Co to znamenalo pro vývoj dnes stále ještě nejsilnější ekonomiky světa?
12. července roku 1933 schválil Kongres první minimální mzdu v USA, 33 centů na hodinu. Tato metrika samozřejmě patří mezi zásadní faktory ekonomické situace nejen ve Spojených státech, ale prakticky po celém západním světě. Pojďme se tedy dnes ve stručnosti zaměřit právě na příběh evoluce minimální mzdy v USA.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale samozřejmě uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
- 1943 – Druhá světová válka: Rudá armáda zahájila protiútok v Kurském oblouku – tzv. operace Kutuzov.
- 1975 – Svatý Tomáš a Princův ostrov vyhlásil nezávislost na Portugalsku.
- 1979 – Kiribati vyhlásilo nezávislost.
- 1993 – Při zemětřesení o síle 7,8 stupňů Richterovy stupnice u pobřeží japonského ostrova Hokkaidó a následné vlně tsunami zahynulo 202 lidí.
- 1998 – Vydána verze 1.0 programu KDE.
- 2002 – Rozhodnutím nejvyššího soudu musí Ontario
(Kanada) uznávat manželství osob stejného pohlaví. - 2006 – Začala druhá libanonská válka.
A nyní se už přesuňme do světa byznysu a ekonomiky:
- 1979 – Ropná společnost Amoco
(dříve známá jako Standard Oil of Indiana) učinila v Severním moři přelomový objev. Argyll byl prvním velkým nalezištěm ropy v britském sektoru Severního moře, které později přispělo k rozvoji ropného průmyslu v regionu. - 1984 – Profesionální liga amerického fotbalu United States Football League
(USFL) vyhrála 12. července 1984 soudní spor s National Football League(NFL) . USFL však získala pouze symbolické odškodné ve výši 1 dolaru, což nakonec přispělo k úpadku ligy. - 2011 – Rupert Murdoch ze společnosti News Corporation čelil 12. července 2011 výslechu ve Výboru pro kulturu, média a sport britského parlamentu v souvislosti se skandálem kolem hacknutých mobilních hovorů a telefonů, který se přímo dotýkal britského bulvárního deníku News of the World.
Vývoj a historie minimální mzdy v USA
Federální minimální mzda, zavedená za velké hospodářské krize za prezidenta Franklina Delano Roosevelta, byla původně stanovena na 0,25 dolaru za hodinu. Federální minimální mzda byla Kongresem zvýšena 22krát, naposledy v roce 2009 z 6,55 na 7,25 dolaru za hodinu. Většina států a DC mají minimální mzdu vyšší než federální minimální mzda, ačkoli několik států nemá zákony o minimální mzdě
V roce 1890 činila roční mzda průměrného Američana 380 dolarů, což bylo hluboko pod hranicí chudoby, která činila 500 dolarů ročně. V této době se objevilo politické hnutí progresivismus, jehož cílem bylo zlepšit americké pracovní podmínky a mzdy. Po vzoru Austrálie a Nového Zélandu, které v 90. letech 19. století přijaly první zákony o minimální mzdě na světě, představili progresivisté myšlenku minimální mzdy v USA s tím, že by měla být dostatečně vysoká, aby pokryla potřeby průměrného zaměstnance.

Zatímco muži obecně pobírali vyšší mzdy, měli smluvní svobodu a mohli se sdružovat v odborech a spoléhat na jejich ochranu, ženy a nezletilí si takový luxus nemohli dovolit. Nemohly vstupovat do odborů a nemohly svobodně sjednávat smlouvy, trpěly nízkými mzdami, což některé z nich vedlo k prostituci, aby pokryly své životní náklady. Mělo se za to, že zavedením minimální mzdy pro ženy a mladistvé na dostatečně vysoké úrovni, která by jim zajistila přiměřenou životní úroveň, by se jim dostalo ochrany, kterou mužská pracovní síla nepotřebuje.
Přímým důsledkem tlaku pokrokového hnutí bylo zavedení prvních státních zákonů o minimální mzdě, počínaje Massachusetts v roce 1912. V letech 1913-1917 přijalo dalších jedenáct států zákony o minimální mzdě, které se vztahovaly na ženy a mladistvé – nikoli však na muže.
Oregonský zákon o minimální mzdě z roku 1913 uváděl: „Stát Oregon požaduje, aby ženy a nezletilí byli chráněni před pracovními podmínkami, které mají zhoubný vliv na jejich zdraví a morálku, a neadekvátní mzdy a nepřiměřeně dlouhá pracovní doba a nehygienické pracovní podmínky mají takový zhoubný vliv.“ Tímto zákonem byla zavedena týdenní minimální státní mzda ve výši 8,25 USD pro již zapracované ženy, 6 USD pro nezkušené ženy a dívky ve věku 16-18 let a vyšší sazby pro zaměstnance v Portlandu.
V roce 1937 se Oklahoma stala prvním státem, který uzákonil minimální mzdu pro muže. Tato ustanovení byla rozsudkem Nejvyššího soudu státu z roku 1939 ve věci Associated Industries of Oklahoma v. Industrial Welfare Commission shledána neplatnými; důvodem však byla formulace použitá v zákoně, nikoli koncept minimální mzdy pro muže.

V roce 1939 argumentovala Connecticutská ženská strana tím, že zákon o minimální mzdě vztahující se na ženy a nezletilé byl sice navržen tak, aby je chránil, ale ve skutečnosti je škodlivý, protože podmínky kladené na jejich zaměstnání je činí méně zaměstnatelnými než muže. Jejich výzva vyústila v novelu connecticutského zákona z roku 1939, která rozšířila ustanovení o minimální mzdě i na muže a vytvořila precedens, který následovaly i další státy.
A takto to šlo dále během desetiletí. Až do současnosti, kterou jsme si nastínili už v prvním odstavci: Federální minimální mzda činí 7,25 dolaru za hodinu. Tato sazba se vztahuje na zaměstnance, na které se nevztahuje výjimka. Minimální mzda pro zaměstnance, kteří dostávají spropitné, činí 2,13 USD za hodinu. Částka spropitného plus 2,13 USD musí dosáhnout alespoň 7,25 USD za hodinu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky