Americká přepravní společnost Prime Inc., která provozuje přibližně 9 000 nákladních vozidel, zažalovala u federálního soudu v Missouri americký daňový úřad (IRS). Firma požaduje vrácení spotřební daně z pohonných hmot ve výši 11 016 644 USD, kterou zaplatila v letech 2018 až 2021.
Podstatou žaloby podané 16. června 2026 je spor o zdanění motorové nafty používané výhradně k pohonu chladicích jednotek na návěsech. Podle žalobce se jedná o mimosilniční užití paliva, které nepohánělo samotná vozidla na dálnicích, a proto by nemělo podléhat standardní federální silniční dani. Tato daň v současnosti činí 24,3 centu na galon nafty a slouží k financování dálniční infrastruktury.
Společnost Prime Inc. se již dříve pokoušela získat prostředky zpět administrativní cestou, ale IRS její žádosti za období let 2018 až 2020 zamítl. Na žádost z 12. září 2025 ohledně roku 2021 úřad dosud nereagoval. Tento spor je klíčový i pro malé dopravce, protože na stejný federální daňový odpočet za mimosilniční spotřebu paliva mají nárok všichni provozovatelé bez ohledu na velikost své flotily.
Americká přepravní společnost Prime Inc., která provozuje přibližně 9 000 nákladních vozidel, zažalovala u federálního soudu v Missouri americký daňový úřad . Firma požaduje vrácení spotřební daně z pohonných hmot ve výši 11 016 644 USD, kterou zaplatila v letech 2018 až 2021.
Podstatou žaloby podané 16. června 2026 je spor o zdanění motorové nafty používané výhradně k pohonu chladicích jednotek na návěsech. Podle žalobce se jedná o mimosilniční užití paliva, které nepohánělo samotná vozidla na dálnicích, a proto by nemělo podléhat standardní federální silniční dani. Tato daň v současnosti činí 24,3 centu na galon nafty a slouží k financování dálniční infrastruktury.
Společnost Prime Inc. se již dříve pokoušela získat prostředky zpět administrativní cestou, ale IRS její žádosti za období let 2018 až 2020 zamítl. Na žádost z 12. září 2025 ohledně roku 2021 úřad dosud nereagoval. Tento spor je klíčový i pro malé dopravce, protože na stejný federální daňový odpočet za mimosilniční spotřebu paliva mají nárok všichni provozovatelé bez ohledu na velikost své flotily.
Americká přepravní společnost Prime Inc., která provozuje přibližně 9 000 nákladních vozidel, zažalovala u federálního soudu v Missouri americký daňový úřad (IRS). Firma požaduje vrácení spotřební daně z pohonných hmot ve výši 11 016 644 USD, kterou zaplatila v letech 2018 až 2021. Podstatou žaloby podané 16. června 2026 je spor o zdanění motorové nafty používané výhradně k pohonu chladicích jednotek na návěsech. Podle žalobce se jedná o mimosilniční užití paliva, které nepohánělo samotná vozidla na dálnicích, a proto by nemělo podléhat standardní federální silniční dani. Tato daň v současnosti činí 24,3 centu na galon nafty a slouží k financování dálniční infrastruktury. Společnost Prime Inc. se již dříve pokoušela získat prostředky zpět administrativní cestou, ale IRS její žádosti za období let 2018 až 2020 zamítl. Na žádost z 12. září 2025 ohledně roku 2021 úřad dosud nereagoval. Tento spor je klíčový i pro malé dopravce, protože na stejný federální daňový odpočet za mimosilniční spotřebu paliva mají nárok všichni provozovatelé bez ohledu na velikost své flotily.
