Velká Británie v pondělí dosáhla nejvýznamnější dohody o obnovení obchodních a obranných vztahů s Evropskou unií od brexitu. Dohoda přichází v době, kdy kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa narušily dosavadní globální uspořádání a přiměly obě strany překonat hořkost z rozvodu.
Téměř devět let po rozhodnutí opustit EU se Británie – druhý největší obranný výdajce v Evropě – zapojí do společných zbrojních projektů. Obě strany se rovněž dohodly na zjednodušení pohybu britských potravin a návštěvníků do EU a podepsaly kontroverzní novou dohodu o rybolovu.
Trumpovy cla a jeho výzvy, aby Evropa převzala větší odpovědnost za svou obranu, přiměly vlády po celém světě přehodnotit obchodní a bezpečnostní vazby. Výsledkem je sbližování britského premiéra Keira Starmera s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a dalšími evropskými lídry.
Starmer, který během referenda o brexitu podpořil setrvání v EU, vsadil na to, že nabídnutí praktických výhod Britům – například využívání rychlejších e-bran na letištích v EU – přehluší obvinění ze „zrady“ ze strany brexitového aktivisty Nigela Farage.
Po boku předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a předsedy Evropské rady Antónia Costy označil Starmer dohodu za začátek „nové éry našich vztahů“.
Von der Leyenová k tomu dodala: „V době globální nestability a největší hrozby, které náš kontinent čelí za celé generace, držíme v Evropě při sobě.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky