Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy americké obnoví jaderné testování po 33 letech.
Na tiskové konferenci, které se účastnil při cestě do Palm Beach, Trump potvrdil, že detaily ohledně testování budou oznámeny brzy a vyjádřil se: „Jiné země to dělají. Pokud to dělají, my budeme také.“
Toto rozhodnutí následuje po Trumpově výzvě k okamžitému restartu procesu testování jaderných zbraní, podané prostřednictvím sociálních médií. Tato překvapivá deklarace byla učiněna krátce před jeho jednáním s čínským prezidentem Xi Jinpingem o obchodních otázkách v Busanu.
Odborníci varují, že toto rozhodnutí může vyvolat eskalaci napětí mezi jadernými mocnostmi, jako jsou Čína a Rusko. Není jasné, zda se Trump odkazoval na testování jaderných výbuchů, které by prováděla Národní správa jaderné bezpečnosti, nebo na testování raket schopných nést nukleární hlavice. Spojené státy neprováděly jaderné testy od roku 1992.
Akcie vojenského průmyslu a souvisejících sektorů reagovaly pozitivně na zprávy o obnově testování, což naznačuje možný nárůst financování obrany a bezpečnosti.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky


























