Klíčové body
- Jižní Korea zaznamenala v červenci zpomalení růstu vývozu na 7,1 %
- Vývoz polovodičů a počítačů zůstává silný, přičemž čipy vzrostly o 50,4 %
- Vývoz do Číny vzrostl o 14,9 %, zatímco do USA o 9,3 %, tažený elektronikou
Růst jihokorejského vývozu se v červenci zpomalil, což naznačuje, že globální poptávka se možná trochu ochlazuje poté, co na začátku letošního roku rostla díky boomu v odvětví umělé inteligence a technologií.
Podle údajů zveřejněných ve čtvrtek celním úřadem se dodávky zohledňující rozdíly v počtu pracovních dnů zvýšily o 7,1 % oproti předchozímu roku, což znamená zpomalení oproti dvoucifernému nárůstu v červnu.
Bez této úpravy vzrostl celkový vývoz o 13,9 %, což nabízí lichotivější pohled na sílu dodávek, i když se tento přírůstek rovněž ukázal jako slabší, než se očekávalo.
Mezi nejsilnější vývozní položky patřily polovodiče a počítače. Celkový dovoz se zvýšil o 10,5 %, což bylo o něco méně než konsenzus. Přebytek obchodní bilance dosáhl 3,6 mld. dolarů.
Vývozní výkonnost Jižní Koreje bude hrát velkou roli při rozhodování o tom, zda ekonomika dosáhne oficiální prognózy střednědobého růstu ve výši 2 % pro rok 2024. Ekonomika se v minulém čtvrtletí snížila, když po silnější než očekávané expanzi na začátku roku zpomalila.
Tvůrci politik tento pokles zlehčují a tvrdí, že základní dynamika ekonomiky zůstává zachována. Bank of Korea očekává, že globální rally čipů bude pokračovat i v první polovině příštího roku, a vládní představitelé doufají, že se oživení vývozu rozšíří do odvětví napříč celou ekonomikou.
Provozní zisk společnosti Samsung Electronics Co. za druhé čtvrtletí podporuje optimismus v oblasti technologií, když oproti předchozímu roku vzrostl 15krát. SK Hynix Inc, další významný výrobce čipů, rovněž uvedl, že jeho tržby za druhé čtvrtletí se více než zdvojnásobily a jeho letošní kapitálové výdaje pravděpodobně překonají dřívější plány.
„Čipy jsou srdcem vývozu,“ řekl An Young-jin, ekonom společnosti SK Securities. „Vynikající výsledky společností Samsung a SK Hynix spolu s příjmy společnosti AMD zchlazují obavy o poptávku po čipech.“
Technologie jsou základním kamenem jihokorejské ekonomiky, což z ní činí klíčového hráče v globálních dodavatelských řetězcích. Také další asijské země zvyšují své kapacity na výrobu elektronického zboží, protože celosvětově roste poptávka po všem možném, od robotů po elektromobily.
Jihokorejský vývoz čipů, neočištěný o kalendářní rozdíly, vzrostl v červenci o 50,4 % oproti předchozímu roku, uvedlo ministerstvo obchodu v samostatném prohlášení. Prodej počítačů vyskočil o 61,6 % a dodávky bezdrátových komunikačních zařízení vzrostly o 53,6 %.
„Robustní poptávka po elektronice představuje vítr do plachet pro výhled růstu high-tech ekonomik Tchaj-wanu a Jižní Koreje a také podporu pro navazující ekonomiky Malajsie a Vietnamu,“ uvedl před zveřejněním zprávy Bansi Madhavani, ekonom společnosti ANZ Research.
Zatímco překvapivě silná americká ekonomika je pro jihokorejské vývozce přínosem, dalším klíčovým prvkem pro Jižní Koreu je, jak rychle se zotaví poptávka v Číně, protože Peking podniká kroky, které mají pomoci ekonomice překonat dopady propadu v oblasti nemovitostí. Obchodní napětí mezi Čínou a USA také zastiňuje vyhlídky jihokorejských vývozních odvětví.
Podle ministerstva obchodu vzrostl jihokorejský vývoz do Číny v červenci o 14,9 % oproti předchozímu roku, zatímco vývoz do USA se zvýšil o 9,3 %. Poptávka z Číny pocházela převážně od zákazníků poptávajících polovodiče, součástky pro chytré telefony a elektronické obrazovky, uvedlo ministerstvo.
Dalším rozhodujícím faktorem pro další vývoj korejské ekonomiky je výsledek listopadových prezidentských voleb v USA. Výrobci baterií a automobilů spoléhají na dotace poskytované Bidenovou administrativou, zatímco republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump slíbil, že v případě svého návratu do Bílého domu tyto pobídky zruší.
Očekávání obnovení podpory korejské ekonomiky ze strany centrální banky byla opakovaně odsunuta. Jihokorejské podniky pociťují zátěž zvýšených úrokových sazeb. Klesající investice byly klíčovým faktorem, který v období od dubna do června zatížil jihokorejský hrubý domácí produkt a vyvolal obavy u tvůrců politik.
Mnozí ekonomové se nyní domnívají, že BOK v říjnu uvolní politiku a pravděpodobné snížení sazeb Federálním rezervním systémem v září by mělo pomoci připravit půdu pro následování Jižní Koreje.
V prohlášení hodnotícím zasedání Fedu BOK ve čtvrtek uvedla, že „diferenciace“ mezi zeměmi v měnové politice bude ostřejší a že bude sledovat ceny bydlení, zadlužení domácností a volatilitu zahraničních měn. K volatilitě cen podle ní přispívají také nejistoty plynoucí z prezidentských voleb v USA.
BOK drží svou základní úrokovou sazbu na podle ní restriktivní úrovni 3,5 % od začátku roku 2023, přičemž trvalý růst vývozu dává úřadům jistotu, že ekonomika vydrží přísnou politiku. Centrální banka pozorně sleduje vývoj na trhu polovodičů, protože jeho dopad se rozlévá napříč ekonomikou od služeb až po trhy s bydlením.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky