Klíčové body
- Když zažíváte velký stres, je lepší zůstat v komfortní zóně pro udržení produktivity a pohody
- Komfortní zóna zvyšuje efektivitu a přesnost, což je užitečné při omezených zdrojích a hodnocení výkonu
- Setrvání v komfortní zóně může pomoci zvýšit sebevědomí po sérii problémů nebo ztrát na pracovišti
Pokud chcete růst, budete muset pravděpodobně vystoupit ze své komfortní zóny. Učit se něco nového je často nepříjemné, ale je to nezbytné pro rozvoj nových dovedností a vytváření nových nervových drah.
Přestože je růstové myšlení důležitou součástí úspěchu, jsou chvíle, kdy je lepší volbou zůstat v komfortní zóně. Zde je pět případů, kdy byste měli zůstat u toho, co vám vyhovuje:
JSTE V OBDOBÍ VELKÉHO STRESU
Pokud zažíváte velký stres nebo se cítíte vyhořelí, zvažte, zda si nepřidat na talíř něco nového.
„Držení se známých postupů vám může pomoci cítit se lépe pod kontrolou,“ říká Henna Pryor, autorka knihy Good Awkward: How to Embrace the Embarrassing and Celebrate the Cringe to Become The Bravest You. „Je to jako najít klidné místo uprostřed bouře.“
Katy Riddicková, výkonná ředitelka strategické poradenské společnosti High Lantern Group, souhlasí. „Pokud prožíváte smutek, trauma nebo jiné osobní problémy v oblasti duševního zdraví, může vám setrvání u toho, co znáte nejlépe, pomoci udržet produktivitu a pohodu, aniž by to na vás vyvíjelo další tlak,“ říká. „[Může to mít] také pozitivní přínos v tom, že se stále cítíte být cenným členem týmu.“
Někdy stres pramení ze samotné práce, například z toho, že se vám sejde mnoho aktivit mimo vaši komfortní zónu, říká Joseph Galasso, klinický psycholog a generální ředitel společnosti Baker Street Behavioral Health. „Obecně je dobrou strategií nedostavit se na každou bitvu, na kterou jste pozváni,“ říká.
„Pokud už zkoušíte něco nového nebo několik něčeho-nového, co vyžaduje, abyste byli mimo svou komfortní zónu, je v pořádku říci ostatním ne.“
JSTE VE SVÉ ROLI SPOKOJENÍ
Pokud v současné době pracujete v zaměstnání, kde dosahujete vysokých výkonů, milujete svou práci a byli byste naprosto spokojeni, kdybyste v této roli pokračovali i v dalších letech, je naprosto v pořádku zůstat ve své komfortní zóně, říká Cheryl Naumannová, vedoucí personálního oddělení univerzity ve Phoenixu.
„Pokud máte pocit, že vaši roli pravděpodobně neohrozí nové technologie, a jste si celkem jisti, že umělá inteligence nepřevezme klíčové části vaší práce a neudělá vás zastaralými, pak může být setrvání na vaší současné pozici naprosto přijatelné,“ říká.
Ujistěte se však, že nebudete litovat. „Většina lidí zjistí, že vystoupení z komfortní zóny jim z dlouhodobého hlediska přináší větší uspokojení a větší odměnu,“ dodává Naumann. „Nepříjemné pocity z promarněných příležitostí a šancí, které jste propásli, si mohou s odstupem času vybrat větší daň než krátkodobý život v nepohodlí.“
MUSÍTE BÝT EFEKTIVNÍ NEBO PŘESNÍ
Vaše komfortní zóna je domovem dovedností, které jste si osvojili, což zvyšuje vaši efektivitu a produktivitu, říká Caitlin Collinsová, organizační psycholožka a ředitelka programové strategie ve společnosti Betterworks, která se zabývá softwarem pro řízení cílů.
„Odbornost může vést k trvale kvalitní práci a může být obzvláště cenná v rolích, které vyžadují přesnost a spolehlivost,“ vysvětluje. „Na této úrovni se zaměstnanec stává vzorem, i když aktivně neučí ostatní, a dává příklad, jak něco dělat velmi dobře, aby se ostatní mohli učit jeho příkladem.“
Vaše komfortní zóna může také pomoci chránit omezené zdroje, dodává Pryor. „Když jsou zdroje omezené – ať už jde o čas, peníze nebo lidi -, může vám držení se toho, co víte, že funguje, pomoci vytěžit maximum z toho, co máte,“ říká. „Jde o to být chytrý a zbytečně neriskovat.“
VAŠE VÝKONNOST JE PŘEZKOUMÁVÁNA
Pokud se nacházíte v období hodnocení výkonu nebo víte, že jste hodnoceni, je nejlepší prokázat úroveň svých úspěchů tím, že zůstanete ve své komfortní zóně, říká Jason Walker, ředitel programu a docent průmyslové a organizační psychologie na Adlerově univerzitě ve Vancouveru.
„V situacích, které vyžadují špičkový výkon, například při jednání s klientem nebo při hodnocení nadřízeným, mohou známé postupy zvýšit přesnost a spolehlivost,“ říká. „To umožňuje zaměstnancům využít své znalosti a sebejistotu k dosažení výsledků, když je v sázce hodně.“
Když se potřebujete cítit a působit sebejistěji, nejlepším úhlem pohledu je pohodlí, říká Galasso. „Vyjadřujte věci, které znáte, a vystupujte důsledně,“ říká. „To jsou skvělé předběžné zkušenosti, které můžete získat před tím, než vystoupíte ze své komfortní zóny, požádáte o povýšení nebo vyzkoušíte nové věci.“
POTŘEBUJETE ZVÝŠIT SEBEVĚDOMÍ
Pokud jste si prošli řadou problémů nebo ztrát na pracovišti, možná budete potřebovat přestávku, abyste si vybudovali nebo obnovili sebevědomí, říká Pryor.
„Pokud se cítíte nejistí sami sebou, může vám práce ve vaší komfortní zóně pomoci nasbírat několik prvních vítězství, pokud se zavážete, že se po těchto vítězstvích posunete dál,“ říká. „Tyto malé úspěchy na začátku směny vám mohou zvýšit sebevědomí a připravit vás na větší výzvy v budoucnu.“
Ať už zůstanete doma, nebo se vydáte ven, klíčem ke komfortním zónám je rovnováha, říká Collinsová. „Setrvávání v komfortní zóně má sice své výhody, ale pro zaměstnance je zásadní, aby se pravidelně vystavovali výzvám, aby rostli a přizpůsobovali se,“ říká. „Podpora vyváženého přístupu, kdy zaměstnanci mají příležitost jak ke stabilitě, tak k růstu, může vytvořit dynamičtější a odolnější pracovní sílu.“
Dbejte také na to, abyste se nezvrhli v trapné vyhýbání se nebo nevstoupili do vyjetých kolejí, dodává Pryor. „Pravidelně se kontrolujte a ujišťujte se, že stále rostete, a ne že jen vyjíždíte,“ říká.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky