Klíčové body
- Tchaj-wan jako strategická volba pro výrobu AI čipů: Tchaj-wan nabízí bezkonkurenční kombinaci talentu, efektivity a nízkých nákladů, což z něj činí oblíbenou volbu pro společnosti jako Nvidia a Microsoft
- Vedoucí role společnosti TSMC: Tchajwanská společnost TSMC je klíčovým hráčem v produkci pokročilých AI čipů, čímž udržuje Tchaj-wan na předním místě v globálním dodavatelském řetězci
- Výzvy a příležitosti v geopolitickém kontextu: Blízkost k Číně přináší jistá rizika, ale inovace a atraktivita tchajwanských technologií láká významné AI startupy a technologické giganty z celého světa
Když Jung Yoonseok hledal montážního partnera pro svůj startup na výrobu čipů s umělou inteligencí, mohl si vybrat téměř ze všech asijských zemí, včetně rodné Jižní Koreje.
Místo toho se šéf strategie Rebellions rozhodl pro Tchaj-wan, protože podle něj nabízí bezkonkurenční kombinaci talentu, nákladů a rychlosti.
„Tchaj-wan je malý a Tchaj-pej je malá a na tak malém prostoru se všechno pohybuje super rychle,“ řekl 35letý absolvent Harvardu po jedné ze svých cest za zajištěním výroby.
Jung dospěl ke stejnému závěru jako tisíce podniků, manažerů a podnikatelů, kteří se spoléhají na to, že ostrov promění jejich vize v oblasti umělé inteligence ve skutečnost. Od společností Nvidia Corp. a Microsoft Corp. až po OpenAI – světoví lídři v oblasti umělé inteligence se stále častěji obracejí na tchajwanské firmy, aby jim vyráběly čipy, stavěly servery a chladily zařízení.
Díky tomu se ostrovní burza stala v uplynulém roce nejžhavější hlavní asijskou burzou, v čele s Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. a Hon Hai Precision Industry Co.
Někteří investoři se domnívají, že růst o více než 400 miliard dolarů je teprve začátkem. Podle optimistických předpovědí svět sleduje vznik nové výrobní základny, podobné éře ChatGPT, soustředěné právě na Tchaj-wan.
To by z ostrova učinilo klíčového příjemce boomu umělé inteligence – a rozhodujícího činitele určujícího jeho tempo a směr.
„Tchaj-wan je skutečně motorem, který pohání AI,“ řekl Sean King, senior viceprezident společnosti Park Strategies a bývalý úředník amerického ministerstva obchodu.
Pro Tchaj-wan existují rizika. Poprvé po desetiletích se celý ekosystém technologické výroby nebude soustředit v Číně, ale u jejího malého souseda. Rostoucí napětí mezi USA a Čínou může některé společnosti zabývající se umělou inteligencí odradit od výroby hardwaru na pevnině.
Rostoucí význam Tchaj-wanu je však o to lákavější pro Peking, který ostrov dlouhodobě označuje za separatistickou provincii, kterou nakonec získá zpět.
Společnost TSMC je základem tohoto úspěchu. Zatímco konkurenti Intel Corp. a Samsung Electronics Co. bojují, tchajwanská společnost rozšiřuje své vedoucí postavení v čipovém průmyslu a vyrábí prakticky všechny nejmodernější polovodiče na světě. Je to jediné místo, kde může šéf společnosti Nvidia Jensen Huang vyrábět své akcelerátory umělé inteligence.
Ostrov je nyní plný méně známých firem, které jsou pro globální vývoj AI stejně zásadní. K těmto spojovacím článkům patří výrobce serverů Quanta Computer Inc., lídr v oblasti napájení Delta Electronics Inc. a Asia Vital Components Co, průkopník ve vytváření chladicích systémů pro počítače. Dohromady jsou tchajwanské firmy připraveny hrát významnou roli na trhu s umělou inteligencí, který by měl do roku 2032 dosáhnout 1,3 bilionu dolarů.
„Tentokrát bude optimismus pro tchajwanská jména silnější a potrvá déle než v minulosti,“ uvedl Edward Chen, předseda společnosti First Capital Management, s odkazem na ústřední roli TSMC při výběru partnerů pro společnosti jako Nvidia. „To povyšuje tchajwanské technologie na zcela jinou úroveň.“
Referenční index Taiex se za poslední rok vyšplhal o více než 40 % a výrazně předstihl srovnatelné indexy pro Čínu, Hongkong, Indii a Japonsko.
Vzestup Tchaj-wanu jako technologického centra začal v mnoha ohledech v 80. letech minulého století. Tehdy japonské společnosti začaly na ostrov známý výrobou levných plastových hraček outsourcovat výrobu nenáročných produktů.
S růstem ekonomiky se tytéž společnosti staly sofistikovanějšími výrobci a začaly otevírat továrny v pevninské Číně. Své nejpokročilejší techniky si však vždy ponechávaly doma.
V posledních letech stále agresivnější obchodní sankce USA vůči Číně donutily společnosti hledat alternativní místa výroby a vyřadily zemi z mnoha dodavatelských řetězců.
Během necelých dvou let například tato omezení účinně odsunula na vedlejší kolej čínský průmysl hardwaru pro umělou inteligenci. Podle údajů shromážděných agenturou Bloomberg byl tchajwanský vývoz serverů a grafických karet – stavebních kamenů datových center pro trénování modelů AI – v prvních devíti měsících roku 2024 více než dvojnásobný oproti čínské produkci. To je prudký obrat oproti předchozím letům.
V současné době největší provozovatelé cloudových služeb – Microsoft, Amazon.com Inc, Meta Platforms Inc a Google ze skupiny Alphabet Inc – využívají k naplnění svých serverových farem tchajwanské montovny, které se snaží překonat ChatGPT OpenAI.
Podle výzkumné společnosti IDC se celosvětové výdaje na systémy a služby umělé inteligence do roku 2028 více než zdvojnásobí na 632 miliard dolarů.
„Tchaj-wan je pro hardware související s umělou inteligencí jedno velké nákupní místo,“ řekl Liu Pei Chen, výzkumný pracovník Tchajwanského institutu ekonomického výzkumu.
Předseda společnosti AVC Shen Ching Hang měl možnost sledovat tento historický posun v první řadě. Jeho společnost, která před desítkami let začínala výrobou chladičů – základních hliníkových lišt určených k chlazení počítačů – nyní vyvíjí systémy kapalinového chlazení, které dokáží držet krok s daleko žhavější generací čipů a systémů umělé inteligence Blackwell společnosti Nvidia.
Uspěl díky tomu, že pro své zákazníky vynakládá extrémní úsilí. V roce 2014 si zřídil kancelář naproti sídlu Amazonu v Seattlu, tedy několik let předtím, než společnost začala spolupracovat s AVC.
Shen zjistil, že Amazon instaluje nové servery pro svůj cloud computing rychlejším tempem než konkurence, a byl odhodlán získat zakázku na jejich chladicí systémy.
„Chodili jsme za nimi každý den a ptali se, jestli nepotřebují naše služby,“ řekl 61letý Shen. „Mohli jsme vám pomoci udělat celou simulaci zdarma. Máme nové technologie. Chcete se na ni podívat?“
Nakonec, o tři roky později, Amazon souhlasil. Obě společnosti spolupracují dodnes.
Jednou ze silných stránek Tchaj-wanu je tato strategie zaměřená na služby, díky níž se partneři jako Amazon, Nvidia a Apple Inc. stále vracejí. Když pandemie vyvolala celosvětovou krizi v dodávkách čipů, TSMC se snažila mírně zvyšovat ceny, aby si zajistila přízeň zákazníků, a svůj přístup označila za „strategický, nikoli oportunistický“.
Ukázala také, že je připravena se obrátit a jít tam, kde je to nejvíce potřeba. Společnosti Hon Hai a Quanta, které jsou známé především jako výrobci iPhonů a MacBooků, se nyní zaměřují na soupeření o zakázky na servery pro umělou inteligenci. AVC, Delta a Quanta věnují na výzkum a vývoj každoročně zhruba polovinu nebo více svých provozních nákladů.
Dokonce vyslyšely výzvy k geografické diverzifikaci – společnost AVC nedávno založila novou továrnu ve Vietnamu, kde její investice za rok či dva dosáhnou 450 milionů dolarů.
Delta, jejíž sídlo se nachází jen pět minut chůze od kanceláří Nvidie v Neihu, tvrdí, že je to dáno nutností.
„Grafické procesory Nvidia potřebovaly odvádět teplo, a tak jsme vyrobili chladiče. Potřebovaly magnetické induktory, tak jsme vyrobili induktory,“ řekl Ares Chen, manažer odpovědný za oblast napájení společnosti Delta.
„Pro rozptyl tepla potřebujete ventilátory, takže jsme vyrobili ventilátory. Když zvýšili úroveň grafických procesorů pro použití v datových centrech, potřebovali řešení pro větší výkon a větší odvod tepla.“
Tyto výzvy se s rostoucí poptávkou po umělé inteligenci zrychlují. Nvidia zrychlila tempo uvádění produktů a nyní balí desítky svých nových čipů Blackwell do jediné jednotky, která pomůže trénovat novou generaci výkonnějších modelů AI.
Tento monstrózní server NVL72, jehož cena může přesáhnout 3 miliony dolarů za kus, bude generovat více tepla než kterýkoli z jeho předchůdců, což nutí společnosti jako Delta a AVC ke kreativnímu přístupu k novým možnostem distribuce energie a chlazení.
Právě tento druh inovací přitahuje podnikatele v oblasti umělé inteligence, jako je Rodrigo Liang, generální ředitel startupu SambaNova Systems, který se zabývá výrobou čipů v Silicon Valley.
Zakladatel, který se chce poohlédnout po tchajwanských partnerech, by mohl během jednoho odpoledne hovořit se společnostmi Delta, AVC a Quanta. Celý ostrov lze projet vysokorychlostní železnicí ze severní Tchaj-peje do jižního Kaohsiungu za hodinu a půl.
Tato blízkost vytváří intenzivní konkurenci. Velcí i malí dodavatelé bojují o téměř každou novou zakázku a chtějí využít boomu umělé inteligence.
„Svět se nachází v době, kdy je AI v popředí zájmu,“ řekl Liang. „Na Tchaj-wan bude i nadále přicházet spousta společností, které budou tyto technologie hledat.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky