Dva roky poté, co zahraniční fondy začaly Čínu označovat za „neinvestovatelnou“, se zdálo, že prezident Si Ťin-pching našel recept, jak je nalákat zpět. Jeho velmi veřejný odklon od Covid Zero na konci loňského roku byl doprovázen řadou tržně příznivých obratů pro těžce zasažená odvětví, jako jsou nemovitosti a velké technologie. Odvážné kroky na podporu ekonomiky se spojily s rozhodnou změnou tónu regulačních orgánů a státních médií ve prospěch soukromého podnikání. Důvěra na trhu však zůstává vratká – situaci nepomohlo ani to, že úřady začaly na základě nového zákona proti špionáži provádět razie v kancelářích konzultantů a výzkumníků, kteří pomáhají globálním investorům porozumět zemi. Rozhodnutí dlouhodobých investorů, jako jsou SoftBank Group Corp. a Prosus NV, vyplatit peníze ukazuje, jak moc byla poškozena důvěryhodnost Číny v zahraničí.
1. Odkud se vzala nálepka „neinvestovatelný“?
V polovině roku 2021 Goldman Sachs Group Inc. uvedla, že se toto slovo začíná objevovat v mnoha rozhovorech klientů o akciích v zemi. Kontextem byly měsíce krysích regulací a státních zásahů do významných prvotních veřejných nabídek, jmenovitě Ant Group a Didi Global Inc. Šokové rozhodnutí Číny přeměnit rychle rostoucí výukové společnosti na neziskové vyvolalo propad jejich akcií. Když analytici JPMorgan Chase & Co. loni označili čínské internetové společnosti za „neinvestovatelné“ a snížili rating řady akcií, pomohla jejich zpráva vymazat z amerických a asijských trhů přibližně 200 miliard dolarů. Snížení ratingu bylo o dva měsíce později zrušeno, ale nervozita zůstala. Siova konsolidace moci v říjnu 2022 – kdy si zajistil třetí funkční období v čele komunistické strany obklopen výhradně blízkými spojenci – vyděsila některé manažery mezinárodních fondů, kteří se obávali, že jeho větší výkonná moc zvýší riziko chybného politického kroku. Mnozí z nich se zatím nevrátili.
2. Záleží Číně na tom?
Ano i ne. Siova vláda se příliš neohlížela na globální investory, když se snažila omezit to, co označila za „neuspořádanou expanzi kapitálu“. Regulační snaha doplnila Siovu kampaň za omezení technologických magnátů a podporu „společné prosperity“ s cílem rozšířit střední třídu před loňským stranickým sjezdem. Poté přišla řada nečekaných, zdánlivě protržních kroků. Došlo k náhlému obratu v otázce omezení Covid. Čína také ukončila dvouletý zákaz dovozu australského uhlí, zmírnila postup vůči technologickým gigantům, jako jsou Tencent Holdings Ltd. a Didi, a zmírnila nová přísná pravidla pro výši půjček developerů. V prosinci Si ve svém projevu za zavřenými dveřmi zdůraznil nejvyšším představitelům význam získávání a udržení finančních prostředků ze zahraničí a letos Si přivítal řadu vedoucích představitelů a podnikatelských delegací, včetně těch z Německa a Francie. Přesto se ukázalo, že Siovi více záleží na řešení domnělých hrozeb pro národní bezpečnost, zejména v důsledku amerických sankcí zaměřených na životně důležitá průmyslová odvětví, jako je výroba čipů, které se snaží zabránit tomu, aby zpochybňoval převahu USA. Nový dubnový zákon o boji proti špionáži rozšířil seznam činností, které lze považovat za špionáž – a následovaly po něm razie v mezinárodních poradenských a due diligence firmách působících v Číně.
3. Co si myslí investoři?
Rok začal světovou akciovou rallye v Hongkongu, rekordní sérií vítězství čínských dolarových dluhopisů s vysokým výnosem a nejsilnější dynamikou čínské měny, jüanu, za posledních pět let. Stratégové napříč Wall Street doporučovali aktiva této země. Nadšení však netrvalo dlouho. Stabilní, dlouhodobí institucionální hráči, které chce Si přilákat, se jen málo ozývali. Nedůvěra vůči Siovi je obzvláště silná mezi kdysi odepsanými, dvakrát plachými investory z USA. Otázkou je, zda jeho revize politiky představuje obrat k flexibilitě, která v uplynulých čtyřech desetiletích pomohla čínskému hospodářskému vzestupu, nebo jen reakci na zhoršující se ekonomickou situaci. Zdá se, že dva průkopníci financování čínského soukromého sektoru dospěli ke svému verdiktu: Prosus, odnož jihoafrické společnosti Naspers Ltd., a japonská SoftBank v dubnu naznačily, že mají v úmyslu se nadále stahovat z hlavních investic v zemi – Tencent Holdings Ltd. a Alibaba Group Holding Ltd..
4. Kam věci směřují?
Propast mezi Čínou a západním kapitálem je stále velká. Letošní zmizení vysoce postaveného investičního bankéře, který podle pozdějších informací pomáhal čínským úřadům v blíže nespecifikovaném vyšetřování, přispělo k pochybnostem, zda se Siovy zákroky proti soukromému podnikání již vyčerpaly. Tlak na státní firmy, aby se vyhýbaly čtyřem největším mezinárodním účetním firmám, ještě více vzdálí cizince od čínského podnikového prostředí. Sága o údajném čínském špionážním balonu sestřeleném USA zvýraznila rostoucí nesoulad. Ve Washingtonu se připravují další omezení amerických investic v Číně a Peking nepolevuje v sankcích vůči americkým firmám ani ve snaze omezit přístup cizinců k cenným podnikovým údajům. V květnu byla společnost Capvision Pro Corp. – americká firma, která propojuje investory s odborníky v Číně – obviněna z úniku státních tajemství.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky