Očekává se, že Evropská centrální banka, která stanovuje úrokové sazby pro 20 zemí používajících měnu euro, ve čtvrtek opět sníží výpůjční náklady poté, co údaje ukázaly, že inflace v celém bloku klesla na nejnižší úroveň za více než tři roky a hospodářský růst slábne.
Očekává se, že Rada banky pro stanovování sazeb sníží svou základní sazbu z 3,5 % na 3,25 % na zasedání, které se koná ve slovinské Lubljaně, a nikoli v jejím obvyklém sídle v německém Frankfurtu. Očekávané snížení by bylo jejím třetím snížením od června.
Inflace klesá více, než se očekávalo – v září byla na úrovni 1,8 %, což je poprvé po více než třech letech pod 2% cílem ECB – a analytici se domnívají, že banka sníží sazby i v prosinci. Přibývající důkazy o tom, že eurozóna sotva roste – ve druhém čtvrtletí jen o 0,3 % – jen zdůraznily názor, že prezidentka ECB Christine Lagardeová se nebude snažit toto očekávání rozptýlit.
„Vývoj reálné ekonomiky a inflace podporuje argumenty pro nižší sazby,“ uvedl Holger Schmieding, hlavní ekonom Berenberg Bank.
Jedním z důvodů, proč inflace ve světě klesla, je skutečnost, že centrální banky dramaticky zvýšily výpůjční náklady z téměř nulové úrovně během pandemie koronaviru, kdy ceny začaly prudce stoupat, nejprve v důsledku nahromaděných problémů v dodavatelském řetězci a poté kvůli ruské invazi na Ukrajinu v plném rozsahu, která zvýšila náklady na energie.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky