Pokleslý index spotřebitelských cen ukazuje na snižování úrokových sazeb
PepsiCo (PEP) zasáhla klesající poptávka v Severní Americe
Koruna stagnovala k euru a zpevnila k dolaru, burza vylepšila maxima
Americké akcie ve čtvrtek klesly, přestože údaje o zpomalení inflace ukázaly na pokles americké ekonomiky i v případě, že Federální rezervní systém začne ještě v tomto roce snižovat úrokové sazby.
Index S&P 500 klesl o 0,88 % a ustoupil z předchozí rekordní úrovně a uzavřel na hodnotě 5 584,54 bodu. Nasdaq Composite podobně ustoupil ze svého denního maxima o 1,95 % a skončil na úrovni 18 283,41, přičemž akcie společnosti Nvidia (NASDAQ:NVDA) klesly o více než 5,5 %.
Naproti tomu index Dow Jones Industrial Average mírně vzrostl o 32,39 bodu, tj. o 0,08 %, a uzavřel na úrovni 39 753,75 bodu.
Akcie společností s malou tržní kapitalizací, měřeno indexem Russell 2000, vzrostly o celých 3,6 %. Tuto rally podpořila očekávání snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému v září a naděje na ekonomické „měkké přistání“, které podpořily nejnovější údaje o inflaci.
Po oznámení indexu spotřebitelských cen se výnosy státních dluhopisů snížily, protože obchodníci zvýšili své sázky na nadcházející snížení úrokových sazeb. Pravděpodobnost snížení sazeb v září vzrostla na zhruba 93 %, jak ukazuje nástroj CME FedWatch Tool, ačkoli tržní konsenzus předpokládá, že Fed na nadcházejícím zasedání koncem tohoto měsíce sazby zachová.
Pokleslý index spotřebitelských cen ukazuje na snižování úrokových sazeb
Údaje zveřejněné dříve ve čtvrtek ukázaly, že červnový index spotřebitelských cen meziměsíčně klesl o 0,1 % namísto očekávaného růstu o 0,1 %, který se předpokládal. Meziročně se zvýšil o 3 %, což je méně než očekávaný růst o 3,1 %.
Široce sledovaný jádrový údaj, který nezahrnuje volatilní složky potravin a energií, se meziměsíčně zvýšil pouze o 0,1 % a meziročně vzrostl o 3,3 % oproti odhadovanému růstu o 3,4 %.
Tyto údaje přispěly k očekáváním, že by Federální rezervní systém mohl začít snižovat sazby již v září, kdy se uskuteční příští zasedání Fedu, na kterém se bude stanovovat jeho politika.
Hlavní indexy na Wall Street ve středu vzrostly na nová rekordní maxima po pozitivních komentářích předsedy Fedu Jeroma Powella, který upozornil na nedávné ochlazení americké ekonomiky, ale byl přesvědčen, že stále dojde k měkkému přistání ekonomiky.
Powell, který vystoupil v rámci druhého dne svého pololetního svědectví v Kongresu, ve středu zákonodárcům na Kapitolu řekl, že „více dobrých údajů“ bude pro americkou centrální banku důvodem ke snížení úrokových sazeb.
Přesto řada představitelů Fedu také vyjádřila opatrnost, že by před hlasováním pro snížení potřebovala více důkazů o ochlazování inflace, přičemž inflace zůstává nad 2% cílem banky.
PepsiCo zasáhla klesající poptávka v Severní Americe
Nová americká čtvrtletní výsledková sezóna začíná naplno v pátek, kdy jsou naplánovány výsledky řady významných bankovních institucí v zemi.
Ještě předtím akcie nealkoholického gigantu PepsiCo (NASDAQ:PEP) uzavřely o 0,2 % výše poté, co oznámily neuspokojivé údaje o tržbách za druhé čtvrtletí, které poškodila klesající poptávka po nápojích a pochutinách v Severní Americe.
Akcie Delta Air Lines (NYSE:DAL) klesly o 4 % poté, co dopravce předpověděl v aktuálním čtvrtletí nižší zisky, než se očekávalo, s odvoláním na tlak na zlevňování v dolní části trhu.
Jinde akcie řetězce supermarketů Costco Wholesale (NASDAQ:COST) klesly o 4,3 % navzdory oznámeným plánům zvýšit roční členské poplatky poprvé od roku 2017.
Chemická společnost WD-40 Company (NASDAQ:WDFC) vzrostla o 4,1 % po vykázání silného čtvrtletního zisku, zatímco hliníkářský gigant Alcoa (NYSE:AA) vzrostl o 1,9 % poté, co rovněž vykázal silný zisk.
Ropa klesá kvůli medvědí zprávě IEA
Ceny ropy ve čtvrtek ustoupily poté, co medvědí měsíční zpráva Mezinárodní agentury pro energii převážila nad utlumenou inflací v USA a také nad poklesem amerických zásob.
Do 09:35 SEČ futures na americkou ropu (WTI) vzrostl o 1,1 %, zatímco kontrakt na ropu Brent vyskočil o 0,7 %.
Mezinárodní energetická agentura předpověděla, že růst globální poptávky po ropě se v letošním a příštím roce zpomalí na necelý milion barelů denně, protože čínská spotřeba se ve druhém čtvrtletí snížila kvůli ekonomickým problémům.
Globální poptávka ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 710 000 barelů denně, což byl nejnižší čtvrtletní nárůst za více než rok, uvedla IEA, která poskytuje poradenství průmyslovým zemím, ve své měsíční zprávě o ropě.
Údaje zveřejněné ve středu ukázaly, že zásoby ropy v USA se minulý týden snížily o 3,4 milionu barelů, což výrazně překonalo očekávání, zatímco zásoby benzínu klesly o 2 miliony barelů, což bylo mnohem více než 600 000 barelů, které se očekávaly během amerického svátečního týdne 4. července.
Koruna stagnovala k euru a zpevnila k dolaru, burza vylepšila maxima
Česká měna ve čtvrtek stagnovala k euru a zpevnila k dolaru. K 17:00 koruna posílila oproti předchozímu závěru k měně USA o 11 haléřů na 23,31 Kč/USD. K euru sice kurz stoupl, ale pouze o jeden haléř na 25,36 Kč/EUR.
Přibližně od začátku června, kdy byl kurz české měny k euru ještě pod hranicí 25 korun a k dolaru pod 23 korunami, koruna k oběma zmíněným hlavním světovým měnám postupně oslabuje. Kurz k dolaru kolísá více než kurz k euru. I navzdory dnešnímu posílení k dolaru je ale stále koruna k měně USA o skoro čtyři desítky haléřů slabší než před měsícem. K euru si koruna pohoršila od začátku června o 80 haléřů.
Pražská burza ve čtvrtek vylepšila svá šestnáctiletá maxima. Index PX posílil o 0,41 procenta na 1586,73 bodu. Vyšší byl naposledy v červnu 2008, tedy před začátkem celosvětové ekonomické krize, která pak trvala asi do roku 2015. Pomohly mu hlavně akcie Komerční banky, Erste Bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
Nejobchodovanějším titulem dne se stala Komerční banka. Její akcie zároveň zdražily o 0,96 procenta na 787,50 koruny. Erste Bank si polepšila o 1,03 procenta na 1174,50 Kč. Zbytek finančního sektoru ale skončil v červeném. Moneta Money Bank oslabila o 0,19 procenta na 104 korun a pojišťovna VIG o 0,13 procenta na 784 korun.
Cenné papíry ČEZ zhodnotily o 0,56 procenta na rovných 900 korun. Zbrojovka Colt CZ naopak oslabila o 0,6 procenta na 667 korun. Ztrácely také akcie nápojářské Kofoly, tabákové společnosti Philip Morris ČR, výrobce solárních elektráren Photon Energy nebo řetězce Pilulka.
V uplynulých 16 letech zaznamenala pražská burza několik zlomů. Od června 2008, kdy byl index PX nad 1600 body, se propadl během ekonomické krize až zhruba na 600 bodů na začátku roku 2009. V následujících letech pak index stoupal a klesal o stovky bodů. Nejvýše se v krizových letech dostal asi na 1300 bodů v roce 2010. Mezi lety 2016 až 2020 burza zažila postupný růst bez větších výkyvů.
Dalším zlomem byl nástup pandemie nemoci covid-19 na začátku roku 2020, kdy se index propadl o stovky bodů pod hranici 700 bodů. Po postupném zotavování v dalších letech přinesl další propad začátek ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Poté zase index pražské burzy loni a letos postupně rostl.
Americké akcie ve čtvrtek klesly, přestože údaje o zpomalení inflace ukázaly na pokles americké ekonomiky i v případě, že Federální rezervní systém začne ještě v tomto roce snižovat úrokové sazby. Index S&P 500 klesl o 0,88 % a ustoupil z předchozí rekordní úrovně a uzavřel na hodnotě 5 584,54 bodu. Nasdaq Composite podobně ustoupil ze svého denního maxima o 1,95 % a skončil na úrovni 18 283,41, přičemž akcie společnosti Nvidia klesly o více než 5,5 %. Naproti tomu index Dow Jones Industrial Average mírně vzrostl o 32,39 bodu, tj. o 0,08 %, a uzavřel na úrovni 39 753,75 bodu. Akcie společností s malou tržní kapitalizací, měřeno indexem Russell 2000, vzrostly o celých 3,6 %. Tuto rally podpořila očekávání snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému v září a naděje na ekonomické „měkké přistání“, které podpořily nejnovější údaje o inflaci. Po oznámení indexu spotřebitelských cen se výnosy státních dluhopisů snížily, protože obchodníci zvýšili své sázky na nadcházející snížení úrokových sazeb. Pravděpodobnost snížení sazeb v září vzrostla na zhruba 93 %, jak ukazuje nástroj CME FedWatch Tool, ačkoli tržní konsenzus předpokládá, že Fed na nadcházejícím zasedání koncem tohoto měsíce sazby zachová. Pokleslý index spotřebitelských cen ukazuje na snižování úrokových sazeb Údaje zveřejněné dříve ve čtvrtek ukázaly, že červnový index spotřebitelských cen meziměsíčně klesl o 0,1 % namísto očekávaného růstu o 0,1 %, který se předpokládal. Meziročně se zvýšil o 3 %, což je méně než očekávaný růst o 3,1 %. Široce sledovaný jádrový údaj, který nezahrnuje volatilní složky potravin a energií, se meziměsíčně zvýšil pouze o 0,1 % a meziročně vzrostl o 3,3 % oproti odhadovanému růstu o 3,4 %. Tyto údaje přispěly k očekáváním, že by Federální rezervní systém mohl začít snižovat sazby již v září, kdy se uskuteční příští zasedání Fedu, na kterém se bude stanovovat jeho politika. Hlavní indexy na Wall Street ve středu vzrostly na nová rekordní maxima po pozitivních komentářích předsedy Fedu Jeroma Powella, který upozornil na nedávné ochlazení americké ekonomiky, ale byl přesvědčen, že stále dojde k měkkému přistání ekonomiky. Powell, který vystoupil v rámci druhého dne svého pololetního svědectví v Kongresu, ve středu zákonodárcům na Kapitolu řekl, že „více dobrých údajů“ bude pro americkou centrální banku důvodem ke snížení úrokových sazeb. Přesto řada představitelů Fedu také vyjádřila opatrnost, že by před hlasováním pro snížení potřebovala více důkazů o ochlazování inflace, přičemž inflace zůstává nad 2% cílem banky. PepsiCo zasáhla klesající poptávka v Severní Americe Nová americká čtvrtletní výsledková sezóna začíná naplno v pátek, kdy jsou naplánovány výsledky řady významných bankovních institucí v zemi. Ještě předtím akcie nealkoholického gigantu PepsiCo uzavřely o 0,2 % výše poté, co oznámily neuspokojivé údaje o tržbách za druhé čtvrtletí, které poškodila klesající poptávka po nápojích a pochutinách v Severní Americe. Akcie Delta Air Lines klesly o 4 % poté, co dopravce předpověděl v aktuálním čtvrtletí nižší zisky, než se očekávalo, s odvoláním na tlak na zlevňování v dolní části trhu. Jinde akcie řetězce supermarketů Costco Wholesale klesly o 4,3 % navzdory oznámeným plánům zvýšit roční členské poplatky poprvé od roku 2017. Chemická společnost WD-40 Company vzrostla o 4,1 % po vykázání silného čtvrtletního zisku, zatímco hliníkářský gigant Alcoa vzrostl o 1,9 % poté, co rovněž vykázal silný zisk. Ropa klesá kvůli medvědí zprávě IEA Ceny ropy ve čtvrtek ustoupily poté, co medvědí měsíční zpráva Mezinárodní agentury pro energii převážila nad utlumenou inflací v USA a také nad poklesem amerických zásob. Do 09:35 SEČ futures na americkou ropu vzrostl o 1,1 %, zatímco kontrakt na ropu Brent vyskočil o 0,7 %. Mezinárodní energetická agentura předpověděla, že růst globální poptávky po ropě se v letošním a příštím roce zpomalí na necelý milion barelů denně, protože čínská spotřeba se ve druhém čtvrtletí snížila kvůli ekonomickým problémům. Globální poptávka ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 710 000 barelů denně, což byl nejnižší čtvrtletní nárůst za více než rok, uvedla IEA, která poskytuje poradenství průmyslovým zemím, ve své měsíční zprávě o ropě. Údaje zveřejněné ve středu ukázaly, že zásoby ropy v USA se minulý týden snížily o 3,4 milionu barelů, což výrazně překonalo očekávání, zatímco zásoby benzínu klesly o 2 miliony barelů, což bylo mnohem více než 600 000 barelů, které se očekávaly během amerického svátečního týdne 4. července. Koruna stagnovala k euru a zpevnila k dolaru, burza vylepšila maxima Česká měna ve čtvrtek stagnovala k euru a zpevnila k dolaru. K 17:00 koruna posílila oproti předchozímu závěru k měně USA o 11 haléřů na 23,31 Kč/USD. K euru sice kurz stoupl, ale pouze o jeden haléř na 25,36 Kč/EUR. Přibližně od začátku června, kdy byl kurz české měny k euru ještě pod hranicí 25 korun a k dolaru pod 23 korunami, koruna k oběma zmíněným hlavním světovým měnám postupně oslabuje. Kurz k dolaru kolísá více než kurz k euru. I navzdory dnešnímu posílení k dolaru je ale stále koruna k měně USA o skoro čtyři desítky haléřů slabší než před měsícem. K euru si koruna pohoršila od začátku června o 80 haléřů. Pražská burza ve čtvrtek vylepšila svá šestnáctiletá maxima. Index PX posílil o 0,41 procenta na 1586,73 bodu. Vyšší byl naposledy v červnu 2008, tedy před začátkem celosvětové ekonomické krize, která pak trvala asi do roku 2015. Pomohly mu hlavně akcie Komerční banky, Erste Bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Nejobchodovanějším titulem dne se stala Komerční banka. Její akcie zároveň zdražily o 0,96 procenta na 787,50 koruny. Erste Bank si polepšila o 1,03 procenta na 1174,50 Kč. Zbytek finančního sektoru ale skončil v červeném. Moneta Money Bank oslabila o 0,19 procenta na 104 korun a pojišťovna VIG o 0,13 procenta na 784 korun. Cenné papíry ČEZ zhodnotily o 0,56 procenta na rovných 900 korun. Zbrojovka Colt CZ naopak oslabila o 0,6 procenta na 667 korun. Ztrácely také akcie nápojářské Kofoly, tabákové společnosti Philip Morris ČR, výrobce solárních elektráren Photon Energy nebo řetězce Pilulka. V uplynulých 16 letech zaznamenala pražská burza několik zlomů. Od června 2008, kdy byl index PX nad 1600 body, se propadl během ekonomické krize až zhruba na 600 bodů na začátku roku 2009. V následujících letech pak index stoupal a klesal o stovky bodů. Nejvýše se v krizových letech dostal asi na 1300 bodů v roce 2010. Mezi lety 2016 až 2020 burza zažila postupný růst bez větších výkyvů. Dalším zlomem byl nástup pandemie nemoci covid-19 na začátku roku 2020, kdy se index propadl o stovky bodů pod hranici 700 bodů. Po postupném zotavování v dalších letech přinesl další propad začátek ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Poté zase index pražské burzy loni a letos postupně rostl.