Klíčové body
- Americké úřady zpomalily vydávání licencí na dodávky AI čipů od firem jako Nvidia a AMD do Blízkého východu kvůli přezkumu národní bezpečnosti
- Omezení vývozu čipů se nyní týká i Blízkého východu, což vyžaduje speciální licence pro země jako Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty
- Cílem přezkumu je vypracovat strategii pro nasazení pokročilých čipů v zahraničí a zajistit ochranu technologického ekosystému USA
a Advanced Micro Devices Inc., na rozsáhlé dodávky akcelerátorů umělé inteligence na Blízký východ, zatímco úředníci provádějí přezkum národní bezpečnosti vývoje umělé inteligence v regionu.
Není jasné, jak dlouho bude přezkum trvat, ani neexistuje konkrétní definice toho, co představuje rozsáhlou dodávku, uvedli tito lidé, kteří si nepřáli být jmenováni, protože jednání jsou neveřejná. Úředníci se zaměřují zejména na velkoobjemové prodeje, protože země včetně Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie chtějí dovážet obrovské množství čipů používaných v datových centrech AI.
Akcelerátory AI – kategorie, jejímž průkopníkem je společnost Nvidia – pomáhají datovým centrům zpracovávat záplavu informací potřebných k vývoji chatbotů a dalších nástrojů umělé inteligence. Staly se nezbytným vybavením pro společnosti a vlády, které se snaží vybudovat infrastrukturu umělé inteligence.
V říjnu ministerstvo obchodu přidalo velkou část Blízkého východu k omezením vývozu čipů, která se původně zaměřovala na Čínu a hrstku dalších zahraničních protivníků. To znamenalo, že společnosti potřebovaly zvláštní licenci americké vlády, aby mohly dodávat špičkové polovodiče a nástroje pro výrobu čipů do zemí, jako je Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.
Někteří z nich uvedli, že američtí úředníci v posledních několika týdnech žádosti o licence podané podle tohoto pravidla odložili nebo na ně vůbec nereagovali. Podle jednoho z nich se to týká i pokusů o prodej zákazníkům ve Spojených arabských emirátech, Saúdské Arábii a Kataru. Kromě společností Nvidia a AMD vyrábí akcelerační čipy také Intel Corp. a začínající společnost Cerebras Systems Inc. Tyto čtyři společnosti se odmítly vyjádřit.

Cílem je podle těchto lidí poskytnout Washingtonu čas na vypracování komplexní strategie týkající se způsobu nasazení pokročilých čipů v zahraničí. To zahrnuje vyjednávání o tom, kdo bude spravovat a zajišťovat zařízení používaná k trénování modelů umělé inteligence, uvedli někteří z nich.
Akcie společnosti Nvidia se po zprávě agentury Bloomberg o přezkumu licencí propadly na denní minimum. V závěru obchodování v New Yorku akcie klesly o 3,8 % na 1 105 USD. AMD mezitím snížila dřívější zisky. Vzrostla o necelé 1 % na 166,75 USD.
Ministerstvo obchodu ve svém prohlášení uvedlo, že jeho nejvyšší prioritou je „ochrana národní bezpečnosti“.
„Pokud jde o nejmodernější technologie, provádíme rozsáhlou hloubkovou kontrolu prostřednictvím meziagenturního procesu a důkladně přezkoumáváme žádosti o licence od žadatelů, kteří mají v úmyslu tyto pokročilé technologie dodávat do celého světa,“ uvedl zástupce ministerstva. „Jako vždy jsme i nadále odhodláni spolupracovat s našimi partnery na Blízkém východě a po celém světě na ochraně našeho technologického ekosystému.“
Thea Kendlerová, která na ministerstvu obchodu vede správu exportu, navštívila v rámci těchto probíhajících jednání začátkem tohoto měsíce Spojené arabské emiráty, Saúdskou Arábii, Katar a Kuvajt. Ve Spojených arabských emirátech naznačila, že došlo k pokroku ve spolupráci v oblasti kontroly vývozu polovodičů, uvedla další osoba obeznámená se záležitostí.
Součástí obav je, že čínské společnosti, které jsou samy do značné míry odříznuty od špičkových amerických technologií, by mohly mít k těmto čipům přístup prostřednictvím datových center na Blízkém východě. Bidenova administrativa vede širší kampaň za to, aby se vyspělé polovodiče a výrobní zařízení nedostaly do rukou Číny, protože se obává, že tyto technologie budou použity k posílení její armády.
Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie usilují o vedoucí postavení v oblasti umělé inteligence v regionu, aby snížily závislost svých ekonomik na ropě. Obě země považují USA za klíčového partnera v tomto úsilí a vrcholní představitelé a společnosti prohlásili, že splní požadavky USA na oddělení čínských dodavatelských řetězců – nebo se zcela zbaví čínských technologií.

Saúdská Arábie mezitím právě uzavřela dohodu s čínskou společností Lenovo Group Ltd., která zahrnuje výstavbu výzkumného a vývojového centra tohoto výrobce počítačů v Rijádu.
Schopnost zajistit vývozní licence je hlavní součástí vyjednávání kolem investice společnosti Microsoft Corp. ve výši 1,5 miliardy dolarů do firmy G42 zabývající se umělou inteligencí v Abú Dhabí – partnerství, které následovalo po měsících jednání s americkými představiteli.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky