A rozhodně ne nadarmo.
11. června roku 2001 společnost Enron, která v USA platila za giganta v oblasti obchodu s energiemi, požádala o ochranu před bankrotem, čímž začíná jeden z největších korporátních skandálů v historii. Dnes si v krátkosti posvítíme na tento příběh plný nečekaných zvratů a odhalení. Jméno Enronu je ostatně nechvalně proslulé až do dneška.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den samozřejmě připadá ještě o mnoho více:
- 1496 – Kolumbův druhý návrat z Ameriky do Cádizu.
- 1666 – Začala čtyřdenní bitva mezi nizozemským a anglickým loďstvem.
- 1742 – Byl uzavřen Vratislavský
(berlínský) mír. - 1798 – Napoleon obsadil Maltu.
- 1901 – Nový Zéland anektoval Cookovy ostrovy.
- 1937 – První let britského jednomístného stíhacího letounu Hawker Hurricane, který tvořil základ britského letectva v Bitvě o Británii.
- 1942 – Druhá světová válka: ve Středozemním moři byla zahájena operace Vigorous.
- 1955 – Při proslulém závodě 24 hodin Le Mans došlo největšímu neštěstí v historii motosportu, když v důsledku hromadné srážky zahynul jeden závodník a 83 diváků a dalších 180 lidí bylo zraněno.
- 1985 – Sovětská sonda Vega 1 se setkala s Venuší.
- 2004 – Sonda Cassini proletěla kolem Saturnova měsíce Phoebe.
- 2008 – NASA vypustila družici Fermi, aby na orbitu za pomoci detektoru záření gama studovala gama záblesky.

A nyní se už klasicky přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
- 1910 – Ve Spojených státech je podepsán tzv. Mannův zákon, známý také jako zákon o obchodu s bílými otroky. Tento zákon stanovil jako trestný čin zapojení do mezistátního nebo zahraničního obchodu za účelem prostituce nebo nemravných účelů.
- 1934 – Opět ve Spojených státech je tentokrát pro změnu podepsán zákon o komunikacích, který zřizuje Federální komunikační komisi
(FCC) jako regulační orgán pro mezistátní komunikaci po drátě a rádiem.
Enron: Příběh největšího korporátního skandálu v USA
nron byla energetická společnost se sídlem v texaském Houstonu, která se dopustila jednoho z největších účetních podvodů v historii. Vedení společnosti Enron používalo účetní postupy, které falešně navyšovaly příjmy společnosti a na určitou dobu z ní učinily sedmou největší společnost ve Spojených státech. Jakmile podvody vyšly najevo, společnost se rychle rozpadla a v roce 2001 vyhlásila bankrot podle kapitoly 11.
Předtím, než vyšla najevo, Enron interně falšoval finanční záznamy a falšoval úspěchy své společnosti. Přestože v devadesátých letech dosáhl tento subjekt provozních úspěchů, pochybení společnosti byla nakonec odhalena v roce 2001.
Před přelomem tisíciletí se zdálo, že se společnosti Enron daří. Společnost se v roce 1992 stala největším dodavatelem zemního plynu v Severní Americe a jen několik měsíců před rokem 2000 spustila EnronOnline, své obchodní internetové stránky umožňující lepší správu smluv.
Společnost také rychle expandovala na mezinárodní trhy, k čemuž vedla fúze s Wessex Water v roce 1998.
Cena akcií společnosti Enron po většinu 90. let většinou kopírovala vývoj indexu S&P 500. Očekávání vůči společnosti však začala prudce stoupat. V roce 1999 vzrostly akcie společnosti o 56 %. V roce 2000 vzrostly o dalších 87 %. Oba výnosy výrazně překonaly výnosy širšího trhu a společnost se brzy obchodovala na 70násobku poměru ceny a zisku.
První příznaky potíží
V únoru 2001 odstoupil Kenneth Lay z funkce výkonného ředitele a nahradil ho Jeffrey Skilling. O něco více než půl roku později, v srpnu 2001, Skilling odstoupil z pozice generálního ředitele a jeho funkci opět převzal Lay.
Přibližně v této době společnost Enron Broadband ohlásila obrovské ztráty. Ve zprávě o výsledcích společnosti za druhé čtvrtletí roku 2001 Lay prozradil, že „na rozdíl od našich mimořádně dobrých výsledků v oblasti energetiky bylo toto čtvrtletí v našich širokopásmových aktivitách obtížné“. V tomto čtvrtletí vykázalo oddělení Broadband Services finanční ztrátu 102 milionů dolarů.
V této době také Lay prodal 93 000 akcií Enronu za zhruba 2 miliony dolarů, přičemž ještě prostřednictvím e-mailu zaměstnancům sdělil, aby pokračovali v nákupu akcií, a předpověděl výrazně vyšší ceny akcií. Celkem bylo nakonec zjištěno, že Lay prodal přes 350 000 akcií společnosti Enron za celkový výnos přesahující 20 milionů dolarů.
V této době vyjádřil Sherron Watkins obavy ohledně účetních postupů společnosti Enron. Jako viceprezidentka společnosti Enron zaslala Layovi špatný anonymní dopis, v němž vyjádřila své obavy. Watkinsová a Lay se nakonec sešli, aby o těchto záležitostech diskutovali, a Watkinsová jim předala šestistránkovou zprávu, v níž podrobně popsala své obavy. Obavy byly kromě účetní firmy společnosti Enron předloženy i externí právní firmě; obě se shodly na tom, že v nich nebyly shledány žádné problémy.
V říjnu 2001 vykázal Enron za třetí čtvrtletí ztrátu 618 milionů dolarů. Společnost Enron oznámila, že bude muset přepracovat své účetní výkazy z let 1997 až 2000, aby napravila porušení účetních předpisů.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky