Klíčové body
- Americký dolar oslabil, protože obchodníci očekávají údaje o zaměstnanosti v USA, které mohou ovlivnit rozhodnutí Fedu o sazbách
- Výnosy státních dluhopisů klesly, což zvýšilo tlak na pokles dolaru před zveřejněním dat
- Trh s měnami očekává volatilitu, což ovlivňuje strategické rozhodování obchodníků kvůli nejistotě ohledně ekonomických ukazatelů
- Japonský jen posiluje, zatímco trh spekuluje o potenciálním snížení sazeb o 50 bazických bodů
Americký dolar a futures na akcie oslabily, protože obchodníci se připravují na údaje o zaměstnanosti v USA, které by měly ovlivnit rozhodnutí Federálního rezervního systému o snížení úrokových sazeb v tomto měsíci. V současné době se spekuluje, že horší než předpokládaný výsledek payrolls by mohl vést k tomu, že centrální banka na svém zářijovém zasedání přistoupí k výraznému snížení sazeb o 50 bazických bodů.
Ukazatel Bloomberg pro zelenou bankovku v souvislosti s těmito spekulacemi již třetí den klesá. Asijské akcie před zveřejněním čísel vykazovaly smíšené reakce, zatímco v Hongkongu bylo obchodování s akciemi zastaveno kvůli tajfunu. Japonský jen však mezitím posílil.
Chris Weston, vedoucí výzkumu ve společnosti Pepperstone Group v Melbourne, se vyjádřil, že nadcházející seanci bude určovat další předzásobení před americkými payrolls, přičemž rizika událostí v Asii jsou omezená a je třeba se jich obávat. Weston poznamenal, že obchodníci pravděpodobně využijí čas k revizi, změně a řízení svého umístění a expozic s ohledem na možnou volatilitu napříč trhy.
Tlak na pokles zelené bankovky mezitím umocnilo snížení výnosů státních dluhopisů, přičemž referenční desetiletý výnos klesl o jeden bazický bod na 3,71 %. “Šeptané číslo” uživatelů terminálu Bloomberg týkající se pracovních míst naznačuje přírůstek pouze 155 000 pracovních míst za srpen, což nedosahuje mediánu odhadu ekonomů ve výši 165 000 míst.
Před zprávou o zaměstnanosti v USA projevili obchodníci s měnami nadměrnou míru očekávání, nevídanou již více než rok. Opce používané k vyhodnocování výkyvů dolaru vůči jeho hlavním obchodním partnerům dosáhly nejvyšší úrovně od března 2023. Rizikové reverzy, měřítko tržního umístění, odrážejí medvědí náladu na americkou měnu. Někteří obchodníci se kvůli převládající nejistotě raději krátkodobým sázkám zcela vyhýbají.
Aktuální kontrakty na úrokové swapy ukazují na zhruba 35% pravděpodobnost, že Fed na svém zasedání 17. a 18. září sníží úrokové sazby o 50 bazických bodů. Snížení o čtvrt procentního bodu však zůstává mezi mnoha obchodníky favorizováno a mezi ekonomy je i nadále nejoblíbenější.
Měnoví stratégové vidí velkou pravděpodobnost, že japonský jen otestuje své srpnové maximum vůči dolaru, pokud údaje o mzdách zafungují jako katalyzátor pro změnu o 50 bazických bodů. Gareth Berry, stratég společnosti Macquarie Group Ltd. v Singapuru, se vyjádřil, že v případě jakéhokoli překvapení v údajích bude jenu připisován hlavní význam, a dodal, že zvýšení míry nezaměstnanosti na 4,4 % by mohlo vést k tomu, že dolar bude mít vůči japonské měně “hluboké problémy”.
Hongkong v pátek zastavil obchodování na svém akciovém trhu v hodnotě 4,9 bilionu dolarů kvůli prodloužení varování před bouřkami v důsledku supertajfunu Yagi. Čína mezitím nadále čelí potenciálním kontrolám vývozu kritických technologií, které iniciovala Bidenova administrativa. Ta má v úmyslu omezit možnost Číny získat přístup k pokročilým technologiím klíčovým pro umělou inteligenci, což je vyvoláno obavami, že Peking získá vojenskou převahu.
Jinde v Číně akcie makléřských společností vzrostly po oznámení dvou velkých státem podporovaných makléřů o potenciálních fúzích, což by podle analytiků mohlo inspirovat další firmy k následování jejich příkladu.
Uprostřed rozhovorů o intervenci se čínská výnosová křivka státních dluhopisů prohlubuje, protože obchodníci zpomalují nákupy dlouhodobých dluhopisů. Naopak nákupy dluhu se zřejmě soustředí na kratší část spektra, což rozšířilo výnosový spread mezi dvouletými a desetiletými dluhopisy na nejvyšší hodnotu od července.
Účastníci trhu také netrpělivě očekávají komentáře Johna Williamse, prezidenta newyorského Fedu, a guvernéra Fedu Christophera Wallera, kteří by měli promluvit po zveřejnění údajů o pracovních místech. Přetrvávají obavy z možných ekonomických dopadů, pokud by příchozí “špatné zprávy” byly tak výrazné, že by agresivní reakce Fedu byla nedostatečná. Případně by “příliš dobré” zprávy mohly vést k tomu, že Fed bude pracovat se snížením sazeb tak rychle, jak trh očekává.
V dalším vývoji je ropa připravena na nejvýraznější týdenní ztrátu za téměř rok kvůli slabší poptávce a obavám z hojné nabídky, a to i přesto, že OPEC+ odložil plánované zvýšení těžby o dva měsíce. Zlato zůstalo i nadále relativně beze změny, když obchodníci vyhodnotili nejnovější údaje z USA, zatímco železná ruda se zdá být připravena na nejhorší týden od března kvůli tomu, že čínský trh s ocelí vykazuje jen málo známek oživení.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky