Elon Musk a jeho společnost Starlink, dceřiná firma SpaceX, oznámila, že uzavřela svou největší dohodu o přímém připojení k mobilním telefonům s telekomunikačním gigantem Veon.
Tato dohoda, která poskytne přístup k více než 150 milionům potenciálních zákazníků, přichází v době, kdy konkurence v oblasti satelitní komunikace s mobilními zařízeními nabírá na intenzitě. Technologie přímého připojení k mobilním telefonům umožňuje chytrým telefonům připojit se k satelitním sítím, které přenášejí telefonní signály zpět na Zemi.
Veon plánuje integraci služby Starlink do svých sítí, začínající s operátory Beeline v Kazachstánu a Kyivstar na Ukrajině. Očekává se, že Kyivstar spustí tuto službu ve čtvrtém čtvrtletí 2025, zatímco Beeline začne v roce 2026.
Šéf nového byznysu Kyivstaru, Ilya Polshakov, který projekt vedl, označil tuto dohodu za „největší partnerství z hlediska počtu potenciálních zákazníků na světě“. V současné době zůstává dohoda neexkluzivní, což znamená, že Veon může usilovat o další dohody s jinými satelitními poskytovateli, včetně Amazonova Projektu Kuiper a AST SpaceMobile.
Konkurenti v oblasti satelitní technologie, jako jsou AST SpaceMobile a Amazon, plánují zahájit komerční provoz v roce 2026. Starlink již poskytuje služby více než 7 milionům uživatelů po celém světě a spolupracuje s telekomunikačními operátory v 11 zemích, provozující více než 8 000 satelitů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky



























