Akcie společnosti se v pondělí v Hongkongu propadly až o 26 %, později však většinu ztrát uhradily a uzavřely o 1,6 % níže.
Policie v jižním velkoměstě Šen-čen, kde Evergrande sídlí, v sobotu ve svém prohlášení uvedla, že nedávno zadržela některé zaměstnance společnosti Evergrande Wealth, která od založení jednotky v roce 2015 získává finanční prostředky pro svou mateřskou firmu od individuálních a firemních investorů v rámci čínského „stínového bankovnictví“.
Co se uvnitř developerského giganta přihodilo?
Stínoví věřitelé, včetně svěřenských firem, působí mimo formální bankovní systém. Jsou jen mírně regulovány a jsou nesmírně důležitou součástí finančního sektoru v Číně, kam přivádějí peníze do vysoce výnosných investic.

Hospodářské potíže země vedly k úpadku některých firem a zatížily další ztrátami, což podnítilo obavy, že se možná blíží větší finanční krize.
Další čínský stínový věřitel, společnost Zhongrong Trust, přiznal, že nebyl schopen včas splatit některé své produkty a že souhlasil s tím, že na jeden rok do září 2024 pověří řízením své společnosti dvě státem podporované firmy – CCB Trust a Citic Trust.
Policie v Šen-čenu uvedla, že vyšetřuje zadržené zaměstnance společnosti Evergrande Wealth, a vyzvala investory společnosti, aby poskytli informace.
U jednoho ze zadržených identifikovala příjmení „Du“, ale neuvedla další podrobnosti, například kdy k zadržení došlo a jaká jsou obvinění.
Státní deník Shanghai Securities Journal s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedl, že jedním ze zadržených je generální ředitel a právní zástupce společnosti Evergrande Wealth.
Nezákonně shromážděné finanční prostředky
V sobotu zveřejnila tisková kancelář vlády v Šen-čenu na svém oficiálním účtu na WeChatu článek, v němž uvedla podrobnější informace o zadržení a uvedla, že společnost Evergrande Wealth je podezřelá z „nezákonného shromažďování finančních prostředků“.
„Podle aktuálních veřejných informací společnost Evergrande Wealth a její spřízněné strany nezákonně shromažďovaly finanční prostředky za účelem vytvoření interního fondu, porušovaly smlouvu a nesoulad mezi investičními směry a termíny produktů, což způsobilo investorům ztráty,“ uvádí se v článku.
Cílem policejní akce bylo „včasné“ založení trestního případu, což přispěje k vymáhání škod a může snížit ztráty, které investoři utrpěli, dodal.
V prohlášení se uvádí, že zadržení zaměstnanců společnosti Evergrande bude mít „pozitivní význam pro regulaci a stabilizaci finančního trhu“.
Společnost Evergrande byla dříve jedním z největších čínských developerů podle tržeb. Je však zatížena obrovskými dluhy díky letům agresivního půjčování si na financování svých nákupů pozemků. V prosinci 2021 společnost svůj dluh nesplatila, což vyvolalo masivní realitní krizi v druhé největší ekonomice světa, která se s jejími následky potýká dodnes.
Kromě bankovních úvěrů a dluhopisů využila společnost Evergrande prostřednictvím své majetkové jednotky k získání finančních prostředků také volně regulovaný stínový bankovní trh v zemi – včetně trustů a produktů správy majetku.
Podle informací, které Evergrande zveřejnila minulý měsíc, činila celková částka získaná prostřednictvím těchto finančních produktů 92,1 miliardy jüanů

Četné protesty jsou na denním pořádku
Problémy v majetkové jednotce Evergrande se poprvé dostaly do širšího povědomí v srpnu 2021, kdy přestala vydávat finanční produkty kvůli „potížím“ s jejich splácením.
O měsíc později nespokojení investoři protestovali v sídle společnosti Evergrande v Šen-čenu a v několika dalších městech a vyzývali společnost, aby splatila, co dluží.
Aby společnost Evergrande Wealth uklidnila své věřitele, navrhla následně několik splátkových plánů. Poslední z nich, oznámený v listopadu, nabídl investorům měsíční splátky ve výši 2 000 jüanů
V květnu však jednotka vydala omluvu, v níž uvedla, že sice „vynaložila veškeré úsilí“ na získání finančních prostředků a podařilo se jí dokončit 20 splátek, ale kvůli „neuspokojivému zhodnocení kapitálu“ neměla ten měsíc dostatek peněz na splacení dluhu investorům.
Dne 31. srpna se firma omluvila znovu a uvedla, že minulý měsíc nezískala dostatek prostředků k provedení platby.
Skupina Evergrande se stále nachází uprostřed vládou řízené restrukturalizace dluhu, která byla zahájena koncem roku 2021 krátce po jejím selhání.
Začátkem tohoto měsíce odložila rozhodnutí o restrukturalizaci offshore dluhu na říjen, jak vyplývá z burzovního prohlášení.
V srpnu v rámci restrukturalizace požádala o vyhlášení bankrotu ve Spojených státech. O několik dní později oznámila výrazné snížení čisté ztráty za první pololetí, a to díky nárůstu příjmů v důsledku „krátkodobého boomu“ na trhu s nemovitostmi na začátku letošního roku.
Její mnohé problémy však přetrvávají, neboť na konci června měla stále celkové závazky ve výši 2,39 bilionu jüanů
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky