Přední investoři, včetně společností BlackRock Inc. a Amundi SA, však varují, že trhy jsou ohledně budoucích rizik příliš optimistické.
Tuto rallye může zhatit mnoho věcí. Snižování zisků nabírá na obrátkách, zatímco Evropská centrální banka se tváří v tvář recesi drží svého jestřábího postoje, protože inflace – ačkoli se zmírňuje – zůstává zvýšená. A řešení války na Ukrajině, která začala téměř před rokem, je v nedohlednu.
„Je nebezpečné si myslet, že jen proto, že akcie rostou, je vše v pořádku,“ řekl Kasper Elmgreen, vedoucí oddělení akcií ve společnosti Amundi. „Nyní jsme velmi přesvědčeni, že odolnost roku 2022 se zlomí. Trh zatím nedocenil rozsah nadcházejících poklesů zisků.“
Nižší ceny energií, známky ochlazující se inflace a zrychlující se znovuotevření čínské ekonomiky posílily náladu, přičemž index Euro Stoxx 50 vzrostl od zářijového minima o 27 %. Do evropských akciových fondů se také po téměř ročním odkupování začíná vracet hotovost.
Přední správci aktiv však zůstávají opatrní a údaje o obchodování naznačují, že za dosavadními zisky stojí prodejci krátkých pozic. Stratégové investičního institutu BlackRock uvedli, že optimismus na akciových trzích přišel příliš brzy, zatímco stratégové Goldman Sachs Group Inc. a Bank of America Corp. varují, že nejlepší část rally 2023 by již mohla být za námi.

Zde je pět hlavních rizik, která by mohla způsobit pád evropských akcií:
Válka na Ukrajině
Kontrola Ruska nad dodávkami plynu do Evropy nadále ohrožuje hospodářský růst. Mírnější zima sice tentokrát pomohla regionu odvrátit energetickou krizi, ale pokud Rusko dodávky zastaví, může být zapotřebí dalšího politického zásahu.
Téměř rok po invazi, která měla trvat několik týdnů, připravuje Vladimir Putin novou ofenzívu na Ukrajině, zatímco USA a Německo posílají na Ukrajinu tanky v rámci širokého spojeneckého úsilí vyzbrojit zemi výkonnějšími zbraněmi. Tyto kroky signalizují možnost eskalace války.
Energetická válka „by mohla pokračovat po dlouhou dobu“, uvedl Aneeka Guptová, ředitelka společnosti Wisdomtree UK Ltd. „Protože se nemůžeme vždy spoléhat na příznivé počasí, bude třeba pokračovat v opatřeních, jako je posilování zásob plynu a racionalizace poptávky po energii.“
Problémy s hospodářskými výsledky
Analytici snižují předpovědi zisků před začátkem vykazovací sezóny a někteří stratégové požadují ještě hlubší snížení v souvislosti se zpomalujícím se růstem. Vzhledem ke zmírnění inflace je pro společnosti také obtížnější zvyšovat ceny v době, kdy poptávka zpomaluje.
V oblasti úvěrů bude kombinace přetrvávající inflace a vyšších sazeb zatěžovat likvidní pozici mnoha společností, protože se snižují marže a obsluha jejich dluhu se stává nákladnější.

První náznaky z výsledkové sezóny ukazují, že je důvod k obavám napříč odvětvími. Maloobchodní řetězec Hennes & Mauritz AB uvedl, že prudce rostoucí náklady v posledním čtvrtletí téměř zlikvidovaly zisk, výrobce větrných turbín Vestas Wind Systems A/S varoval před dalším poklesem tržeb v letošním roce, zatímco výrobce softwaru SAP SE plánuje ve snaze zvýšit zisk propouštění.
Analytici předpovídají pro letošní rok v Evropě stabilní růst zisků. Tržní stratégové mají chmurnější pohled, přičemž ti z Goldman Sachs, UBS Group AG a Bank of America očekávají pokles zisků o 5 až 10 %, což signalizuje další ztráty akcií, protože ocenění dorovnává nižší prognózy.
Špatné kroky v politice
Nejnovější sdělení tvůrců politiky ECB naznačují, že zůstanou u zvyšování úrokových sazeb, dokud neuvidí významnější pokles inflačních tlaků. Přesto jsou akcioví investoři optimističtí, pokud jde o měkké přistání ekonomiky a snížení sazeb později v tomto roce.
Tento nesoulad způsobil, že se akcie pohybují v synchronizaci s dluhopisy – kde se investoři zaměřují na recesi – a mohl by vést k pádu akcií, pokud ECB skutečně zůstane v jestřábím kurzu déle.
„Toto je jedna z oblastí, kde je trh příliš optimistický,“ řekl Joachim Klement, vedoucí oddělení strategie, účetnictví a udržitelnosti ve společnosti Liberum Capital. Zvýšená inflace až do roku 2023 znamená, že tvůrci politiky budou mít „jen malý nebo žádný prostor pro snížení sazeb i v případě recese. Pokud centrální banky nechtějí opakovat chyby ze 70. let, musí počkat, až se inflace přiblíží 3 %, což neočekáváme dříve než v roce 2024.“
Problémy s recesí

Slovo R je zatím v rukou poroty. Někteří ekonomové včetně Goldman Sachs tvrdí, že eurozóna by se letos mohla recesi zcela vyhnout, přičemž se odvolávají na známky pružného hospodářského růstu a odvrácení energetické krize. Jiní účastníci trhu tvrdí, že je na to příliš brzy.
„Očekáváme prudkou ztrátu růstové dynamiky v reakci na agresivní zpřísňování měnové politiky, ale trhy na to nejsou připraveny,“ uvedl stratég Bank of America Sebastian Raedler. Pro index Stoxx 600 vidí téměř 20% pokles, protože údaje začínají ukazovat pomalejší růst.
Nerovnoměrné oživení v Číně
S počátečním optimismem ohledně opětovného otevření Číny po výlukách souvisejících s Covidem, který byl nyní oceněn, může být cesta vpřed kamenitá. Spotřebitelská důvěra v druhé největší ekonomice světa zůstává na rekordně nízké úrovni, počet obyvatel se poprvé po šesti desetiletích snižuje a trh s nemovitostmi je stále v útlumu.
Evropští výrobci luxusního zboží, automobilky a těžaři patří k průmyslovým odvětvím, která mohou nejvíce ztratit, pokud bude oživení pomalejší, než se očekává, protože jsou na Číně závislá z hlediska značné části tržeb.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky