Klíčové body
- Asijské akcie dosáhly dvouměsíčního minima kvůli obavám z Trumpových cel a inflace
- Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ zvyšuje volatilitu na rozvojových trzích a měnách
- Čína posiluje jüan a zvažuje dolarové dluhopisy, což naznačuje opatrnost vůči obchodním konfliktům s USA
- Cena ropy stagnuje, zatímco zlato roste jako bezpečný přístav v době nejistoty na trzích
S oznámením výběru klíčových členů Trumpovy administrativy přichází nejen hrozba zvýšených cel, ale také možnost eskalace obchodních konfliktů. Tato nejistota se projevila nejen v Asii, ale i na dalších globálních trzích. Hlavní akciové indexy v Japonsku, Hongkongu a Austrálii zaznamenaly výrazné poklesy, které srazily regionální měřítka na nejnižší hodnotu od září.
Trumpova politika „America First“, která klade důraz na domácí výrobu a ochranu amerického trhu, je vnímána jako potenciální hrozba pro otevřený obchodní systém, který dlouho poháněl růst v Asii. Investoři a obchodníci sledují Trumpovy kroky s obavami, protože přísnější celní politika a restriktivní obchodní opatření by mohly narušit obchodní vztahy s klíčovými partnery, zejména s Čínou. Někteří investoři, jako například hlavní investiční stratég společnosti Saxo Markets Charu Chanana, upozorňují, že obavy z růstu cel a omezení obchodu jsou vnímány jako silnější riziko než potenciální snížení daní, které Trump rovněž přislíbil.

Kromě Asie jsou dopady Trumpova zvolení patrné i v jiných částech světa. Globální akciový ukazatel MSCI, který zahrnuje akcie mimo Spojené státy, zažil nejhorší denní pokles od finanční krize v roce 2008, což je alarmující signál pro investory. Na podobné ztráty doplácí i měny rozvojových trhů, které ztratily více než jedno procento své hodnoty v reakci na americké volby. Tento trend by mohl mít dlouhodobější důsledky, pokud se růstové trhy stanou zranitelnějšími vůči americkým ekonomickým a obchodním změnám.
Ve světle těchto událostí začala Čína bránit stabilitu své měny. Čínská centrální banka se rozhodla posílit jüan vůči dolaru pomocí svého denního referenčního kurzu, což by mohlo naznačovat i možnost tržní intervence, aby zabránila dalšímu oslabení jüanu v důsledku Trumpovy protekcionistické politiky. V reakci na Trumpovo zvolení zahájila Čína také prodej dluhopisů v amerických dolarech v Saúdské Arábii, což je první taková transakce od roku 2021 a jasný signál, že se snaží diverzifikovat své finanční strategie a připravit se na možné turbulence v obchodu s USA.
Jedním z faktorů, který přispívá k tržní volatilitě, je rostoucí inflace. Ekonomové očekávají, že index spotřebitelských cen v USA opět vzroste, což by byl již čtvrtý měsíc v řadě. To naznačuje, že růst inflace by mohl nabírat na síle a potenciálně nutit Federální rezervní banku k úpravě úrokových sazeb. Prezident minneapoliské pobočky Fedu, Neel Kashkari, uvedl, že bude sledovat nové údaje o inflaci velmi pozorně, což zvyšuje pravděpodobnost, že by mohlo dojít k dalšímu zvýšení sazeb na prosincovém zasedání centrální banky.
Vliv zvolení Trumpa pocítily také digitální měny, jako je bitcoin, který po dosažení historického maxima téměř devadesát tisíc dolarů zažil strmý pád. Trumpův plán jmenovat Elona Muska a Viveka Ramaswamyho do vedení nové administrativy, zaměřené na efektivitu vlády, vyvolal v kryptoměnové komunitě rozporuplné reakce. Někteří to vnímají jako příležitost k dalšímu rozvoji technologie blockchain, zatímco jiní mají obavy, že takové kroky povedou ke zvýšené regulaci a omezení volného trhu s digitálními aktivy.

V podnikatelském sektoru se objevily zprávy o změnách ve firmě Seven & i Holdings Co. Tato společnost údajně zvažuje možnost odkupu managementem, který by ji transformoval na soukromou společnost. Tuto transakci by mohla finančně podpořit společnost Itochu Corp. a zakladatelská rodina Ito, což by transakci mohlo vyčíslit na hodnotu až 9 bilionů jüanů
Na komoditním trhu se ceny ropy stabilizovaly poblíž měsíčního minima, což je důsledek zpomalení poptávky v Číně. Tento vývoj by mohl být dalším varovným signálem, že čínská ekonomika se zpomaluje, což by mělo další dopady na trhy po celém světě. Zlato mezitím mírně posílilo, protože investoři hledají bezpečné útočiště v nejisté době.
Trumpovo zvolení jako amerického prezidenta přináší pro globální trhy značné výzvy. Jak se jeho administrativa formuje a jak jsou jeho předvolební sliby přetavovány v konkrétní politická opatření, očekává se, že investoři a obchodníci zůstanou v nejistotě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky