Advertisement
Advertisement

Breaking.

Výrobce chemikálií LyondellBasell překonal odhady čtvrtletního zisku navzdory slabším objemům prodeje

Společnost LyondellBasell v pátek nenaplnila očekávání Wall Street ohledně čtvrtletního zisku kvůli odstávkám v údržbě a nižším objemům ve svém největším segmentu dodávajícím suroviny pro automobilový, stavební a elektronický průmysl.

Chemické společnosti se potýkají s problémy kvůli klesající poptávce a rostoucím nákladům na suroviny, zejména v Evropě. Přísné regulační prostředí v regionu také nutí podniky přehodnotit svůj přístup v rámci regionu.

Aby se společnost LyondellBasell vypořádala s pokračující makroekonomickou volatilitou, představila iniciativu zaměřenou na zvýšení zisku o 500 milionů dolarů.

Společnost v hovoru k výsledkům uvedla, že snížila náklady o přibližně 300 milionů dolarů prostřednictvím opatření v oblasti řízení portfolia, jako jsou odchody z rafinérských podniků a probíhající strategická revize evropských operací.

Společnost LyondellBasell dodala, že do poloviny roku poskytne aktuální informace o pěti evropských aktivech, která jsou stále předmětem přezkumu.

Ve čtvrtek společnost Eastman Chemical (NYSE:EMN) rovněž oznámila opatření na snížení nákladů v reakci na volatilitu trhu, částečně ovlivněnou obnovenými obchodními obavami plynoucími z celní politiky prezidenta Donalda Trumpa.

Akcie Cantor Equity Partners letí vzhůru po oznámení kryptoprojektu s Tetherem a SoftBank

Akcie společnosti Cantor Equity Partners v pátek vzrostly o 42 %, čímž se prodloužila spanilá jízda z předchozí seance, protože se do akcií vrhli drobní investoři.

Více než 2 200 uživatelů na Stocktwits.com, sociální mediální platformě pro drobné investory, přidalo akcie na svůj seznam sledovaných poté, co společnost ve středu oznámila kryptopodnik v hodnotě 3,6 miliardy dolarů.

Cílem podniku Twenty One Capital je stát se veřejně obchodovanou společností držící bitcoiny, která investorům umožní získat expozici vůči této kryptoměně, aniž by ji přímo vlastnili.

Firmy držící bitcoiny, které kdysi představovaly výklenek, získaly na popularitě po exponenciálním růstu společnosti Strategy Michaela Saylora, jejíž akcie od roku 2020, kdy se společnost přeorientovala na bitcoin, vyskočily 27krát.

„Strategy se stala zástupnou bitcoinovou hrou a mnoho obchodníků hledá další,“ řekl Brett Reeves, vedoucí Go Network a evropského prodeje ve firmě BitGo, která se zabývá kryptoměnovou infrastrukturou.

„Významná investice od společností SoftBank (TYO:9984) a Tether zvyšuje důvěryhodnost a potenciální přitažlivost pro investory.“

Twenty One bude spuštěna ve spolupráci s emitentem stablecoinů Tether, japonskou SoftBank a krypto burzou Bitfinex.

Bílý dům usiluje o zrušení financování Poradního sboru pro sociální zabezpečení

Podle páteční zprávy agentury Reuters plánuje Bílý dům zrušit financování dvoustranného poradního sboru, který poskytuje prezidentovi i Kongresu poradenství v oblasti politiky sociálního zabezpečení. Tento krok je součástí širšího úsilí Trumpovy administrativy o snížení nákladů a odstranění nezávislých hlasů v rámci vlády.

Úřad pro řízení a rozpočet Bílého domu údajně informoval zaměstnance Poradního sboru pro sociální zabezpečení o plánech snížit roční rozpočet sboru z přibližně 3 milionů dolarů na nulu.

Společnost Amgen rozšíří biotechnologický výrobní závod v Ohiu

Společnost Amgen v pátek oznámila rozšíření svého biotechnologického výrobního závodu v Ohiu o 900 milionů dolarů a stala se tak posledním z řady výrobců léků, kteří se zavázali zvýšit kapacitu v USA v souvislosti s hrozbami Trumpovy administrativy ohledně možných dovozních cel.

Společnost Amgen (NASDAQ:AMGN) se sídlem v kalifornském Thousand Oaks uvedla, že díky těmto plánům dosáhne celková investice ve středním Ohiu více než 1,4 miliardy dolarů a vytvoří 750 pracovních míst.

Mezi další výrobce léčiv, kteří se v poslední době zavázali k rozšíření výroby v USA, patří společnosti Eli Lilly (NYSE:LLY), Novartis (SIX:NOVN), Roche a Johnson & Johnson (NYSE:JNJ).

Americká obchodní skupina Pharmaceutical Research and Manufacturers of America uvedla, že spuštění nového výrobního závodu v USA může trvat pět až deset let a vyžádat si 2 miliardy dolarů, částečně kvůli regulačním požadavkům. Studie zadaná touto lobbistickou skupinou zjistila, že cla by mohla vést ke zvýšení cen léků.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zahájila vyšetřování národní bezpečnosti léčiv ve snaze ukázat, proč USA potřebují cla na podporu domácí výroby. Sazby a načasování zůstávají nejisté, ale průmysl lobbuje za postupné zavádění cel.

Společnost Amgen uvedla, že od přijetí zákona o snižování daní a zaměstnanosti v roce 2017 investovala téměř 5 miliard USD do kapitálových výdajů v USA, což vytvořilo dodatečnou navazující produkci pro americkou ekonomiku ve výši přibližně 12 miliard USD.

RWE pozastavuje projekty větrných elektráren v USA kvůli zásahům Trumpovy administrativy

Jeden z největších světových developerů větrných elektráren na moři, německá společnost RWE (LON:0HA0), prozatím zastavila práce na svých projektech v USA s ohledem na nedávné kroky Trumpovy administrativy namířené proti tomuto odvětví, uvedl její generální ředitel v textu zveřejněném před výročním zasedáním firmy.

Komentáře Markuse Krebbera jsou těžkou ranou pro rodící se americký trh s větrnou energií na moři, který byl klíčovým pilířem energetické politiky bývalého amerického prezidenta Joea Bidena, ale který jeho nástupce Donald Trump slíbil zastavit.

RWE vlastní tři smlouvy na pronájem větrných elektráren na moři v amerických vodách u pobřeží New Yorku, Louisiany a Kalifornie.

Krebberovy výroky přicházejí týden poté, co norská společnost Equinor oznámila, že zastaví výstavbu svého projektu Empire Wind I u pobřeží New Yorku, protože obdržela příkaz k zastavení prací od ministra vnitra USA Douga Burguma. Úřad uvedl, že informace naznačují, že projekt byl schválen bez řádné analýzy životního prostředí.

„V USA ... jsme prozatím zastavili naše aktivity na moři,“ uvedl Krebber podle textu pro výroční valnou hromadu, která je naplánována na 30. dubna.

„Vzhledem k politickému vývoji zůstáváme opatrní,“ dodal.

Společnost Deliveroo potvrdila zájem společnosti DoorDash o akvizici

Americká společnost DoorDash (NASDAQ:DASH), která se zabývá rozvozem jídla, vyjádřila podle prohlášení představenstva společnosti Deliveroo (OTC:DROOF) zájem o nabídku hotovosti za všechny vydané a budoucí kmenové akcie této společnosti. Návrh obdržela společnost Deliveroo 5. dubna 2025 a navrhuje cenu 180 pencí za akcii.

Po důkladném přezkoumání návrhu s poradci představenstvo společnosti Deliveroo uvedlo, že by pravděpodobně takovou nabídku doporučilo svým akcionářům za předpokladu, že budou dohodnuty ostatní podmínky nabídky. S ohledem na tuto skutečnost se společnost Deliveroo rozhodla zahájit jednání se společností DoorDash o potenciální nabídce a umožnila společnosti DoorDash přístup k jejímu due diligence.

Společnost Deliveroo však dala jasně najevo, že neexistuje žádná záruka, že společnost DoorDash skutečně učiní závaznou nabídku. V důsledku toho bylo akcionářům společnosti Deliveroo doporučeno, aby se v tuto chvíli zdrželi jakýchkoli kroků týkajících se potenciální nabídky. Toto oznámení učinila společnost Deliveroo se souhlasem společnosti DoorDash.

Akcie převážně rostou a dolar posiluje díky nadějím na zmírnění obchodní války

Většina akciových indexů v pátek vzrostla a Wall Street si za celý týden připsala zisky, zatímco dolar zamířil k prvnímu týdennímu růstu za více než měsíc, protože známky zmírnění obchodní války mezi USA a Čínou poskytly investorům útěchu.

Wall Street pomohly akcie mateřské společnosti Google Alphabet (NASDAQ:GOOGL), které vzrostly o 1,7 % poté, co překonaly očekávání zisku a potvrdily cíle v oblasti výdajů na umělou inteligenci.

Nejistota spojená s dopady celní ofenzivy amerického prezidenta Donalda Trumpa a z ní plynoucího globálního obchodního napětí dominovala v letošní výsledkové sezóně.

Pozitivní zprávou však bylo, že Čína vyňala některé výrobky ze svých vysokých cel na dovoz z USA, ačkoli Peking shodil Trumpovo tvrzení, že probíhají obchodní jednání.

Cla „tit-for-tat“, která začala Trumpovým oznámením vysokých dovozních poplatků 2. dubna, hrozila zastavením obchodu mezi dvěma největšími světovými ekonomikami a vyvolala obavy ze zpomalení globálního růstu.

„Tento týden jste viděli jakousi úlevu, že se možná nenaplní některé z nejhorších variant Trumpových celních opatření,“ řekl Chip Rewey, CIO společnosti Rewey Asset Management, registrovaného investičního poradce se sídlem v New Jersey.

Tip editora.

Advertisement
Advertisement