Deště v Argentině a Brazílii jsou nyní hlavními faktory ovlivňujícími zemědělské trhy
Tento týden se očekává další vlna dešťů a obchodníci čekají na její výsledky.
Světové trhy reagovaly na zlepšení počasí v Argentině snížením cen sóji a kukuřice, ale největší vliv povětrnostních faktorů na ceny se projeví v únoru a březnu, kdy Brazílie dokončí sklizeň sóji a kukuřice první sklizně a Argentina zahájí sklizeň.
Analytici se domnívají, že deště, které do Argentiny přinese několik front, stabilizují stav úrody sóji a kukuřice, ale nebudou schopny jej výrazně zlepšit. Příští týden přinese další fronta novou vlnu dešťů, která bude mít na úrodu pozitivní vliv.
V jižní Brazílii bude o víkendu také pršet, což zlepší plnění sójových bobů a kukuřice. Zároveň v centrálních oblastech země silné deště zpozdí sklizeň sóji.
Středozápad a centrální a jižní pláně byly tento týden zasypány vydatnými sněhovými srážkami, které zlepšily stav ozimých plodin, zejména v jihozápadním regionu, kde plodiny trpěly suchem. To vedlo na začátku týdne k poklesu cen pšenice. V regionu se však brzy očekávají mrazy, které v noci dosáhnou -20-15 o C a představují hrozbu pro plodiny, které nejsou pokryty vrstvou sněhu. Je pravda, že mrazy mají být krátkodobé, takže na tyto předpovědi zatím trh nespekulativně nereaguje.

Na Ukrajině je pozorována abnormálně teplá zima. Během 1. až 20. ledna teploty na východě překročily normu o 2,5 o C, na západě a jihu o 5 o C, takže pro plodiny nehrozí žádná rizika. V příštím týdnu se očekává mírné ochlazení, ale až do začátku února nebudou silné mrazy.
Historie meteorologických pozorování ukazuje, že v únoru není vyloučena silná zima, ale po teplém lednu je studený únor velmi vzácný, ale v dubnu a květnu se mohou vyskytnout mrazy.
Podle agentury IKAR hojné podzimní srážky v Ruské federaci zabránily setí ozimů a nyní mráz a led na polích situaci ještě zhoršují, takže je možné, že na jaře bude nutné znovu osít asi 1 milion hektarů. Na Volze mohou ozimé plodiny na některých místech kvůli velmi nízkým teplotám uhynout. Na jihu je nedostatek vláhy, ale to není kritické, dokud jsou rostliny v klidovém stavu. Ministerstvo zemědělství hodnotí stav 94 % ozimů jako dobrý nebo uspokojivý. Pro sklizeň v roce 2023 bylo ozimými plodinami oseto 17,7 milionu hektarů, zatímco v roce 2022 to bylo 18,4 milionu hektarů.
USA: Pěstitelé budou pěstovat více pšenice
Vzhledem k tomu, že se pšenice v USA prodává za rekordní průměrnou cenu 9,10 USD za bušl, pěstitelé tvrdí, že osejí největší plochu pšenicí za posledních sedm let, což podle zemědělského časopisu stačí na zvýšení produkce o 17 %. Jedná se o poslední dozvuk ruské invaze na Ukrajinu, která před 11 měsíci narušila globální potravinové řetězce a zvýšila ceny.
Časopis Farm Futures uvedl, že podle jeho každoročního zimního průzkumu mezi farmáři hodlají osít 48,8 milionu akrů pšenice, což je největší osevní plocha od roku 2016 a dostatek půdy, při mírném oživení výnosů z akru po suchu, na vypěstování úrody ve výši 1,92 miliardy bušlů, což je o 276 milionů bušlů více než loni.
Tržní ceny pšenice jsou vysoké ve stejné době, kdy jsou ziskové marže kukuřice a sóji stlačovány rostoucími vstupními náklady, uvedl časopis. Průzkum Farm Futures mezi 560 zemědělci byl proveden v posledních týdnech roku 2022. Účastníci uvedli osev ozimé pšenice na 34,9 milionu akrů a osev jarní pšenice na 13,9 milionu akrů, celkem tedy v USA 48,8 milionu akrů pšenice.

USDA odhaduje, že úroda pšenice v roce 2022 dosáhne průměrné sezónní ceny 9,10 USD za bušl, což je rekordní hodnota. Výkupní cena by podle odhadů USDA klesla na 8 dolarů za bušl pro sklizeň v roce 2023, což je druhá nejvyšší průměrná cena.
USDA začátkem tohoto měsíce uvedlo, že jeho průzkum mezi pěstiteli poukazuje na 36,95 mil. akrů ozimé pšenice, což je o 2 mil. akrů více než v průzkumu Farm Futures. Na základě podmínek z loňského podzimu USDA předpokládá pro letošní rok výsadbu pšenice na 47,5 mil. akrů. Svůj údaj bude aktualizovat koncem února. Zpráva o perspektivních výsadbách na konci března bude prvním letošním odhadem vlády pro většinu plodin, který je založen na údajích od zemědělců.
Pokud se výsadba pšenice bude shodovat s odhadem Farm Futures, bude největší od roku 2016, kdy podle záznamů USDA naposledy přesáhla 50 milionů akrů. Osev pšenice klesá již několik desetiletí, od roku 1981, kdy dosáhl vrcholu 88,25 milionu akrů.
Podle průzkumu Farm Futures zemědělci letos na jaře osejí 90,5 milionu akrů kukuřice a 88,9 milionu akrů sóji. Pro srovnání, v loňském roce pěstovali 88,6 milionu akrů kukuřice a 87,5 milionu akrů sóji.
V internetovém semináři z minulého týdne dva analytici Illinoiské univerzity odhadli osev kukuřice na 92,5 milionu akrů a sóji na 88 milionů akrů. Základní prognóza USDA počítala s 92 miliony akrů kukuřice a 87 miliony akrů sóji.
Farm Futures odhaduje letošní úrodu kukuřice na 14,6 miliardy bušlů a sóji na 4,58 miliardy bušlů, což je největší úroda v historii. Loňská produkce v USA činila 13,73 miliardy bušlů kukuřice a 4,28 miliardy bušlů sóji.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky