Kde jsou arabští turisté z Perského zálivu? Naděje Izraele se nenaplnily
Když Izrael uzavřel dohodu se Spojenými arabskými emiráty o navázání diplomatických styků v roce 2020, přineslo to zemi, která byla na Blízkém východě dlouho ostrakizována, elektrizující pocit úspěchu.
Úředníci trvali na tom, že nové vztahy Izraele se SAE a brzy poté s Bahrajnem přesáhnou rámec vlád a stanou se celospolečenskými smlouvami, které podnítí masovou turistiku a přátelské výměny mezi lidmi, kteří se dlouho stýkali.
Po více než dvou letech od uzavření průlomových dohod se však očekávaný příliv arabských turistů z Perského zálivu do Izraele omezil na pouhý pramínek. Přestože do Abú Zabí bohatého na ropu a Dubaje s mrakodrapy se sjelo více než půl milionu Izraelců, od loňského zrušení omezení cestování kvůli koronaviru navštívilo Izrael pouhých 1 600 občanů Emirátů, uvedlo izraelské ministerstvo cestovního ruchu pro agenturu Associated Press.
Ministerstvo neví, kolik Bahrajnců Izrael navštívilo, protože podle něj „jsou to příliš malá čísla“.
„Je to stále velmi zvláštní a citlivá situace,“ řekl Morsi Hija, vedoucí fóra arabsky mluvících průvodců v Izraeli. „Emiráťané mají pocit, že udělali něco špatného, když sem přijeli.“
Jeruzalém – Zdroj: Unsplash
Nedostatek emirátských a bahrajnských turistů odráží dlouhodobý problém s image Izraele v arabském světě a odhaluje limity Abrahamových dohod, říkají odborníci.
Přestože bilaterální obchod mezi Izraelem a SAE vzrostl z 11,2 milionu dolarů v roce 2019 na 1,2 miliardy dolarů v loňském roce, popularita dohod v SAE a Bahrajnu od jejich podpisu prudce klesla, jak vyplývá z průzkumu washingtonského Institutu pro blízkovýchodní politiku, amerického think tanku.
Ve Spojených arabských emirátech klesla podpora na 25 % ze 47 % za poslední dva roky. V Bahrajnu dohodu podporuje pouze 20 % obyvatel, přičemž v roce 2020 to bylo 45 %. V té době Izrael a ozbrojenci v Gaze vedli ničivou válku a násilí na okupovaném Západním břehu Jordánu vzrostlo na nejvyšší úroveň za poslední roky.
Izraelští představitelé tvrdí, že cestovní ruch arabských zemí Perského zálivu do Izraele je chybějícím prvkem, který by dohody posunul nad rámec bezpečnostních a diplomatických vazeb. Turistické návštěvy z Egypta a Jordánska, prvních dvou zemí, které s Izraelem uzavřely mír, také prakticky neexistují.
„Potřebujeme povzbudit (Emiráty), aby přijeli poprvé. Je to důležitá mise,“ řekl agentuře AP Amir Hayek, izraelský velvyslanec v SAE. „Musíme podporovat cestovní ruch, aby se lidé navzájem poznali a porozuměli si.“
Mrtvé moře – Zdroj: Unsplash
Podle izraelských představitelů je cestovní ruch arabských zemí Perského zálivu do Izraele chybějícím prvkem, který by dohody posunul nad rámec bezpečnostních a diplomatických vazeb. Turistické návštěvy z Egypta a Jordánska, prvních dvou zemí, které s Izraelem uzavřely mír, také prakticky neexistují.
„Potřebujeme povzbudit (Emiráty), aby přijeli poprvé. Je to důležitá mise,“ řekl agentuře AP Amir Hayek, izraelský velvyslanec v SAE. „Musíme podporovat cestovní ruch, aby se lidé navzájem poznali a porozuměli si.“
Představitelé izraelského cestovního ruchu odletěli minulý měsíc do SAE v rámci marketingové kampaně, jejímž cílem je šířit informace o tom, že Izrael je bezpečnou a atraktivní destinací. Ministerstvo uvedlo, že nyní představuje Tel Aviv – izraelské obchodní a zábavní centrum – jako velké lákadlo pro Emiráty.
Cestovní kanceláře tvrdí, že sázka na Jeruzalém se zatím nevyplatila. Nepokoje ve sporném městě odradily Emirátce a Bahrajňany, z nichž někteří čelili odporu Palestinců, kteří považují normalizaci za zradu své věci. Palestinský boj za nezávislost na Izraeli se těší široké podpoře v celém arabském světě.
„Z arabského světa stále přichází mnoho váhání,“ řekl Dan Feferman, ředitel skupiny Šaraka, která podporuje mezilidské výměny mezi Izraelem a arabským světem. „Očekávají, že (Izrael) bude konfliktní zónou, očekávají, že budou diskriminováni.“ Poté, co vedl dvě cesty Bahrajnců a Emirátců do Izraele, se podle něj Sharaka snažila najít další arabské občany z Perského zálivu, kteří by měli zájem o návštěvu.
Tel-Aviv – Zdroj: Unsplash
Když skupina emirátských a bahrajnských influencerů na sociálních sítích v roce 2020 navštívila areál mešity Al Aksá, třetí nejsvětější místo islámu, v jeruzalémském Starém městě na ně plivali a házeli na ně boty, uvedl jejich průvodce Hija.
Když jiná skupina emirátských úředníků navštívila toto ohnisko v doprovodu izraelské policie, vyvolala hněv velkého jeruzalémského muftího šejka Muhammada Ahmada Husajna, který vydal náboženský výnos proti návštěvě mešity pod izraelským dohledem.
Většina Emirátů a Bahrajnců, kteří navštívili Izrael, tvrdí, že se vzdali svého národního oděvu a šátků, aby nepřitahovali pozornost.
Islámský fond Waqf, který mešitu spravuje, odmítl odpovědět na otázky týkající se počtu návštěvníků z Emirátů a Bahrajnu a zacházení s nimi v areálu.
Hněv Palestinců vůči Emirátům se neomezuje pouze na posvátnou esplanádu. Občané Emirátů, kteří navštěvují Izrael a studují v něm, tvrdí, že jsou často vystaveni výhrůžkám smrtí a útokům na internetu.
Jeruzalém – Zdroj: Unsplash
„Ne každý ten tlak zvládne,“ řekla Sumaiiah Almehiriová, jednatřicetiletá Emirátčanka z Dubaje, která studuje zdravotní sestru na univerzitě v Haifě. „Výhrůžkám jsem nepodlehla, ale strach brání mnoha Emirátčanům v cestě.“
Strach z protiarabského rasismu v Izraeli může Araby z Perského zálivu také odradit. Izraelská policie loni v létě omylem zatkla v Tel Avivu dva turisty z Emirátů, když pátrala po zločinci, který provedl střelbu z auta. Někteří Emiráťané si na sociálních sítích stěžovali, že na izraelském letišti Ben-Gurion vzbuzují nežádoucí pozornost bezpečnostních pracovníků.
„Pokud je sem přivezete a nebudete s nimi jednat citlivě, už se nikdy nevrátí a řeknou všem svým přátelům, aby se jim vyhýbali,“ řekl Hija.
Benjamin Netanjahu, který se minulý týden vrátil na šesté funkční období do funkce premiéra, se zavázal posílit dohody s Bahrajnem, Marokem, SAE a Súdánem. Formální vazby se Súdánem zůstávají v důsledku vojenského převratu a absence parlamentu, který by ratifikoval jeho dohodu o normalizaci vztahů s Izraelem zprostředkovanou Spojenými státy, v nedohlednu.
Netanjahu jako hlavní architekt dohod doufá, že se mu podaří rozšířit okruh zemí a uzavřít podobnou dohodu také se Saúdskou Arábií.
Eilat – Zdroj: Unsplash
Odborníci se však obávají, že jeho nová vláda – nejvíce ultranacionalistická a nábožensky konzervativní v historii Izraele – by mohla ještě více odradit arabské turisty z Perského zálivu a dohody dokonce ohrozit. Jeho vláda slíbila rozšířit osady na západním břehu Jordánu a zavázala se k anexi celého území, což byl krok, který byl odložen jako podmínka původní dohody se SAE.
„Máme důvod se obávat jakéhokoli zhoršení vztahů,“ řekl Moran Zaga, odborník na arabské státy Perského zálivu z Haifské univerzity v Izraeli.
Vlády arabských zemí Perského zálivu zatím nenabídly žádný důvod k obavám.
Emirátský velvyslanec byl minulý měsíc na oslavě státního svátku vyfotografován, jak vřele objímá Itamara Ben-Gvira, jednoho z nejradikálnějších členů koalice. A o víkendu zavolal Netanjahuovi vůdce SAE, šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, aby mu poblahopřál a pozval ho na návštěvu.
Mezi těmi, kteří nepatří k oficiálním představitelům, je to jiné.
„Doufám, že Netanjahu a ti, kteří jsou s ním, nevkročí na půdu Emirátů,“ napsal na Twitteru Abdulkhaleq Abdulla, významný emirátský politolog. „Myslím, že je vhodné Abrahámovy dohody dočasně zmrazit.“
Úředníci trvali na tom, že nové vztahy Izraele se SAE a brzy poté s Bahrajnem přesáhnou rámec vlád a stanou se celospolečenskými smlouvami, které podnítí masovou turistiku a přátelské výměny mezi lidmi, kteří se dlouho stýkali.Po více než dvou letech od uzavření průlomových dohod se však očekávaný příliv arabských turistů z Perského zálivu do Izraele omezil na pouhý pramínek. Přestože do Abú Zabí bohatého na ropu a Dubaje s mrakodrapy se sjelo více než půl milionu Izraelců, od loňského zrušení omezení cestování kvůli koronaviru navštívilo Izrael pouhých 1 600 občanů Emirátů, uvedlo izraelské ministerstvo cestovního ruchu pro agenturu Associated Press.Ministerstvo neví, kolik Bahrajnců Izrael navštívilo, protože podle něj „jsou to příliš malá čísla“.„Je to stále velmi zvláštní a citlivá situace,“ řekl Morsi Hija, vedoucí fóra arabsky mluvících průvodců v Izraeli. „Emiráťané mají pocit, že udělali něco špatného, když sem přijeli.“Jeruzalém – Zdroj: UnsplashNedostatek emirátských a bahrajnských turistů odráží dlouhodobý problém s image Izraele v arabském světě a odhaluje limity Abrahamových dohod, říkají odborníci.Přestože bilaterální obchod mezi Izraelem a SAE vzrostl z 11,2 milionu dolarů v roce 2019 na 1,2 miliardy dolarů v loňském roce, popularita dohod v SAE a Bahrajnu od jejich podpisu prudce klesla, jak vyplývá z průzkumu washingtonského Institutu pro blízkovýchodní politiku, amerického think tanku.Ve Spojených arabských emirátech klesla podpora na 25 % ze 47 % za poslední dva roky. V Bahrajnu dohodu podporuje pouze 20 % obyvatel, přičemž v roce 2020 to bylo 45 %. V té době Izrael a ozbrojenci v Gaze vedli ničivou válku a násilí na okupovaném Západním břehu Jordánu vzrostlo na nejvyšší úroveň za poslední roky.Izraelští představitelé tvrdí, že cestovní ruch arabských zemí Perského zálivu do Izraele je chybějícím prvkem, který by dohody posunul nad rámec bezpečnostních a diplomatických vazeb. Turistické návštěvy z Egypta a Jordánska, prvních dvou zemí, které s Izraelem uzavřely mír, také prakticky neexistují.„Potřebujeme povzbudit , aby přijeli poprvé. Je to důležitá mise,“ řekl agentuře AP Amir Hayek, izraelský velvyslanec v SAE. „Musíme podporovat cestovní ruch, aby se lidé navzájem poznali a porozuměli si.“Mrtvé moře – Zdroj: UnsplashPodle izraelských představitelů je cestovní ruch arabských zemí Perského zálivu do Izraele chybějícím prvkem, který by dohody posunul nad rámec bezpečnostních a diplomatických vazeb. Turistické návštěvy z Egypta a Jordánska, prvních dvou zemí, které s Izraelem uzavřely mír, také prakticky neexistují.„Potřebujeme povzbudit , aby přijeli poprvé. Je to důležitá mise,“ řekl agentuře AP Amir Hayek, izraelský velvyslanec v SAE. „Musíme podporovat cestovní ruch, aby se lidé navzájem poznali a porozuměli si.“Představitelé izraelského cestovního ruchu odletěli minulý měsíc do SAE v rámci marketingové kampaně, jejímž cílem je šířit informace o tom, že Izrael je bezpečnou a atraktivní destinací. Ministerstvo uvedlo, že nyní představuje Tel Aviv – izraelské obchodní a zábavní centrum – jako velké lákadlo pro Emiráty.Cestovní kanceláře tvrdí, že sázka na Jeruzalém se zatím nevyplatila. Nepokoje ve sporném městě odradily Emirátce a Bahrajňany, z nichž někteří čelili odporu Palestinců, kteří považují normalizaci za zradu své věci. Palestinský boj za nezávislost na Izraeli se těší široké podpoře v celém arabském světě.„Z arabského světa stále přichází mnoho váhání,“ řekl Dan Feferman, ředitel skupiny Šaraka, která podporuje mezilidské výměny mezi Izraelem a arabským světem. „Očekávají, že bude konfliktní zónou, očekávají, že budou diskriminováni.“ Poté, co vedl dvě cesty Bahrajnců a Emirátců do Izraele, se podle něj Sharaka snažila najít další arabské občany z Perského zálivu, kteří by měli zájem o návštěvu.Tel-Aviv – Zdroj: UnsplashKdyž skupina emirátských a bahrajnských influencerů na sociálních sítích v roce 2020 navštívila areál mešity Al Aksá, třetí nejsvětější místo islámu, v jeruzalémském Starém městě na ně plivali a házeli na ně boty, uvedl jejich průvodce Hija.Když jiná skupina emirátských úředníků navštívila toto ohnisko v doprovodu izraelské policie, vyvolala hněv velkého jeruzalémského muftího šejka Muhammada Ahmada Husajna, který vydal náboženský výnos proti návštěvě mešity pod izraelským dohledem.Většina Emirátů a Bahrajnců, kteří navštívili Izrael, tvrdí, že se vzdali svého národního oděvu a šátků, aby nepřitahovali pozornost.Islámský fond Waqf, který mešitu spravuje, odmítl odpovědět na otázky týkající se počtu návštěvníků z Emirátů a Bahrajnu a zacházení s nimi v areálu.Hněv Palestinců vůči Emirátům se neomezuje pouze na posvátnou esplanádu. Občané Emirátů, kteří navštěvují Izrael a studují v něm, tvrdí, že jsou často vystaveni výhrůžkám smrtí a útokům na internetu.Jeruzalém – Zdroj: Unsplash„Ne každý ten tlak zvládne,“ řekla Sumaiiah Almehiriová, jednatřicetiletá Emirátčanka z Dubaje, která studuje zdravotní sestru na univerzitě v Haifě. „Výhrůžkám jsem nepodlehla, ale strach brání mnoha Emirátčanům v cestě.“Strach z protiarabského rasismu v Izraeli může Araby z Perského zálivu také odradit. Izraelská policie loni v létě omylem zatkla v Tel Avivu dva turisty z Emirátů, když pátrala po zločinci, který provedl střelbu z auta. Někteří Emiráťané si na sociálních sítích stěžovali, že na izraelském letišti Ben-Gurion vzbuzují nežádoucí pozornost bezpečnostních pracovníků.„Pokud je sem přivezete a nebudete s nimi jednat citlivě, už se nikdy nevrátí a řeknou všem svým přátelům, aby se jim vyhýbali,“ řekl Hija.Benjamin Netanjahu, který se minulý týden vrátil na šesté funkční období do funkce premiéra, se zavázal posílit dohody s Bahrajnem, Marokem, SAE a Súdánem. Formální vazby se Súdánem zůstávají v důsledku vojenského převratu a absence parlamentu, který by ratifikoval jeho dohodu o normalizaci vztahů s Izraelem zprostředkovanou Spojenými státy, v nedohlednu.Netanjahu jako hlavní architekt dohod doufá, že se mu podaří rozšířit okruh zemí a uzavřít podobnou dohodu také se Saúdskou Arábií.Eilat – Zdroj: UnsplashOdborníci se však obávají, že jeho nová vláda – nejvíce ultranacionalistická a nábožensky konzervativní v historii Izraele – by mohla ještě více odradit arabské turisty z Perského zálivu a dohody dokonce ohrozit. Jeho vláda slíbila rozšířit osady na západním břehu Jordánu a zavázala se k anexi celého území, což byl krok, který byl odložen jako podmínka původní dohody se SAE.„Máme důvod se obávat jakéhokoli zhoršení vztahů,“ řekl Moran Zaga, odborník na arabské státy Perského zálivu z Haifské univerzity v Izraeli.Vlády arabských zemí Perského zálivu zatím nenabídly žádný důvod k obavám.Emirátský velvyslanec byl minulý měsíc na oslavě státního svátku vyfotografován, jak vřele objímá Itamara Ben-Gvira, jednoho z nejradikálnějších členů koalice. A o víkendu zavolal Netanjahuovi vůdce SAE, šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, aby mu poblahopřál a pozval ho na návštěvu.Mezi těmi, kteří nepatří k oficiálním představitelům, je to jiné.„Doufám, že Netanjahu a ti, kteří jsou s ním, nevkročí na půdu Emirátů,“ napsal na Twitteru Abdulkhaleq Abdulla, významný emirátský politolog. „Myslím, že je vhodné Abrahámovy dohody dočasně zmrazit.“