Futures na americké akciové indexy v pondělí oslabily, protože nové hrozby prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na Evropskou unii a Mexiko zhoršily náladu investorů na začátku týdne plného ekonomických údajů a výsledků za druhé čtvrtletí.
O víkendu Trump oznámil plány uvalit od 1. srpna 30% clo na většinu dovozů z EU a Mexika a podobná varování vyslal i dalším zemím, kterým dal méně než tři týdny na uzavření rámcových dohod.
EU oznámila, že prodlouží pozastavení protiopatření vůči americkým clům do začátku srpna a bude i nadále usilovat o vyjednání dohody.
Poslední kolo hrozeb následuje po Trumpově celním útoku na několik zemí minulý týden, včetně spojenců Kanady, Japonska a Jižní Koreje, a oznámení nového 50% cla na měď.
V 6:53 východního času klesly Dow E-minis o 131 bodů, tj. o 0,29 %, S&P 500 E-minis o 20,25 bodů, tj. o 0,32 %, a Nasdaq 100 E-minis o 77,5 bodů, tj. o 0,34 %.
Mírné ztráty naznačují, že investoři si již zvykli na opakované hrozby zavedení cel, vzhledem k tomu, že Trump v minulosti často ustoupil od slíbených cel.
„Tyto kroky nebyly větší, protože investoři vnímají tyto hrozby jako vyjednávací taktiku Washingtonu, která má přimět druhou stranu k uzavření dohody,“ uvedli analytici ING v poznámce.
Wall Street však bude tento týden čelit zkoušce v podobě zahájení sezóny zveřejňování výsledků za druhé čtvrtletí, kdy v úterý zveřejní své výsledky velké banky, jako jsou JPMorgan Chase
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky