Klíčové body
- Ropa zaznamenala čtvrtý týdenní pokles, obavy o poptávku ve dvou největších světových ekonomikách zastínily zvýšené geopolitické riziko
- Ceny zlata v pátečním asijském obchodování vzrostly a byly na dohled rekordního maxima
- Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v pátek odrazily ode dna, ale směřovaly ke čtvrtému týdnu ztrát v řadě
Ropa směřuje k týdennímu poklesu, protože potíže s poptávkou kompenzují rizika na Blízkém východě
Ropa zaznamenala čtvrtý týdenní pokles, protože obavy o poptávku ve dvou největších světových ekonomikách zastínily zvýšené geopolitické riziko.
Ropa Brent se po čtvrtečním poklesu o 1,6 % obchodovala nad hranicí 80 USD za barel, zatímco ropa West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 77 USD. Tovární ukazatele v USA i v Číně ve čtvrtek vykázaly pokles, což naznačuje známky slabosti ve výrobě. Ropa ve středu vyskočila poté, co zabití vůdců Hamásu a Hizballáhu vedlo ke zvýšení napětí na Blízkém východě.
„Obavy z poptávky se opět přesouvají do centra pozornosti,“ uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights v Singapuru. „Jakákoli geopolitická riziková prémie na koleně u ropy je vždy náchylná ke korekci v chladném denním světle.“
Ropa má nakročeno k nejdelší sérii týdenních poklesů od prosince, protože přetrvávají obavy o spotřebu v Číně, která je importérem číslo 1, a protože OPEC+ se chystá od příštího čtvrtletí zvýšit těžbu – tento plán zopakoval na čtvrtečním monitorovacím zasedání. Přesto zůstávají futures v letošním roce mírně vyšší, k čemuž přispívá očekávání, že uvolnění měnové politiky v USA podpoří spotřebu, neboť předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell uvedl, že ke snížení úrokových sazeb by mohlo dojít již v září.
Široce sledované tržní ukazatele rovněž signalizují méně přísné podmínky. Přestože se stále drží v býčí, backwardované struktuře, rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty ropy Brent se zmenšil. Naposledy činil spread 60 centů za barel v backwardation, zatímco před dvěma týdny to bylo více než 1 dolar.
Ceny zlata na dohled rekordního maxima v souvislosti s obavami z růstu a sázkami na snížení sazeb
Ceny zlata v pátečním asijském obchodování vzrostly a byly na dohled rekordního maxima, protože výkyvy na světových trzích v důsledku obav ze zpomalení ekonomiky podpořily nákupy bezpečného přístavu do žlutého kovu.
Zlato tento týden dosahovalo silných cenových zisků, protože sázky na snížení úrokových sazeb v USA zatížily dolar a snížily výnosy státních dluhopisů. Zvýšené napětí na Blízkém východě po zabití vůdce Hamásu rovněž podnítilo určitou poptávku po žlutém kovu jako bezpečném přístavu.
Spotové zlato vzrostlo o 0,5 % na 2 458,49 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly do 01:18 SEČ
Zlato míří k týdenním ziskům; očekává se zveřejnění údajů o pracovních místech mimo zemědělství
Spotové ceny měly tento týden přidat přes 3 % – nejlepší týden od března.
Žlutý kov těžil z poptávky po bezpečném přístavu, protože slabý index nákupních manažerů a údaje o zaměstnanosti z USA zvýšily obavy ze zpomalení největší světové ekonomiky.
Tyto údaje vyvolaly prudký pokles na Wall Street, který se přenesl do asijského obchodování a vyvolal široký risk-off pohyb. To podpořilo nabídky zlata jako bezpečného přístavu.
Slabé údaje přišly také poté, co Federální rezervní systém naznačil možnost snížení úrokových sazeb v září, což trhy téměř zcela ocenily na 25 bazických bodů v tomto měsíci.
Pozornost se nyní soustředila na nadcházející údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor, aby získala další signály o americké ekonomice. Ochlazení trhu práce podporuje vyhlídky na snížení úrokových sazeb ze strany Fedu.
Nižší úrokové sazby jsou dobrou předzvěstí pro ceny drahých kovů vzhledem k tomu, že snižují náklady obětované příležitosti při investování do nevýnosových aktiv.
Futures na platinu vzrostly o 0,7 % na 977,25 USD za unci, zatímco futures na stříbro vyskočily o 1,6 % na 28,925 USD za unci.
Měď ošetřuje týdenní ztráty v obavách z růstu
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v pátek odrazily ode dna, ale směřovaly ke čtvrtému týdnu ztrát v řadě kvůli rostoucím obavám, že zpomalení globální ekonomiky poškodí poptávku.
Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,2 % na 9073,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď vzrostly o 0,6 % na 4,0900 USD za libru. Oba kontrakty tento týden mírně klesly a byly nastaveny na čtvrtý týden ztrát v řadě.
Ztráty mědi byly vyvolány slabými údaji indexu PMI z USA i Číny, které ukázaly zpomalení výrobní aktivity.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky