Díky prastarému naprogramování si myslí, že se píše rok 100 000 př. n. l. a že jste ve smrtelném nebezpečí, říká Joe Robinson, autor knihy Work Smarter, Live Better: The Science-Based Work-Life Balance and Stress Management Toolkit.
„Stresová reakce je určena pro situace, kdy jde o život a smrt, nikoli pro sociální stres, jako je 200 e-mailů nebo nedodržení termínů,“ říká. „Ve chvíli, kdy vás něco přetíží, vypne se toto prastaré zařízení, které se mylně domnívá, že brzy zemřete. Unese váš moderní mozek a vytvoří falešný poplach.“
Naštěstí existují strategie, které vám umožní tuto emocionální reakci zpochybnit. Tyto tři techniky mohou rychle vypnout vaši výchozí reakci na stres a vrátit kontrolu zpět vašemu modernímu mozku, takže vnímaný stres vám neztíží pracovní den víc, než musí.
ODDĚLTE SE OD SVÝCH MYŠLENEK

Stresující myšlenky jsou hnacím motorem stresu, ale jsou to jen myšlenky, říká Robinson. Odkazuje na nástroj, který vyučuje Steven Hayes z Nevadské univerzity a který se nazývá „kognitivní defúze“, tedy označení myšlenky pro zkrat výchozího stresu.
„Jsme velmi verbální tvorové a v našem mozku koluje spousta slov a jazyků,“ říká Robinson. „Připojují se k náladám, pocitům a emocím. Když jste ve stresu, v mozku se vám vynoří myšlenka: ‚Tohle nezvládnu‘ nebo ‚Tuhle práci už nezvládnu‘. Tato myšlenka se stává sebedefinicí, a to vše ještě zhoršuje, protože pak jsme opravdu ve stresu.“
Místo toho se na myšlenku podívejte jako na myšlenku. Například si řekněte: „Mám myšlenku, že to nezvládnu, ale je to jen myšlenka.“ A pak si řekněte: „Mám myšlenku, že to nezvládnu, ale je to jenom myšlenka.“
„Získáte odstup a odstup mezi sebou a myšlenkou a můžete myšlenku stáhnout dříve, než zůstane v mozku dostatečně dlouho na to, aby získala důvěryhodnost,“ říká Robinson. „Protože je myšlenka v našem mozku, myslíme si, že je pravdivá. Ale je to jen jedna z mnoha náhodných myšlenek, které máme každý den, a nemusíme se jí zabývat. Můžeme ji jen pozorovat.“
PROCVIČOVÁNÍ POSTOJOVÉHO DÝCHÁNÍ

Postojové dýchání je dalším nástrojem intervence proti stresu. Chcete-li jej použít, ustupte z fyzické situace, kde se stres stupňoval, ať už to znamená odejít do jiné místnosti, ven nebo dokonce nastoupit do auta. „Mělo by to být někde, kde můžete být sami a provádět cvičení, které zahrnuje jak dýchání, tak vykopnutí falešných myšlenek ve vašem mozku,“ říká Robinson.
Položte si ruku na břicho a vnímejte, jak se při hlubokém nádechu nosními dírkami zvedá a klesá. Vydechněte a znovu se nadechněte. S každým nádechem myslete na větu, kterou si můžete opakovat, například „zůstaň neutrální“ nebo „nereaguji“.
„Při dýchání uvolňujete svaly ve svém těle; uvolněné svaly jsou neslučitelné se stresem,“ říká Robinson. „Zároveň krmíte svůj mozek frází, která probudí váš moderní mozek, který může začít přebírat loď zpět od prastarého mozku.“
Robinson říká, že cvičení postojového dýchání po dobu dvou až pěti minut odbourává stres a zastavuje přežívání, při kterém se negativní myšlenky mohou roztočit a získat na důvěryhodnosti.
POČÍTEJTE ZPĚTNĚ OD 100

Dalším způsobem, jak omezit falešná přesvědčení, která pohánějí stres, je zvýšit pozornost cvičením, které zahrnuje opakované soustředění. Stres žije v minulosti a budoucnosti, zatímco soustředění vás udržuje v přítomném okamžiku. Robinson navrhuje počítat pozpátku od 100.
„Protože to neděláme každý den, musíme tomu věnovat více pozornosti,“ říká. „Pokud vaše myšlenky odejdou někam jinam, prostě se vraťte k dalšímu číslu v řadě. Když se dostanete na nulu, měli byste se cítit uvolněně.“
Počítání pozpátku vám umožní soustředit se na cíl, což je základní princip meditace. „Sledujeme čísla, sledujeme svůj dech nebo stále dokola myslíme na nějakou frázi,“ říká Robinson. „Všechna tato opakující se cvičení nesmírně zvyšují naši pozornost a omezují tu část mozku, která přežívá a neustále se ptá: ‚Co se stane? Jak to zvládnu?“
Robinson říká, že naše kultura nás učí, abychom stres vysáli a postavili se mu čelem, ale přiklonění se ke stresu mu jen dodává větší sílu. Zvládání stresu spočívá ve zvládání myšlenek.
„Pokud dokážeme překonat falešná přesvědčení vyvolaná stresem a vypnout signál nebezpečí, můžeme stresovou reakci vypnout během tří minut,“ říká Robinson. „Cílem těchto nástrojů je zabránit myšlenkám, aby spustily naši výbavu pro přežití, tím, že je prověříme, přerámujeme a zpochybníme.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky