Euro se posunulo o 0,2 % výše na 1,099225 USD, nedaleko od sedmitýdenního minima 1,09515 USD, kterého dosáhlo minulý týden. Libra se nacházela na úrovni 1,31 USD poté, co v pondělí dosáhla třítýdenního minima 1,30595 USD.
Obchodníci drasticky posunuli svá očekávání ohledně uvolnění měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému v letošním roce. Silná zpráva o zaměstnanosti z minulého týdne dodala důvěru předsedovi Fedu Jerome Powellovi, který prohlásil, že centrální banka se bude držet svého obvyklého snižování sazeb o čtvrt procentního bodu poté, co v září zahájila cyklus uvolňování supervelkým snížením.
„Velká část opětovného nastavení dolaru vychází z myšlenky, že Fed se v dohledné době nechystá snížit o 50 bazických bodů,“ uvedl Nick Rees, hlavní analytik devizového trhu ve společnosti Monex Europe.
„Už se zase tolik neobáváme, že by Spojené státy letos spadly do recese.“
Prezident Federální rezervní banky v New Yorku John Williams, stálý člen výboru Fedu pro stanovení sazeb, zopakoval Powellovy komentáře a v rozhovoru pro Financial Times uvedl, že zářijový krok nepovažuje „za pravidlo, jak budeme jednat v budoucnu“.
Trhy již plně nepočítají se snížením sazeb v listopadu a přisuzují zhruba 90% šanci na snížení o 25 bazických bodů, ukázal nástroj CME FedWatch. Do prosince se oceňuje pouze 50 bazických bodů uvolnění, což je méně než 70 bazických bodů před týdnem.
To udrželo dolar na přední pozici a pomohlo této měně vystoupat na několikatýdenní maxima vůči euru, libře a jenu. Jen však v úterý část ztrát umazal, protože rostoucí geopolitické obavy vedly investory k útěku k bezpečným aktivům.
Dolarový index, který měří americkou měnu vůči hlavním rivalům, klesl o 0,2 % na 102,31 bodu.
„Mohli bychom být svědky dalšího růstu dolaru v souvislosti s indexem spotřebitelských cen na konci tohoto týdne a dalšího přizpůsobení rétoriky Fedu, který se stane o něco více jestřábím,“ dodal Rees ze společnosti Monex Europe.
Investoři se tento týden zaměří na zprávu o inflaci v USA, která bude zveřejněna ve čtvrtek, a na zápis ze zářijového zasedání Fedu, jehož zveřejnění je naplánováno na středu.
„Pokud bude čtvrteční aktualizace indexu spotřebitelských cen dostatečně měkká, mohla by nakonec pomoci uklidnit nervy holubic z Fedu a zabránit tomu, aby americký dolar vstoupil do střednědobého pásma býčí konsolidace vůči mnoha hlavním měnám,“ uvedl Ipek Ozkardeskaya, hlavní analytik Swissquote Bank.
„Pokud se tak nestane, mohlo by dojít k rozjetí no-nových cen, což by znamenalo vyšší výnosy, plošně silnější americký dolar, slabší ostatní měny a určitý negativní tlak na ocenění akcií.“
Referenční výnos desetiletých amerických státních dluhopisů zůstal nad 4 %, když se této úrovně dotkl v pondělí poprvé za poslední dva měsíce, když obchodníci omezili sázky na supervelké snížení sazeb. [US/]
Čínské akciové trhy se mezitím po týdenní prázdninové přestávce vrátily se silným otevřením, ale omezily některé zisky, protože optimismus kolem stimulačních opatření trochu ochabl kvůli nedostatku podrobností.
Jüan mírně oslabil v důsledku posílení dolaru, přičemž pevninský jüan oslabil na 7,0521 za dolar.
Jenu se podařilo stoupnout o 0,4 % na 147,668 za dolar poté, co se v pondělí propadl na sedmitýdenní minimum 149,10, když komentáře nového japonského premiéra Šigeru Išiby vyvolaly pochybnosti o tom, jak agresivní bude BOJ při zvyšování sazeb v nejbližší době.
Ishiba minulý týden ohromil trhy, když prohlásil, že ekonomika není připravena na další zvyšování sazeb, což je zjevný obrat od jeho předchozí podpory pro uvolnění extrémních měnových stimulů BOJ trvajících desítky let.
V ostatních měnách se australský dolar propadl na nejnižší hodnotu od 16. září 0,6715 USD poté, co zápis z posledního zasedání tamní centrální banky vyzněl mírně holubičím tónem. Naposledy se australský dolar pohyboval o 0,5 % níže na úrovni 0,67280 USD.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky