Potenciální ekonomické dopady zemětřesení v Turecku by mohly vést ke ztrátě až 1 % hrubého domácího produktu země v letošním roce, uvedla Evropská banka pro obnovu a rozvoj
Banka dodala, že se jedná o „přiměřený odhad“ vzhledem k očekávanému oživení rekonstrukčních prací v letošním roce, které vyváží negativní dopad na infrastrukturu a dodavatelské řetězce. „Zemětřesení postihlo ve velké míře zemědělské oblasti a oblasti, kde je lehký průmysl, takže přelévání do ostatních odvětví je omezené,“ řekla agentuře Reuters hlavní ekonomka EBRD Beata Javorcik.
Tureckem a sousední Sýrií otřáslo 6. února ničivé zemětřesení, při kterém zahynulo více než 41 000 lidí a miliony lidí potřebují humanitární pomoc, přičemž mnoho přeživších zůstalo v téměř mrazivých zimních teplotách bez domova.
Růst pro Turecko, které je největším příjemcem finančních prostředků EBRD, byl revidován z 3,5 % v roce 2023 na 3 %, aniž by byl v odhadech zohledněn dopad zemětřesení.
Banka dodala, že rostoucí požadavky na externí financování a politická nejistota spojená s volbami v roce 2023 vytvářejí značnou ekonomickou zranitelnost.
Zemětřesení v Turecku zhatilo plány na konání voleb do června a vyvolalo horečnou debatu ve vládě prezidenta Tayyipa Erdogana a v opozici o možném odkladu.
„Vzhledem k tomu, že znehodnocení turecké liry od roku 2015 předstihlo inflaci, turecký vývoz rychle rostl a těžil z nižších nákladů vyjádřených v amerických dolarech,“ dodává zpráva.
Turecká lira se ve středu dostala na nové rekordní minimum.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky