Klíčové body
- Štěstí má vliv nejen na osobní pohodu a dlouhověkost, ale má také podstatný vliv na profesní život
- Bohužel platí i opačný efekt a nešťastní zaměstnanci mohou mít vážné dlouhodobé zdravotní dopady
- Pokud jde o praktické využití, autorka navrhuje přijímat nové, protože mozek přirozeně tíhne k novinkám
Například 20. březen je oslavou atributu, který naši američtí předkové v Deklaraci nezávislosti označili za základní a nezcizitelné právo – štěstí. Hledání štěstí se v průběhu času vyvíjelo a stalo se jakýmsi svatým grálem v životě i v práci. Právo na štěstí zůstává nezpochybnitelné, ale prostředky k jeho dosažení jsou stejně rozmanité jako lidstvo samo.
Mnoho filozofů, vědců, mudrců a podnikatelů navrhlo opatření k dosažení většího štěstí, která vycházejí z výzkumů naznačujících, že šťastnější lidé mají tendenci žít déle. Štěstí má vliv nejen na osobní pohodu a dlouhověkost, ale má také podstatný vliv na profesní život.
Na základě výsledků studie provedené Saïd Business School doporučuje Jade Green štěstí jako klíčový ukazatel výkonnosti. Podle výzkumu jsou šťastnější pracovníci o 12 % produktivnější než jejich méně spokojení kolegové, což se přičítá zvýšené motivaci, angažovanosti a kreativitě. Dále bylo zjištěno, že šťastnější zaměstnanci dělají méně chyb.
Bohužel platí i opačný efekt a nešťastní zaměstnanci mohou mít vážné dlouhodobé zdravotní dopady. Výzkum Státní univerzity v Ohiu odhalil, že ti, kteří jsou ve svých dvaceti a třiceti letech nespokojeni se svou prací, jsou v pozdějším věku náchylnější k problémům se spánkem, úzkostem a depresím.

Je tedy na nás, abychom individuálně a s podporou našich vedoucích pracovníků posílili celkové štěstí. Abychom toho dosáhli, prozkoumejme konkrétní kroky k dosažení štěstí a několik varovných pokynů.
Designér Klaus Heesch, který se sám označuje za odborníka na štěstí, přistupuje ke štěstí jako k režimu, podobnému meditaci. Heesch nachází osvobození v záměrném štěstí, dokáže se soustředit na prvky, které ho posilují a přinášejí mu radost, nikoliv překážky.
Podobně výzkumník štěstí Christopher Boyce nedoporučuje spojovat se štěstím pouze konkrétní úspěchy. Cíle sice hrají pozitivní roli při strukturování našeho života, ale závislost na dosažení výsledku může člověka připravit o zklamání. Odstup v případě méně žádoucích výsledků stojí za to si osvojit.
Alexa von Tobelová v návaznosti na Boyceův princip zdůrazňuje, že je třeba ocenit jednoduché rituály, které rozjasňují každodenní život. Von Tobelová vysvětluje, že důsledné naplnění pochází spíše z kumulace malých okamžiků a úkolů než z řídkých velkých výsledků.
Jenna Abdou, přispěvatelka společnosti Fast Company, přiznává, že hledání štěstí je jejím vodítkem už od dětství. Rozhovor se spisovatelem a lékařem doktorem Gáborem Maté však vyvolal změnu jejího pohledu. Uvědomila si, že její desítky let trvající honba za gramotností v oblasti štěstí nezahrnovala žádné úsilí o pochopení toho, co ji činí nešťastnou, nebo dokonce znepokojení z toho, že se cítí nešťastná. Toto poznání ji přimělo zamyslet se nad doslovnou i metaforickou zlomeností, která přichází s životními výzvami.
Současně Abdou našla útěchu v radách Elizabeth Lesserové, autorky knihy Broken Open, která nabádá k otevřenosti tváří v tvář nepřízni osudu jako ke dveřím k osobitým zážitkům.

Jak uvádí Monica C. Parkerová, autorka knihy The Power of Wonder, honba za štěstím může paradoxně vést k neštěstí. Doporučuje nevyhýbat se negativním emocím, protože mohou rozšířit náš emoční slovník a zvládací dovednosti. Parkerová dává přednost honbě za úžasem, definované zvědavostí a úctou, aby se dosáhlo významného posunu.
Pokud jde o praktické využití, Parkerová navrhuje přijímat nové, protože mozek přirozeně tíhne k novinkám, které stimulují pocit úžasu.
Nakonec Jenn Limová, spoluzakladatelka společnosti Delivering Happiness, zdůrazňuje nutnost individuality při definování štěstí. Propojení vlastního autentického já s vědeckým výzkumem poskytuje definici šitou na míru. Podle Limové je tato individuální interpretace nedílnou součástí udržení radosti, jak tvrdí ve své knize Beyond Happiness.
Bez ohledu na nesčetné teorie a přístupy zůstává štěstí předmětem osobní interpretace. Oslava štěstí 20. března slouží jako připomínka toho, že nepolapitelné hledání radosti je stejně významné jako právo na ni, což podněcuje k celoročnímu hledání štěstí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky