Klíčové body
- Ropa se po třídenní rally ustálila, přičemž hrozbu zastavení dodávek z Libye vyvažuje stále nejistý výhled poptávky
- Ceny zlata v úterý v asijském obchodování klesly pod určitým tlakem oživení dolaru
- Měď roste díky nadějím na snížení sazeb a nadějím na stimuly Číny
Ropa se po třídenní rally ustálila, protože Libye se přidala k problémům s dodávkami
Ropa se po třídenní rally ustálila, přičemž hrozbu zastavení dodávek z Libye vyvažuje stále nejistý výhled poptávky.
Ropa Brent se obchodovala nad 81 USD za barel po 7% růstu v nejprudší třídenní rally od dubna loňského roku, zatímco West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 77 USD. Libyjská vláda na východě země vyhlásila vyšší moc – právní klauzuli, která umožňuje producentovi vynechat dodávky – na všech ropných polích, terminálech a zařízeních, protože bojuje se svým rivalem z Tripolisu o kontrolu nad centrální bankou a ropným bohatstvím člena OPEC.
„Libyi opět hrozí, že přijde o veškerý vývoz ropy z východu,“ uvedli ve své zprávě analytici společnosti RBC Capital Markets LLC včetně Helimy Croft. Pokud se východní pole uzavřou, zůstane zemi v provozu pouze jedno velké ložisko, uvedli.
Ropa se vrátila k letošnímu zisku, k čemuž přispěly známky toho, že Federální rezervní systém brzy sníží úrokové sazby, geopolitické napětí a dodavatelská disciplína OPEC+. To bylo částečně kompenzováno slabým výhledem poptávky, zejména v Číně, která je světovým dovozcem číslo jedna.
Ohrožení vývozu z Libye následovalo po víkendové přestřelce mezi Izraelem a Íránem podporovaným hnutím Hizballáh, která oživila obavy, že ovlivní fyzický vývoz z Blízkého východu. Obě strany sice uvedly, že prozatím ukončily vojenské operace, trh však stále sleduje známky dalších dopadů války v Gaze.
Timespready v reakci na nejnovější vystupňování napětí na Blízkém východě a v severní Africe posílily. Rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty na ropu Brent činil více než 1 dolar za barel v býčí, zpětně orientované struktuře, zatímco před týdnem to bylo 62 centů.
Zlato oslabuje, ale sázky na snížení sazeb a poptávka po bezpečném přístavu udržují cenu nad 2 500 USD
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování klesly pod určitým tlakem oživení dolaru, ačkoli vyhlídky na snížení úrokových sazeb a zvýšená poptávka po bezpečných přístavech udržely žlutý kov na dohled nedávných maxim.
Mezi průmyslovými kovy zaznamenaly ceny mědi delší oživení v souvislosti se sázkami, že nižší úrokové sazby pomohou v nadcházejících měsících podpořit oživení poptávky a kompenzovat oslabení poptávky v Číně, která je největším dovozcem.
Spotové zlato kleslo o 0,4 % na 2 507,15 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci klesly do 00:54 SEČ
Zlato si udržuje rekordní maxima na dohled v souvislosti se sázkami na snížení sazeb a poptávkou po bezpečném přístavu
Spotové ceny zůstaly na dohled rekordního maxima kolem 2 532 USD za unci, kterého dosáhly dříve v srpnu.
Poptávka po zlatě se objevila v souvislosti s rostoucí důvěrou, že Federální rezervní systém začne v září snižovat úrokové sazby, a to po řadě holubičích signálů z centrální banky.
Obchodníci však byli rozděleni v názoru na snížení o 25 nebo 50 bazických bodů, ukázal průzkum CME Fedwatch. Údaje oindexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu – budou zveřejněny v pátek a očekává se, že tuto představu více osvětlí.
Nižší sazby jsou pro zlato dobrou vizitkou vzhledem k tomu, že snižují oportunitní náklady investování do nevýnosových aktiv.
Zvýšená geopolitická rizika také podpořila poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu, protože jednání o příměří mezi Izraelem a Hamásem nepřinesla velký pokrok. Střety mezi Ukrajinou a Ruskem pokračovaly, zatímco vznikající konflikt mezi východními a západními silami v Libyi způsobil prudký nárůst cen ropy, což trhy dále vyděsilo.
Ostatní drahé kovy v úterý klesaly, protože na trhy tlačilo také odražení dolaru z 13měsíčních minim.
Futures na platinu klesly o 0,7 % na 961,15 USD za unci, zatímco futures na stříbro se snížily o 0,5 % na 30,30 USD za unci.
Měď rozšiřuje zotavení díky snížení sazeb a nadějím Číny
Benchmarkové futures na měď na londýnské burze kovů po pondělním svátku vzrostly o 0,6 % na 9361,50 USD za unci, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 0,3 % na 4,2780 USD za unci.
Červený kov zaznamenal v posledních seancích delší oživení díky sázkám, že zhoršující se ekonomické podmínky v Číně, která je největším dovozcem, vyvolají další stimulační opatření ze strany Pekingu.
Vyhlídka na snížení úrokových sazeb v USA rovněž snížila obavy z americké recese a podnítila sázky, že měkké přistání americké ekonomiky pomůže podpořit poptávku po mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky