazby v Kanadě na přibližně 2,5 %, což je o více než 50 bazických bodů méně, než kolik byly oceňovány před měsícem.
„Inflace již není hlavní starostí Bank of Canada,“ uvedl Charles St-Arnaud, hlavní ekonom společnosti Alberta Central. Vzhledem k tomu, že trh práce „drží ekonomiku pohromadě“, síla příští zprávy o zaměstnanosti pravděpodobně určí, zda centrální banka sníží o 25 nebo 50 bazických bodů, uvedl.
V srpnu k meziroční změně míry inflace nadále nejvíce přispívaly úrokové náklady na hypotéky a nájemné. Úrokové náklady na hypotéky vzrostly o 18,8 % a nájemné o 8,9 %. Bez započtení přístřeší vzrostl index spotřebitelských cen meziročně o 0,5 % oproti 1,2 % v červenci.
Bez započtení potravin a energií vzrostl index oproti předchozímu roku o 2,4 %. Inflace ve službách vzrostla o 4,3 %, zatímco u zboží klesla o 0,7 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky