Klíčové body
- Asijské akcie v pondělí převážně klesaly po oznámení odstoupení prezidenta Bidena z kandidatury na prezidenta
- Výpadek technologií v pátek způsobil ztráty na Wall Street a globální ekonomické narušení
- Čínská centrální banka snížila referenční úrokové sazby na podporu ekonomického růstu a nemovitostního trhu
Asijské akcie v pondělí převážně klesaly poté, co prezident Joe Biden odstoupil z kandidatury do roku 2024. Nepříznivý začátek týdne následoval po pátečních ztrátách na Wall Street, když se podniky po celém světě snažily zvládnout poruchy způsobené rozsáhlým výpadkem technologií.
Americké futures se příliš nezměnily a ceny ropy vzrostly.
Biden v neděli oznámil své odstoupení z prezidentského klání v roce 2024 a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou, aby se utkala s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, což přispělo k nejistotě ohledně budoucnosti největší světové ekonomiky.
Japonský benchmark Nikkei 225 během ranního obchodování klesl o 1,3 % na 39 556,85 bodu.
Hang Seng v Hongkongu přidal 0,8 % na 17 548,33 a index Shanghai Composite klesl o 0,7 % na 2 961,41 poté, co čínská centrální banka nečekaně snížila svou jednoletou referenční základní sazbu pro úvěry neboli LPR, která je standardní referenční sazbou pro většinu podnikatelských úvěrů, na 3,35 % z 3,45 %.
Čínská lidová banka snížila pětiletou základní sazbu pro úvěry, která je referenčním ukazatelem pro hypotéky, na 3,85 % z 3,95 % s cílem podpořit zpomalující růst a vymanit se z dlouhotrvajícího propadu v oblasti nemovitostí.
Stalo se tak poté, co vláda nedávno oznámila, že ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla pomalejším než předpokládaným tempem 4,7 % ročně.
„Čisté úrokové marže čínských komerčních bank jsou již nyní na rekordně nízké úrovni a objem nesplácených úvěrů rychle roste; snížení sazeb pravděpodobně zvýší tlak na čínské banky.“, uvedl ve svém komentáři Lynn Song ze společnosti ING Economics.
Jinde v Asii australský index S&P/ASX 200 klesl o 0,6 % na 7 924,40 bodu. Jihokorejský index Kospi ztratil 1,4 % na 2 756,62 bodu.
V pátek index S&P 500 klesl o 0,7 % a skončil na úrovni 5 505,00. Uzavřel tak první ztrátový týden za poslední tři a nejhorší od dubna. Průmyslový index Dow Jones Industrial Average klesl o 0,9 % na 40 287,53 bodu, zatímco Nasdaq Composite se propadl o 0,8 % na 17 726,94 bodu.
Páteční pohyby přišly v době, kdy rozsáhlý výpadek narušil lety, banky a dokonce i návštěvy lékařů po celém světě. Společnost CrowdStrike, která se zabývá kybernetickou bezpečností, uvedla, že problém, který měl stát za výpadkem, nebyl bezpečnostním incidentem ani kybernetickým útokem a že zjednala opravu. Společnost uvedla, že problém spočíval v chybné aktualizaci zaslané do počítačů se systémem Microsoft Windows.
Akciespolečnosti CrowdStrike klesly o 11,1 %, zatímco akcie společnosti Microsoft ztratily 0,8 %.
Richard Stiennon, analytik odvětví kybernetické bezpečnosti, to označil za historickou chybu společnosti CrowdStrike, ale zároveň uvedl, že si nemyslí, že by to odhalilo větší problém odvětví kybernetické bezpečnosti nebo společnosti CrowdStrike jako takové.
„Všichni si uvědomujeme, že můžete něco vytušit, něco špatně zadat, víte co – zatím neznáme technické detaily toho, jak to způsobilo ‚modrou obrazovku smrti‘“ pro uživatele, řekl.
„Trhy jim to odpustí, zákazníci jim to odpustí a přejde to,“ řekl.
Akcie společnosti Crowdstrike během dne mírně snížily svou ztrátu, ale i tak dosáhly nejhoršího výsledku od roku 2022. Akcie konkurenčních firem zabývajících se kybernetickou bezpečností stouply, včetně 7,8% skoku společnosti SentinelOne a 2,2% růstu společnosti Palo Alto Networks.
Výpadek zasáhl odbavovací procedury na letištích po celém světě a způsobil dlouhé fronty frustrovaných cestujících. To zpočátku přispělo k poklesu akcií amerických leteckých společností, které však své ztráty rychle snížily. Například United Airlines si připsaly 3,3 %. Společnost uvedla, že mnoho cestujících může mít zpoždění, a vydala výjimku, která má usnadnit změnu cestovních plánů.
American Airlines Group se posunula o 0,4 % a Delta Air Lines vzrostla o 1,2 %.
Na trhu dluhopisů výnosy tikaly vzhůru. Výnos desetiletého státního dluhopisu vzrostl na 4,23 % ze 4,20 % koncem čtvrtka.
V rámci dalších obchodů na začátku pondělí posílila americká referenční ropa v elektronickém obchodování na newyorské komoditní burze o 34 centů na 78,98 USD za barel.
Mezinárodní standardní ropa Brent přidala 41 centů na 83,04 USD za barel.
Americký dolar vzrostl ze 157,42 jenu na 157,51 japonského jenu. Euro vzrostlo na 1,0892 USD z 1,0886 USD.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky