Americké ministerstvo energetiky oznámilo poskytnutí podmínečných půjček v celkové výši 17,5 miliardy dolarů pro energetické společnosti na nákup reaktorů a infrastruktury. Cílem této iniciativy je obnovit americký komerční dodavatelský řetězec v jaderné energetice a zajistit, aby bylo do roku 2030 ve výstavbě 10 nových velkých jaderných reaktorů. Podle ministra energetiky Chrise Wrighta by tento krok mohl urychlit původní harmonogram o tři roky.
Rostoucí poptávka po elektřině, hnaná rozvojem umělé inteligence a masivní výstavbou datových center, vyvolala o tento program silný zájem ze strany technologických gigantů i energetických firem. Vládní program podpoří až pět půjček, z nichž každá pomůže financovat dva reaktory Westinghouse o výkonu 1,1 gigawattu. Westinghouse se spojí s až pěti partnery z řad energetických firem, kteří reaktory pořídí za pevnou cenu. Zájem o účast již projevilo sedm společností. Každý projekt bude spoluvlastněn oběma partnery, přičemž oba musí před čerpáním státních prostředků investovat vlastních 500 milionů dolarů.
Americké ministerstvo energetiky oznámilo poskytnutí podmínečných půjček v celkové výši 17,5 miliardy dolarů pro energetické společnosti na nákup reaktorů a infrastruktury. Cílem této iniciativy je obnovit americký komerční dodavatelský řetězec v jaderné energetice a zajistit, aby bylo do roku 2030 ve výstavbě 10 nových velkých jaderných reaktorů. Podle ministra energetiky Chrise Wrighta by tento krok mohl urychlit původní harmonogram o tři roky.
Rostoucí poptávka po elektřině, hnaná rozvojem umělé inteligence a masivní výstavbou datových center, vyvolala o tento program silný zájem ze strany technologických gigantů i energetických firem. Vládní program podpoří až pět půjček, z nichž každá pomůže financovat dva reaktory Westinghouse o výkonu 1,1 gigawattu. Westinghouse se spojí s až pěti partnery z řad energetických firem, kteří reaktory pořídí za pevnou cenu. Zájem o účast již projevilo sedm společností. Každý projekt bude spoluvlastněn oběma partnery, přičemž oba musí před čerpáním státních prostředků investovat vlastních 500 milionů dolarů.
Americké ministerstvo energetiky oznámilo poskytnutí podmínečných půjček v celkové výši 17,5 miliardy dolarů pro energetické společnosti na nákup reaktorů a infrastruktury. Cílem této iniciativy je obnovit americký komerční dodavatelský řetězec v jaderné energetice a zajistit, aby bylo do roku 2030 ve výstavbě 10 nových velkých jaderných reaktorů. Podle ministra energetiky Chrise Wrighta by tento krok mohl urychlit původní harmonogram o tři roky. Rostoucí poptávka po elektřině, hnaná rozvojem umělé inteligence a masivní výstavbou datových center, vyvolala o tento program silný zájem ze strany technologických gigantů i energetických firem. Vládní program podpoří až pět půjček, z nichž každá pomůže financovat dva reaktory Westinghouse o výkonu 1,1 gigawattu. Westinghouse se spojí s až pěti partnery z řad energetických firem, kteří reaktory pořídí za pevnou cenu. Zájem o účast již projevilo sedm společností. Každý projekt bude spoluvlastněn oběma partnery, přičemž oba musí před čerpáním státních prostředků investovat vlastních 500 milionů dolarů.
