Pražská burza oslabila podruhé v řadě, dolů ji tlačily akcie ČEZ a KB
Dolů ho táhly hlavně akcie energetické společnosti ČEZ a Komerční banky. Aktivita na trhu byla vysoká, celkový objem obchodů přesáhl 1,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
„Po pozitivním otevření začala postupně pražská burza slábnout a ještě v dopoledních hodinách se dostala do záporného teritoria, prodejní tlak potom zesílil po odpoledních horších datech v USA,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.
Výběr zisků pokračoval na akciích ČEZ, které dnes odepsaly 1,83 procenta na 1017 korun. Obchodovalo se s nimi zároveň výrazně víc než s jinými tituly, celkový objem obchodů s akciemi energetické společnosti přesáhl 950 milionů korun. „Zobchodoval se jich trojnásobek oproti šestiměsíčnímu průměru,“ podotkl makléř Wood & Company Lukáš Novotný.
Bankovní sektor se obchodoval smíšeně. Komerční banka si pohoršila o 1,08 procenta na 734 korun. Pojišťovna VIG klesla o 0,67 procenta na 594 korun. Naopak Moneta Money Bank rostla o 0,8 procenta na 87,70 Kč a Erste Bank o 0,45 procenta na 852 korun.
Koruna oslabila k euru i dolaru
Česká měna dnes oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Koruna si pohoršila oproti předchozímu závěru k euru o pět haléřů na 23,69 Kč/EUR a k dolaru o šest haléřů na 22,20 Kč/USD.
Dnešním posílením koruna smazala většinu zisků vůči euru ze středy, kdy se dostala na rekordně silné úrovně. Ve středu česká měna dosáhla kurzu 23,64 Kč/EUR, což byla nejsilnější pozice k euru od konce července roku 2008.
Vývoj kurzu k dolaru dnes podle analytika Komerční banky Jaromíra Gece ovlivnily výroky vysoce postavené činitelky americké centrální banky (Fed) Loretty Mesterové. „Na posledním zasedání totiž podle svých slov viděla přesvědčivé ekonomické důvody pro další zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Dolar reagoval posílením pod 1,07 USD/EUR. Regionální měny i v souvislosti s tím ztrácely,“ sdělil Gec.
Vláda chce posílit kontrolu nad energetickou infrastrukturou
Zdroj: Getty Images
Vláda chce posílit kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou. Dnes to při bilanční návštěvě na ministerstvu financí řekl premiér Petr Fiala (ODS), konkrétní opatření ale nezmínil. Rozhodnutí o tom, jakou cestou se v tomto směru kabinet vydá, očekává premiér do konce roku. Fiala už dříve uvedl, že vláda uvažuje o restrukturalizaci energetické společnosti ČEZ, v níž má stát většinový podíl.
Podle Fialy má Česko ve srovnání s jinými zeměmi relativně malou kontrolu nad energetickou infrastrukturou. „Přemýšlet, jakou cestou posílit vliv státu na energetickou infrastrukturu, je správně. Odpovídá to tomu, jakým výzvám čelíme,“ řekl premiér. Kabinet se podle něj chce do konce roku rozhodnout, jak bude v tomto směru postupovat. Fiala ale upozornil na to, že s rozhodnutím se pojí řada ekonomických, právních i energetických problémů, které bude třeba zohlednit.
Loni v květnu Fiala v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že vláda uvažuje o restrukturalizaci ČEZ, přičemž jednou z možností je rozdělení firmy. Agentuře Reuters pak řekl, že ve hře je několik scénářů. Diskuse se měly točit kolem toho, že by se oddělila stará energetická aktiva ČEZ, jako jsou uhelné a jaderné elektrárny, od obnovitelných zdrojů energie. Vláda se zabývá návrhem, který by usnadňoval rozdělení akciové společnosti strategického zájmu, legislativní rada vlády ale na konci ledna nedoporučila novelu přijmout.
Fiala dnes zdůraznil, že debata o energetické bezpečnosti se nesmí zužovat pouze na kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou. Je podle něj třeba zajistit i dostatek zdrojů energie, zejména rozvíjet obnovitelné zdroje a jadernou energetiku, a zbavit se závislosti na nespolehlivých dodavatelích energií, jako je Rusko.
Prodejci cigaret Davidoff nebo Gauloises klesl zisk o 26 pct na 90 mil. Kč
České pobočce společnosti Imperial Brands za hospodářský rok, který začal 1. října 2021 a skončil 30. září loňského roku, meziročně klesl zisk o 26 procent na 90 milionů korun. Tržby vzrostly o 2,5 procenta na 10,74 miliardy korun. Vyplývá to z účetní uzávěrky umístěné ve sbírce listin. V ČR firma prodává cigarety značky Davidoff, Gauloises, West a P&S. Uvádí, že na českém trhu měla koncem hospodářského roku podíl 17 procent.
Hospodářský rok byl podle společnosti poznamenán doznívající pandemií koronaviru a následně dopady války na Ukrajině, kde má firma továrnu, která musela omezit svůj provoz. Společnost kvůli konfliktu také odešla z ruského trhu. V Česku výrobní závod nemá.
Firma upozornila, že v jejím minulém hospodářském roku se zvýšila spotřební daň od 1. ledna 2022 o pět procent, což vedlo ke zdražení krabičky cigaret o čtyři koruny. Jedno 30gramové balení tabáku zdražilo o šest Kč a zahřívaný tabák o jednu korunu.
Kvůli zvýšení spotřební daně cigarety zdraží i letos. Již dříve tabákové uvedly, že kvůli růstu spotřební daně to bude nejméně o čtyři koruny. V obchodech se cigarety s vyšší cenou začnou prodávat v prvním čtvrtletí letošního roku. Do konce března musí skončit prodej produktů s loňskými cenami.
Důležité informace
Upozornění pro uživatele
Veškeré informace a materiály zveřejněné na internetových stránkách
Burzovního Světa vycházejí z veřejně dostupných a důvěryhodných
zdrojů. Při jejich zpracování je postupováno s odbornou péčí a cílem
poskytovat čtenářům objektivní, aktuální a srozumitelné informace.
Obsah internetových stránek slouží výhradně k informačním a
vzdělávacím účelům. Nepředstavuje individuální investiční doporučení,
investiční poradenství ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji
konkrétních finančních nástrojů. Veškeré názory, odhady, prognózy
nebo očekávání uvedené v článcích vyjadřují informace dostupné v době
jejich zveřejnění a mohou se v čase měnit.
Investování na kapitálových trzích je spojeno s rizikem. Hodnota
investic může růst i klesat a návratnost investované částky není
zaručena. Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Před
přijetím jakéhokoli investičního rozhodnutí doporučujeme posoudit
vlastní finanční situaci, investiční cíle a toleranci k riziku,
případně využít služeb licencovaného poskytovatele investičních
služeb.
Burzovní Svět nenese odpovědnost za investiční rozhodnutí učiněná na
základě informací zveřejněných na těchto internetových stránkách.
Diskusní příspěvky a komentáře zveřejněné uživateli vyjadřují názory
jejich autorů a nemusí odpovídat stanovisku provozovatele portálu.
Odesláním kontaktního formuláře nebo udělením příslušného souhlasu
bere uživatel na vědomí, že může být kontaktován obchodním partnerem
Burzovního Světa za účelem poskytnutí informací o investičních
službách nebo finančních nástrojích. Podrobnosti o zpracování
osobních údajů, využívání souborů cookies a obchodních partnerech jsou
uvedeny v příslušných dokumentech dostupných na těchto internetových
stránkách.
U jednotlivých článků mohou být uvedeny informace o použitých
zdrojích, datu původní analýzy nebo datu, ke kterému se vztahují
uvedené tržní údaje.
Pražská burza oslabila podruhé v řadě, dolů ji tlačily akcie ČEZ a KB
Pražská burza podruhé v řadě klesla, index PX dnes oslabil o 0,47 procenta na 1400,55 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie energetické společnosti ČEZ a Komerční banky. Aktivita na trhu byla vysoká, celkový objem obchodů přesáhl 1,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
"Po pozitivním otevření začala postupně pražská burza slábnout a ještě v dopoledních hodinách se dostala do záporného teritoria, prodejní tlak potom zesílil po odpoledních horších datech v USA," uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.
Výběr zisků pokračoval na akciích ČEZ, které dnes odepsaly 1,83 procenta na 1017 korun. Obchodovalo se s nimi zároveň výrazně víc než s jinými tituly, celkový objem obchodů s akciemi energetické společnosti přesáhl 950 milionů korun. "Zobchodoval se jich trojnásobek oproti šestiměsíčnímu průměru," podotkl makléř Wood & Company Lukáš Novotný.
Bankovní sektor se obchodoval smíšeně. Komerční banka si pohoršila o 1,08 procenta na 734 korun. Pojišťovna VIG klesla o 0,67 procenta na 594 korun. Naopak Moneta Money Bank rostla o 0,8 procenta na 87,70 Kč a Erste Bank o 0,45 procenta na 852 korun.
Koruna oslabila k euru i dolaru
Česká měna dnes oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Koruna si pohoršila oproti předchozímu závěru k euru o pět haléřů na 23,69 Kč/EUR a k dolaru o šest haléřů na 22,20 Kč/USD.
Dnešním posílením koruna smazala většinu zisků vůči euru ze středy, kdy se dostala na rekordně silné úrovně. Ve středu česká měna dosáhla kurzu 23,64 Kč/EUR, což byla nejsilnější pozice k euru od konce července roku 2008.
Vývoj kurzu k dolaru dnes podle analytika Komerční banky Jaromíra Gece ovlivnily výroky vysoce postavené činitelky americké centrální banky (Fed) Loretty Mesterové. "Na posledním zasedání totiž podle svých slov viděla přesvědčivé ekonomické důvody pro další zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Dolar reagoval posílením pod 1,07 USD/EUR. Regionální měny i v souvislosti s tím ztrácely," sdělil Gec.
Vláda chce posílit kontrolu nad energetickou infrastrukturou
Vláda chce posílit kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou. Dnes to při bilanční návštěvě na ministerstvu financí řekl premiér Petr Fiala (ODS), konkrétní opatření ale nezmínil. Rozhodnutí o tom, jakou cestou se v tomto směru kabinet vydá, očekává premiér do konce roku. Fiala už dříve uvedl, že vláda uvažuje o restrukturalizaci energetické společnosti ČEZ, v níž má stát většinový podíl.
Podle Fialy má Česko ve srovnání s jinými zeměmi relativně malou kontrolu nad energetickou infrastrukturou. "Přemýšlet, jakou cestou posílit vliv státu na energetickou infrastrukturu, je správně. Odpovídá to tomu, jakým výzvám čelíme," řekl premiér. Kabinet se podle něj chce do konce roku rozhodnout, jak bude v tomto směru postupovat. Fiala ale upozornil na to, že s rozhodnutím se pojí řada ekonomických, právních i energetických problémů, které bude třeba zohlednit.
Loni v květnu Fiala v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že vláda uvažuje o restrukturalizaci ČEZ, přičemž jednou z možností je rozdělení firmy. Agentuře Reuters pak řekl, že ve hře je několik scénářů. Diskuse se měly točit kolem toho, že by se oddělila stará energetická aktiva ČEZ, jako jsou uhelné a jaderné elektrárny, od obnovitelných zdrojů energie. Vláda se zabývá návrhem, který by usnadňoval rozdělení akciové společnosti strategického zájmu, legislativní rada vlády ale na konci ledna nedoporučila novelu přijmout.
Fiala dnes zdůraznil, že debata o energetické bezpečnosti se nesmí zužovat pouze na kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou. Je podle něj třeba zajistit i dostatek zdrojů energie, zejména rozvíjet obnovitelné zdroje a jadernou energetiku, a zbavit se závislosti na nespolehlivých dodavatelích energií, jako je Rusko.
Prodejci cigaret Davidoff nebo Gauloises klesl zisk o 26 pct na 90 mil. Kč
České pobočce společnosti Imperial Brands za hospodářský rok, který začal 1. října 2021 a skončil 30. září loňského roku, meziročně klesl zisk o 26 procent na 90 milionů korun. Tržby vzrostly o 2,5 procenta na 10,74 miliardy korun. Vyplývá to z účetní uzávěrky umístěné ve sbírce listin. V ČR firma prodává cigarety značky Davidoff, Gauloises, West a P&S. Uvádí, že na českém trhu měla koncem hospodářského roku podíl 17 procent.
Hospodářský rok byl podle společnosti poznamenán doznívající pandemií koronaviru a následně dopady války na Ukrajině, kde má firma továrnu, která musela omezit svůj provoz. Společnost kvůli konfliktu také odešla z ruského trhu. V Česku výrobní závod nemá.
Firma upozornila, že v jejím minulém hospodářském roku se zvýšila spotřební daň od 1. ledna 2022 o pět procent, což vedlo ke zdražení krabičky cigaret o čtyři koruny. Jedno 30gramové balení tabáku zdražilo o šest Kč a zahřívaný tabák o jednu korunu.
Kvůli zvýšení spotřební daně cigarety zdraží i letos. Již dříve tabákové uvedly, že kvůli růstu spotřební daně to bude nejméně o čtyři koruny. V obchodech se cigarety s vyšší cenou začnou prodávat v prvním čtvrtletí letošního roku. Do konce března musí skončit prodej produktů s loňskými cenami.
Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic.
Zadejte své údaje a získejte 4 originální e-booky ZDARMA!
Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným obchodním partnerem Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.
Při obchodování CFD ztrácí peníze 74–89 % účtů.
Investování do finančních nástrojů je spojeno s rizikem. Hodnota investic může růst i klesat a návratnost investované částky není zaručena. Informace zveřejněné na Burzovním světě mají informační charakter a nepředstavují individuální investiční doporučení, investiční poradenství ani nabídku ke koupi či prodeji konkrétního finančního nástroje. Před přijetím investičního rozhodnutí doporučujeme pečlivě zvážit svou finanční situaci, investiční cíle a toleranci k riziku.
V případě obchodování s CFD: Při obchodování CFD ztrácí peníze 74–89 % účtů retailových investorů u jednotlivých poskytovatelů. Zvažte, zda rozumíte fungování CFD a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Bullionářovo odpolední menu
Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic.
Zadejte své údaje a získejte 4 originální e-booky ZDARMA!
Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným obchodním partnerem Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.
Při obchodování CFD ztrácí peníze 74–89 % účtů.
Investování do finančních nástrojů je spojeno s rizikem. Hodnota investic může růst i klesat a návratnost investované částky není zaručena. Informace zveřejněné na Burzovním světě mají informační charakter a nepředstavují individuální investiční doporučení, investiční poradenství ani nabídku ke koupi či prodeji konkrétního finančního nástroje. Před přijetím investičního rozhodnutí doporučujeme pečlivě zvážit svou finanční situaci, investiční cíle a toleranci k riziku.
V případě obchodování s CFD: Při obchodování CFD ztrácí peníze 74–89 % účtů retailových investorů u jednotlivých poskytovatelů. Zvažte, zda rozumíte fungování CFD a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic. Zadejte své telefonní číslo a získejte originální e-booky ZDARMA!
Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným obchodním partnerem Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.
Při obchodování CFD ztrácí peníze 74–89 % účtů.
Investování do finančních nástrojů je spojeno s rizikem. Hodnota investic může růst i klesat a návratnost investované částky není zaručena. Informace zveřejněné na Burzovním světě mají informační charakter a nepředstavují individuální investiční doporučení, investiční poradenství ani nabídku ke koupi či prodeji konkrétního finančního nástroje. Před přijetím investičního rozhodnutí doporučujeme pečlivě zvážit svou finanční situaci, investiční cíle a toleranci k riziku.
V případě obchodování s CFD: Při obchodování CFD ztrácí peníze 74–89 % účtů retailových investorů u jednotlivých poskytovatelů. Zvažte, zda rozumíte fungování CFD a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Cloud rozdělil největší technologické firmy Výsledková sezona výrazně rozevřela rozdíly mezi největšími americkými technologickými společnostmi. U šesti firem, které již...