Ruský rubl ve středu oslabil a snížil část zisků z konce předchozí seance v souvislosti se sníženou nabídkou zahraniční měny ze strany vývozců a před třemi aukcemi státních dluhopisů.
V 7:21 GMT byl rubl vůči dolaru slabší o 0,7 % na úrovni 70,28 a vůči euru ztrácel 0,6 % a obchodoval se na úrovni 76,37 EUR. Vůči jüanu ztratil 0,5 % na 10,40.
Rubl nyní ztratil podporu z daní na konci měsíce, kdy vývozci obvykle převádějí devizové příjmy na úhradu místních závazků, ale může počítat s mírným prodejem cizích měn ze strany vlády, která denně odvádí až 3,2 miliardy rublů
Analytici naznačují, že tyto prodeje, které kompenzují výpadek příjmů z ropy a plynu, mají na rubl omezený dopad.
V podmínkách nižší nabídky zahraničních měn ze strany vývozců může rubl ve středu konsolidovat nad hranicí 70 za dolar, uvedl Bogdan Zvarich, hlavní analytik Banki.ru.
Rubl je pod vnějším tlakem od doby, kdy na začátku prosince vstoupil v platnost západní cenový strop na prodej ruské ropy spolu s embargem Evropské unie na nákup ruské ropy z moře, což Moskvu donutilo prodávat se slevou.
Prezident Vladimir Putin minulý měsíc podepsal dekret, který od 1. února na pět měsíců zakázal dodávky ropy a ropných produktů do zemí, které tento limit dodržují.
Ropa Brent, globální benchmark pro hlavní ruský export, vzrostla o 0,1 % na 85,6 USD za barel.
Ministerstvo financí má později ve středu uspořádat tři aukce státních dluhopisů OFZ.
Ruské akciové indexy se vyvíjely smíšeně.
Dolarový index RTS klesl o 0,1 % na 1 000,3 bodu. Ruský index MOEX v rublech byl vyšší o 0,3 % na 2 231,4 bodu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky