Polské konsorcium SGE, které vede miliardář Michał Sołowow, plánuje v Británii masivní investici ve výši 35 miliard liber. Cílem projektu je vybudovat flotilu 14 malých modulárních reaktorů (SMR) na třech různých lokalitách. Tyto reaktory by měly začít dodávat elektřinu do britské sítě do osmi let a pokrýt až 11 % celkové spotřeby země, což představuje dostatek energie pro osm milionů domácností. Jednou z vytipovaných lokalit je Oldbury, kde by mohlo vzniknout až šest reaktorů.
Technologickým partnerem projektu je společnost GE Vernova Hitachi Nuclear Energy, která dodá reaktory typu BWRX-300. Výhodou těchto modulárních reaktorů je možnost výroby jednotlivých dílů v továrnách a jejich následná montáž na místě, což výrazně zkracuje dobu výstavby a snižuje náklady. SGE navíc slibuje, že britskému státu nabídne levnější elektřinu, než za jakou bude dodávat proud budovaná obří jaderná elektrárna Hinkley Point C, kterou realizuje francouzská skupina EDF za cenu přesahující 150 liber za megawatthodinu.
Konsorcium SGE nepožaduje od britské vlády žádné přímé investice předem. Místo toho bude usilovat o garantované minimální ceny v rámci rozdílových smluv (Contract for Difference). Společnost již podala oficiální žádost britským úřadům v rámci tamního programu pro pokročilé jaderné technologie.
Polské konsorcium SGE, které vede miliardář Michał Sołowow, plánuje v Británii masivní investici ve výši 35 miliard liber. Cílem projektu je vybudovat flotilu 14 malých modulárních reaktorů na třech různých lokalitách. Tyto reaktory by měly začít dodávat elektřinu do britské sítě do osmi let a pokrýt až 11 % celkové spotřeby země, což představuje dostatek energie pro osm milionů domácností. Jednou z vytipovaných lokalit je Oldbury, kde by mohlo vzniknout až šest reaktorů.
Technologickým partnerem projektu je společnost GE Vernova Hitachi Nuclear Energy, která dodá reaktory typu BWRX-300. Výhodou těchto modulárních reaktorů je možnost výroby jednotlivých dílů v továrnách a jejich následná montáž na místě, což výrazně zkracuje dobu výstavby a snižuje náklady. SGE navíc slibuje, že britskému státu nabídne levnější elektřinu, než za jakou bude dodávat proud budovaná obří jaderná elektrárna Hinkley Point C, kterou realizuje francouzská skupina EDF za cenu přesahující 150 liber za megawatthodinu.
Konsorcium SGE nepožaduje od britské vlády žádné přímé investice předem. Místo toho bude usilovat o garantované minimální ceny v rámci rozdílových smluv . Společnost již podala oficiální žádost britským úřadům v rámci tamního programu pro pokročilé jaderné technologie.
Polské konsorcium SGE, které vede miliardář Michał Sołowow, plánuje v Británii masivní investici ve výši 35 miliard liber. Cílem projektu je vybudovat flotilu 14 malých modulárních reaktorů (SMR) na třech různých lokalitách. Tyto reaktory by měly začít dodávat elektřinu do britské sítě do osmi let a pokrýt až 11 % celkové spotřeby země, což představuje dostatek energie pro osm milionů domácností. Jednou z vytipovaných lokalit je Oldbury, kde by mohlo vzniknout až šest reaktorů. Technologickým partnerem projektu je společnost GE Vernova Hitachi Nuclear Energy, která dodá reaktory typu BWRX-300. Výhodou těchto modulárních reaktorů je možnost výroby jednotlivých dílů v továrnách a jejich následná montáž na místě, což výrazně zkracuje dobu výstavby a snižuje náklady. SGE navíc slibuje, že britskému státu nabídne levnější elektřinu, než za jakou bude dodávat proud budovaná obří jaderná elektrárna Hinkley Point C, kterou realizuje francouzská skupina EDF za cenu přesahující 150 liber za megawatthodinu. Konsorcium SGE nepožaduje od britské vlády žádné přímé investice předem. Místo toho bude usilovat o garantované minimální ceny v rámci rozdílových smluv (Contract for Difference). Společnost již podala oficiální žádost britským úřadům v rámci tamního programu pro pokročilé jaderné technologie.