Japonsko podnítilo růst asijského akciového indexu, zatímco evropské a americké futures byly stabilní v proudu širokého růstu indexů S&P 500 a Nasdaq 100.
Powell ve výpovědi před americkými zákonodárci podpořil rozvážné zvyšování úrokových sazeb Fedu a ostražitost v oblasti inflace, přičemž naznačil, že největší světová ekonomika může přečkat vyšší náklady na půjčky.
Sankce uvalené na Rusko za invazi způsobily, že se obchodníci stáhli od jeho zdrojů, což podnítilo obavy z nedostatku energie, obilí a kovů. Ropa dosáhla nejvyšší hodnoty od roku 2008 a komoditní index je rekordní.

Dluhopisy v Austrálii ustoupily, zatímco státní dluhopisy se zvýšily, ale umazaly jen část prudkých ztrát, které utrpěly ve středu. Desetiletý výnos amerických dluhopisů – na úrovni zhruba 1,85 % – zůstává pod úrovní 2 %, která byla zaznamenána před ruskou akcí. Dolar a zlato se příliš nezměnily.
Powell vyjádřil podporu zvýšení sazeb Fedu o čtvrt procentního bodu ještě tento měsíc. Naznačil také, že centrální banka možná bude muset přijmout tvrdší opatření, pokud cenové tlaky nezačnou polevovat. Dluhopisový trh očekává v letošním roce zhruba pět čtvrtbodových pohybů.
Předsedovi Fedu se podařilo „uklidnit rizikové trhy tím, že vyloučil zvýšení sazeb o 50 bazických bodů v březnu a zároveň slíbil ostražitost v oblasti inflace na následujících zasedáních,“ napsali stratégové Citigroup Inc William O’Donnell a Edward Acton ve své poznámce.
Zdá se, že měnové orgány hodlají pokračovat v přísnější politice a zároveň bedlivě sledují rusko-ukrajinskou válku a její důsledky.

„Je skutečně na čase, aby se investoři připravili na větší volatilitu, zejména na dluhopisových trzích,“ protože Fed ještě nezačal se snižováním bilance, uvedla v televizi Bloomberg Nancy Davisová, investiční ředitelka společnosti Quadratic Capital Management LLC.
Ostrakizace Ruska pokračuje: MSCI Inc. a FTSE Russell vyřazují ruské akcie z široce sledovaných indexů, čímž je izolují od velkého segmentu odvětví investičních fondů.
Ratingové agentury Moody’s Investors Service a Fitch Ratings snížily úvěrový rating Ruska na úroveň „junk“ kvůli pochybnostem o jeho schopnosti a ochotě obsluhovat dluh.
Co sledovat tento týden:
ECB zveřejní účet ze svého únorového zasedání, čtvrtek. Eurozóna: Markit PMI ve službách, PPI, nezaměstnanost, čtvrtek. Tovární objednávky v USA, počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti, zboží dlouhodobé spotřeby v USA, čtvrtek. Nezaměstnanost v USA, mzdy mimo zemědělství, pátek
Některé hlavní pohyby na trzích:

Akcie
Futures na index S&P 500 vzrostly v 7:07 v Londýně o 0,1 %. Index S&P 500 vzrostl o 1,9 %. Futures na Nasdaq 100 ztratily 0,1 %. Nasdaq 100 vzrostl o 1,7 %. Japonský index Topix vzrostl o 1,2 %. Australský index S&P/ASX 200 vzrostl o 0,5 %. Jihokorejský index Kospi vzrostl o 1,6 %. Hongkongský index Hang Seng si polepšil o 0,5 %. Čínský index Shanghai Composite klesl o 0,1 %. Futures na index Euro Stoxx 50 klesly o 0,1 %.
Měny
Japonský jen byl na úrovni 115,68 za dolar, což představuje pokles o 0,1 %. Zámořský jüan byl na úrovni 6,3216 za dolar. Bloomberg Dollar Spot Index vzrostl o 0,1 %. Euro bylo na úrovni 1,1104 USD, což představuje pokles o 0,1 %.
Dluhopisy
Výnos desetiletých státních dluhopisů klesl o tři bazické body na 1,85 %. Výnos australských desetiletých dluhopisů vzrostl o devět bazických bodů na 2,17 %.
Komodity
Cena ropy West Texas Intermediate vzrostla o 3,6 % na 114,56 USD za barel. Zlato bylo na úrovni 1 928,18 USD za unci
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky



























