Klíčové body
- ÚOHS zahájil sektorové šetření mezi mobilními operátory
- Prověřuje cenové praktiky, balíčkování a skryté nabídky mimo ceníky
- Cílem je odhalit možné omezení soutěže a „lock-in“ efekty
- Výsledky mohou vést k zásahu a nižším cenám pro spotřebitele
Úřad se zaměří zejména na cenové praktiky, balíčkování služeb a nabídky mimo oficiální ceníky.
Rozhodnutí o zahájení šetření oznámil předseda ÚOHS Petr Mlsna na zahájení Svatomartinské konference v Brně. Podle něj byla iniciativa spuštěna na základě analytické zprávy, kterou úřad připravil ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem
Šetření se bude týkat období od začátku roku 2018 do 31. října 2025 a bude zahrnovat největší hráče na trhu – tedy T-Mobile, O2 a Vodafone, jejichž obchodní praktiky dlouhodobě vyvolávají pozornost regulátorů i spotřebitelů.
<!– DIP popup–>

Skryté ceny a retenční nabídky pod drobnohledem
Jedním z hlavních cílů šetření je analyzovat, jak operátoři formují cenové podmínky poskytování mobilních služeb, jako jsou volání, SMS či mobilní data. Úřad chce zjistit, zda způsob, jakým jsou služby balíčkovány s dalšími produkty – například pevnými linkami, internetem nebo televizí – neomezuje konkurenci.
Mlsna zdůraznil, že zvláštní pozornost bude věnována i nabídkám mimo veřejné ceníky. Analýza totiž zjistila, že průměrné měsíční příjmy operátorů na aktivní SIM kartu jsou nižší než oficiální ceníkové ceny, což naznačuje, že část zákazníků využívá individuálně vyjednané slevy či retenční nabídky.
Podle ÚOHS tyto „skryté ceny“ mohou narušovat transparentnost trhu. Spotřebitelé, kteří se k podobným nabídkám nedostanou, často platí vyšší částky, a tím dochází k nerovným podmínkám soutěže.
„Skrývání tržních cen prostřednictvím retenčních nabídek nebo uzavírání spotřebitelů do ekosystému služeb jednoho operátora může omezovat jejich svobodu volby a snižovat intenzitu hospodářské soutěže,“ uvedl Mlsna.
Úřad proto plánuje analyzovat i tzv. lock-in efekty – tedy situace, kdy zákazníci zůstávají u jednoho poskytovatele kvůli složitosti přechodu jinam, například z důvodu propojených služeb nebo smluvních závazků. Právě tyto efekty mohou být klíčovým faktorem, proč konkurence v sektoru mobilních služeb zůstává dlouhodobě slabá.
Výsledky se očekávají v příštím roce
Šetření mobilního trhu není ojedinělou aktivitou ÚOHS. Úřad aktuálně provádí další tři sektorová šetření – na trhu nealkoholických nápojů, v odpadovém hospodářství a v oblasti nabíjecí infrastruktury pro elektromobily.
Podle místopředsedy ÚOHS Kamila Nejezchleba se výsledky prvních dvou šetření očekávají v prvním čtvrtletí příštího roku. V případě trhu s mobilními operátory může být proces delší, vzhledem k šíři dat a složitosti cenových modelů.
Úřad má po dokončení analýzy možnost zahájit správní řízení, pokud zjistí známky porušení pravidel hospodářské soutěže. Tento postup je běžnou praxí – například po šetření v potravinářském sektoru v roce 2024 ÚOHS zahájil téměř dvě desítky správních řízení a udělil nejméně osm pokut.
V telekomunikačním odvětví by podobný krok mohl mít významné dopady, protože by mohl otevřít cestu ke snížení cen pro spotřebitele a posílení konkurence na trhu, který je dlouhodobě považován za jeden z nejméně konkurenčních v Evropské unii.

Co může sektorové šetření přinést
Sektorové šetření má především diagnostický charakter – jeho cílem není okamžitě trestat, ale porozumět fungování trhu. Pokud však vyjde najevo, že operátoři zneužívají svého postavení nebo vytvářejí cenové bariéry, může ÚOHS přistoupit k represivním opatřením.
Zkušenosti z minulosti ukazují, že podobné analýzy často vedou k zásadním změnám tržních praktik. Například předchozí šetření v oblasti potravin vedlo ke zvýšení transparentnosti obchodních podmínek mezi dodavateli a řetězci. V případě mobilních služeb by se výsledkem mohly stát přehlednější cenové modely, větší tlak na férové nabídky pro koncové zákazníky a zlepšení postavení menších virtuálních operátorů.
Z hlediska spotřebitelů tak může jít o jeden z nejdůležitějších kroků posledních let – pokud analýza potvrdí, že současná cenová politika velkých operátorů skutečně omezuje soutěž, mohlo by to vést k tlaku na zlevnění mobilních služeb i k rozšíření nabídky menších hráčů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky




























