Klíčové body
- Společnost Chevron překonala odhady Wall Street, ale její zisk ve srovnání s předchozím rokem klesl
- Rafinérská divize společnosti se potýkala s nižšími prodejními maržemi a mezinárodní plynárenská divize utrpěla mírný pokles
- Společnost Chevron uvedla, že je přesvědčena, že její připravovaná akvizice společnosti Hess Corp. bude dokončena v roce 2024
Pokles byl přičítán především problémům týkajícím se rafinerií společnosti a jejího mezinárodního plynárenského podnikání.
Podle průzkumu provedeného London Stock Exchange Group
Srovnávací rozpis zisku ukazuje 16% pokles čistého zisku z 6,57 miliardy dolarů v prvním čtvrtletí předchozího roku na 5,5 miliardy dolarů, tj. 2,97 dolaru na akcii, v letošním roce. Pozoruhodné je, že i přes tyto klesající hodnoty byl zisk vyšší než odhady Wall Street při vyloučení jednorázových položek. Tržby však vykázaly pokles oproti loňskému prvnímu čtvrtletí, kdy činily 50,79 miliardy USD, a nedosáhly tak předpokládané hodnoty.
Chevron Corporation
Po zveřejnění výsledků za první čtvrtletí zaznamenaly akcie Chevronu v předobchodní fázi pokles o 1 %. Společnost přičítá snížení zisků klesajícím prodejním maržím ve svých rafinériích a propadu cen zemního plynu, které negativně ovlivnily její zisky z mezinárodní produkce. S podobnými potížemi se v tomto čtvrtletí potýkal i současný konkurent Chevronu – Exxon.
Energetický průmysl se potýká s problémy navzdory tomu, že ceny ropy v letošním roce vzrostly o více než 16 % a futures kontrakty na benzin se vyšplhaly o 31 %. Trh se zemním plynem navíc letos zažívá 37% propad cen kvůli nadměrné nabídce. Distribuční marže u benzinu, tedy rozdíl mezi rafinérskou a maloobchodní cenou, zaznamenaly v únoru a březnu rovněž pokles oproti stejnému období předchozího roku, jak uvedl Úřad pro energetické informace.
Pokud jde o jednotlivé obchodní jednotky, rafinérská divize Chevronu ve Spojených státech zaznamenala drastické snížení zisku, který klesl na 453 milionů dolarů, tedy na více než polovinu dřívější hodnoty. Mezinárodní rafinerie vykázala ještě výraznější pokles, a to o téměř 60 % na 330 milionů dolarů.
Podnikání v oblasti ropy a zemního plynu v USA však dokázalo vykázat zisk ve výši přibližně 2 miliard USD, což představuje 16% nárůst oproti předchozímu roku, a to především díky vyššímu objemu prodeje. Společnost v tomto čtvrtletí jen v USA úspěšně vytěžila 1,57 milionu barelů ropy a zemního plynu denně, což představuje 35% nárůst, tedy dalších 406 000 barelů denně, ve srovnání s předchozím rokem.
Společnost Chevron připsala tyto těžební úspěchy především značným výkonům v Permské a Denversko-Julesburské pánvi. Nicméně v mezinárodním ropném a plynárenském sektoru se společnosti nedařilo stejně, když její zisk klesl o 6 % na 3,2 miliardy dolarů denně, a to z 39 000 barelů na 1,77 milionu barelů denně, což bylo způsobeno především problémy s údržbou v Nigérii a pokračujícím poklesem těžby na polích. I přes tento pokles zaznamenala celková celosvětová produkce Chevronu 12% nárůst na 3,35 milionu barelů denně, čímž stanovila rekord v podobě nejvyšší produkce za první čtvrtletí v historii.

V souvislosti s chystanou akvizicí společnosti Hess Corporation zůstává společnost Chevron optimistická ohledně uzavření transakce v roce 2024. A to i přesto, že společnost Exxon Mobil napadla u arbitrážního soudu práva týkající se dohody o společném provozování ropných aktiv v Guyaně.
Společnost očekává, že žádost Federální obchodní komise o informace o transakci, stejně jako hlasování akcionářů, skončí ve druhém čtvrtletí. Kapitálové výdaje společnosti Chevron vzrostly na 4,1 miliardy dolarů, což představuje výrazný 37% nárůst oproti 3 miliardám dolarů vynaloženým ve stejném období loňského roku. Nárůst výdajů směřoval především do těžby ropy a zemního plynu a do aktiv společnosti PDC Energy po její akvizici v srpnu loňského roku.
Navzdory výrazným výdajům Chevron pokračoval v distribuci dividend, když vyplatil 3 miliardy dolarů, a během čtvrtletí odkoupil zpět své akcie v hodnotě téměř 3 miliard dolarů. Návratnost kapitálu společnosti však klesla na 12,4 %, což je méně než 14,6 % zaznamenaných v prvním čtvrtletí loňského roku.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky