Červencová zpráva o zaměstnanosti, která bude zveřejněna v pátek v 8:30, poskytne dosud nejkomplexnější obrázek o tom, jak dobře trh práce odolává agresivnímu tempu zpřísňování měnové politiky Federálního rezervního systému a nedávnému zpomalení spotřebitelských výdajů. Ekonomové předpokládají, že americká ekonomika minulý měsíc vytvořila 258 000 nových pracovních míst, jak ukazují konsenzuální očekávání, přičemž míra nezaměstnanosti zůstala stabilní na úrovni 3,6 %.
Toto tempo by znamenalo výrazné zpomalení oproti předchozímu tříměsíčnímu průměru, který činil zhruba 375 000 nových pracovních míst měsíčně. Stále by se jednalo o poměrně zdravý, pozitivní růst zhruba na úrovni předpodzimních úrovní – v ekonomice přibývalo ve třech měsících končících lednem 2020 zhruba 264 000 pracovních míst měsíčně -, ale upevnilo by to širší trend zmírňování na celém trhu práce, který se v posledních týdnech stal jasnějším.
Zatímco trh práce patřil dlouhé měsíce k nejsilnějším prvkům – ne-li nejsilnějším – křehké ekonomiky, nedávné vládní údaje naznačují, že by mohl být za svým vrcholem. Údaje z tohoto týdne ukázaly, že počet volných pracovních míst v červnu klesl více, než se očekávalo, a počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti zřetelně vzrostl.

Ekonomové také očekávají, že v červenci průměrná hodinová mzda za měsíc vzrostla o 0,3 %, což zhruba odpovídá tempu z minulého měsíce a znamená mírné zpomalení oproti konci roku 2021 a začátku letošního roku.
Vzhledem k silnému růstu pracovních míst a odolnosti v oblasti najímání nových zaměstnanců v uplynulém roce znamená nedávný klesající trend, že trh práce celkově prozatím stále zůstává silný. Určité uvolnění na trhu práce je nezbytné a očekávané, aby se Fed mohl pokusit omezit i inflaci. A pokud budou páteční údaje zhruba v souladu s očekáváním, předseda Fedu Jerome Powell a členové Federálního výboru pro volný trh centrální banky jemné zpomalení pravděpodobně uvítají, aniž by upravovali svůj další postup, tvrdí ekonomové.
Každý všední den večer upozorňujeme na důsledné tržní zprávy dne a vysvětlujeme, co bude pravděpodobně důležité zítra.
„Vzhledem k tomu, že inflace stále zuří a členové FOMC, včetně předsedy Powella, uznávají, že k cenovým tlakům přispívá ‚příliš napjatý‘ trh práce, předpokládáme, že Fed se nenechá odradit nedávným zpomalením aktivity na trhu práce i mimo něj,“ napsali ve čtvrtek ekonomové Wells Fargo Sarah House a Michael Pugliese. „A v nadcházejících měsících bude pokračovat ve zvyšování sazby federálních fondů na úroveň kolem 4 %.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky




























