Francouzský antimonopolní úřad v pondělí uložil společnosti Apple pokutu ve výši 150 milionů eur (162,42 milionu dolarů) za zneužití dominantního postavení v oblasti reklamy v mobilních aplikacích na svých zařízeních v letech 2021 až 2023 díky nástroji pro kontrolu soukromí.
Francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže však společnosti Apple nenařídil, aby nástroj změnila. Jedná se o první pokutu, kterou antimonopolní úřad udělil společnosti Apple kvůli jejímu nástroji App Tracking Transparency (ATT).
ATT umožňuje uživatelům iPhonů a iPadů rozhodovat o tom, které aplikace mohou sledovat činnost uživatele, ale byl kritizován inzerenty a konkurenty závislými na online reklamě. Francouzský případ byl vyvolán stížnostmi několika sdružení zadavatelů online reklamy, vydavatelů a internetových sítí, které obvinily společnost Apple z údajného zneužívání své tržní síly.
„Ačkoli cíl, který ATT sleduje, není sám o sobě předmětem kritiky, způsob, jakým je prováděn, není nezbytný ani přiměřený deklarovanému cíli společnosti Apple, kterým je ochrana osobních údajů,“ uvedl regulátor v prohlášení.
Francouzský antimonopolní úřad v pondělí uložil společnosti Apple pokutu ve výši 150 milionů eur za zneužití dominantního postavení v oblasti reklamy v mobilních aplikacích na svých zařízeních v letech 2021 až 2023 díky nástroji pro kontrolu soukromí.
Francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže však společnosti Apple nenařídil, aby nástroj změnila. Jedná se o první pokutu, kterou antimonopolní úřad udělil společnosti Apple kvůli jejímu nástroji App Tracking Transparency .
ATT umožňuje uživatelům iPhonů a iPadů rozhodovat o tom, které aplikace mohou sledovat činnost uživatele, ale byl kritizován inzerenty a konkurenty závislými na online reklamě. Francouzský případ byl vyvolán stížnostmi několika sdružení zadavatelů online reklamy, vydavatelů a internetových sítí, které obvinily společnost Apple z údajného zneužívání své tržní síly.
„Ačkoli cíl, který ATT sleduje, není sám o sobě předmětem kritiky, způsob, jakým je prováděn, není nezbytný ani přiměřený deklarovanému cíli společnosti Apple, kterým je ochrana osobních údajů,“ uvedl regulátor v prohlášení.
Francouzský antimonopolní úřad v pondělí uložil společnosti Apple pokutu ve výši 150 milionů eur (162,42 milionu dolarů) za zneužití dominantního postavení v oblasti reklamy v mobilních aplikacích na svých zařízeních v letech 2021 až 2023 díky nástroji pro kontrolu soukromí.
Francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže však společnosti Apple nenařídil, aby nástroj změnila. Jedná se o první pokutu, kterou antimonopolní úřad udělil společnosti Apple kvůli jejímu nástroji App Tracking Transparency (ATT).
ATT umožňuje uživatelům iPhonů a iPadů rozhodovat o tom, které aplikace mohou sledovat činnost uživatele, ale byl kritizován inzerenty a konkurenty závislými na online reklamě. Francouzský případ byl vyvolán stížnostmi několika sdružení zadavatelů online reklamy, vydavatelů a internetových sítí, které obvinily společnost Apple z údajného zneužívání své tržní síly.
„Ačkoli cíl, který ATT sleduje, není sám o sobě předmětem kritiky, způsob, jakým je prováděn, není nezbytný ani přiměřený deklarovanému cíli společnosti Apple, kterým je ochrana osobních údajů,“ uvedl regulátor v prohlášení.
