Klíčové body
- Ropa upevňuje zisky z minulého měsíce, protože OPEC+ drží nabídku pod kontrolou
- Ceny zlata v úterý v asijském obchodování mírně klesly
- Ceny mědi v úterý dále klesaly, protože nálada vůči hlavnímu dovozci Číně zůstala převážně negativní
Ropa se obchoduje blízko dvouměsíčního maxima kvůli obavám z hurikánů a Středního východu
Ropa se obchodovala poblíž dvouměsíčního maxima poté, co se vymanila z nedávného obchodního rozpětí kvůli eskalaci napětí na Blízkém východě a obavám z rychlého začátku hurikánové sezóny v Atlantiku.
Ropa Brent se po pondělním růstu obchodovala poblíž 87 dolarů za barel, zatímco ropa West Texas Intermediate se pohybovala nad 83 dolary. Izraelská armáda uvedla, že při útoku bezpilotního letounu Hizballáhu podporovaného Íránem bylo zraněno 18 vojáků, z toho jeden vážně, což hrozí posunout konflikt blíže k plnohodnotné válce.
Mezitím hurikán Beryl zesílil na kategorii 5, což je nejvyšší stupeň Saffirovy-Simpsonovy stupnice, a stal se tak nejsilnější bouří, která se kdy v tomto ročním období v Atlantiku vytvořila. Systém předtím dosáhl pevniny na ostrově Carriacou v Karibiku a míří k Jamajce.
Ropa upevňuje zisky z minulého měsíce, protože OPEC+ drží nabídku pod kontrolou a v létě na severní polokouli se zintenzivňuje cestování, přičemž obchodníci budou pravděpodobně bedlivě sledovat poptávku po benzinu kolem čtvrtečního svátku Dne nezávislosti USA. Obavy z obtížného oživení v Číně – největším dovozci ropy – pravděpodobně omezí růst cen.
„Proražení nedávného rozpětí na nové vyšší maximum posiluje krátkodobý růstový trend,“ uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG Asia Pte. To „by mohlo nechat kupující vyhlížet příští opakovaný test maxima z dubna 2024 na klíčové úrovni 90 USD“ pro ropu Brent.
Zvýšené obchodování s futures na ropu zvýšilo implikovanou volatilitu, přičemž ukazatel pro ropu Brent se posunul do blízkosti nejvyšší hodnoty za poslední měsíc. Manažeři peněz se znovu vrhli na ropu a rafinované produkty včetně nafty a timespready zůstávají v býčí backwardation struktuře.
Ceny zlata klesají s Powellem a mzdami v centru pozornosti; měď slabá
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování mírně klesly a zůstaly v úzkém obchodním rozpětí, protože očekávání řady podnětů ohledně amerických úrokových sazeb udržovalo obchodníky převážně v averzi vůči trhům s kovy.
Žlutý kov se po celý červen potýkal s poklesem, protože obavy z vysokých úrokových sazeb v USA tlačily nahoru dolar a výnosy státních dluhopisů. Zlato také zůstalo zaseknuté kolem 2 300 USD za unci.
Spotové zlato kleslo o 0,2 % na 2 326,47 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu klesly do 00:29 SEČ
Zlato je s dalšími náznaky úrokových sazeb v útlumu
Zlato zůstalo v rozmezí, přičemž pozornost se soustředila převážně na řadu pokynů ohledně úrokových sazeb, které mají být zveřejněny tento týden.
Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell by měl později v úterý vystoupit na konferenci Evropské centrální banky, ačkoli je nepravděpodobné, že by předseda Fedu poskytl nějaké nové náznaky ohledně úrokových sazeb.
Kromě Powella však bude ve středu zveřejněn zápis z červnového zasedání Fedu, který přijde poté, co centrální banka během zasedání do značné míry bagatelizovala očekávání snížení sazeb.
V pátek budou zveřejněny údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor, které by měly nabídnout další náznaky ohledně trhu práce, který v posledních měsících převážně funguje. Tento sektor je pro Fed také klíčovým faktorem při snižování sazeb.
Zlato získalo malou podporu z nedávného zvýšení očekávání zářijového snížení sazeb. Nástroj CME Fedwatch ukazuje, že obchodníci oceňují téměř 60% možnost, že Fed sníží sazby o 25 bazických bodů.
Vysoké sazby nevěstí pro zlato a další drahé kovy nic dobrého, vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investování do nevýnosových aktiv.
Přesto zvýšené nákupy centrálních bank, zejména v Asii, udržely zlato v dosavadním průběhu roku v silných ziscích.
Ostatní drahé kovy se v úterý posunuly níže. Futures na platinu klesly o 0,3 % na 990,15 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,1 % na 29,582 USD za unci.
Měď dále klesá v prostředí slabého sentimentu v Číně
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý dále klesaly, protože nálada vůči hlavnímu dovozci Číně zůstala převážně negativní. Na ceny také silně působily obavy ze zpomalení globálního hospodářského růstu.
Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů se ustálily na 9 644,50 USD za tunu poté, co v pondělí prudce klesly, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď rozšířily ztráty a klesly na 4,4065 USD za libru.
Smíšené údaje o indexu nákupních manažerů z Číny nabídly rozdílné náznaky hospodářského oživení v zemi.
Třetí plénum Komunistické strany Číny – setkání vysokých představitelů, které se má konat v červenci – nyní nabídne další náznaky o situaci v zemi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky