V dopise akcionářům z roku 1981 Buffett zdůraznil dva rysy podnikání, na které by se investoři měli zaměřit, když se snaží bojovat s inflací: 1) schopnost snadno zvýšit ceny a 2) schopnost přijmout více zakázek, aniž by musel nadměrně utrácet.
Zde jsou čtyři podíly společnosti Berkshire, které se těmito vlastnostmi do značné míry vyznačují.
American Express
V roce 2021 společnost American Express prokázala svou cenovou sílu, když zvýšila roční poplatek u své karty Platinum Card z 550 na 695 USD.

Společnost také může přímo těžit z inflačního prostředí.
Společnost American Express vydělává většinu svých peněz prostřednictvím slevových poplatků – obchodníkům je účtováno určité procento z každé transakce kartou Amex. S růstem cen zboží a služeb si společnost bere podíl z vyšších účtů.
Obchod vzkvétá. V roce 2022 se příjmy společnosti meziročně zvýšily o 25 % na 52,9 miliardy dolarů.
American Express je čtvrtým největším holdingem společnosti Berkshire Hathaway. Podíl společnosti Berkshire, která vlastní 151,6 milionu akcií AXP, má hodnotu přibližně 27,2 miliardy dolarů.
Berkshire vlastní také akcie konkurenčních společností American Express Visa a Mastercard, i když jejich pozice jsou mnohem menší.
Akcie American Express v současné době nabízejí dividendový výnos ve výši 1,2 %.
Coca-Cola
Coca-Cola je klasickým příkladem podniku odolného vůči recesi. Ať už se ekonomice daří, nebo se potýká s problémy, plechovka coly je pro většinu lidí cenově dostupná.

Společnost má na trhu pevnou pozici, obrovský rozsah a portfolio ikonických značek – včetně jmen jako Sprite, Fresca, Dasani a Smartwater – což jí dává velkou cenovou sílu.
Když k tomu připočteme solidní geografickou diverzifikaci – její produkty se prodávají ve více než 200 zemích a teritoriích po celém světě – je jasné, že Coca-Cola může prosperovat v dobrém i zlém. Koneckonců, společnost vstoupila na burzu před více než 100 lety.
Buffett má Coca-Colu ve svém portfoliu od konce 80. let. Dnes Berkshire vlastní 400 milionů akcií této společnosti v hodnotě přibližně 23,7 miliardy dolarů.
Při současných cenách akcií Coca-Coly si můžete zajistit dividendový výnos ve výši 3,0 %.
Apple
Nikdo, kdo utratí 1 600 dolarů za plně vybavený iPhone 14 Pro Max, by to nenazval krádeží. Ale spotřebitelé stejně rádi utrácejí za produkty Apple.
Začátkem tohoto měsíce vedení společnosti odhalilo, že aktivní instalovaná základna hardwaru společnosti překročila dvě miliardy zařízení.

Konkurence sice nabízí levnější zařízení, ale miliony uživatelů nechtějí žít mimo ekosystém Applu. Ekosystém funguje jako ekonomický příkop, který společnosti umožňuje dosahovat nadměrných zisků.
To také znamená, že při prudkém nárůstu inflace může Apple přenést vyšší náklady na svou globální spotřebitelskou základnu, aniž by se příliš obával poklesu objemu prodeje.
Apple je dnes Buffettovým největším veřejně obchodovaným podílem, který podle tržní hodnoty představuje více než 40 % portfolia Berkshire. Jedním z důvodů této koncentrace je samozřejmě samotný růst ceny akcií společnosti Apple. Za posledních pět let vzrostly akcie této technologické gorily o více než 250 %.
Apple v současnosti nabízí dividendový výnos 0,6 %.
Chevron
Jedním z Buffettových velkých tahů v roce 2022 bylo naložení na akcie Chevronu. Podle hlášení SEC vlastnila Berkshire k 31. prosinci v tomto energetickém gigantu 29,3 miliardy dolarů, což je výrazný skok oproti podílu 4,5 miliardy dolarů na konci roku 2021.

V současné době představuje Chevron třetí největší veřejný podíl ve společnosti Berkshire.
Není těžké pochopit proč. Přestože je ropný byznys kapitálově náročný, v obdobích vysoké inflace se mu obvykle daří velmi dobře.
Ropa – celosvětově nejobchodovanější komodita – v první polovině roku 2022 vystřelila vzhůru. V druhé polovině roku sice ustoupila, ale nabídkový šok způsobený ruskou invazí na Ukrajinu by mohl udržet poptávku po této komoditě.
Ze silných cen ropy těží její producenti. Společnost Chevron vykázala za rok 2022 zisk ve výši 35,5 miliardy USD, což představuje 127% nárůst oproti roku 2021.
Za posledních 12 měsíců akcie vzrostly o více než 25 %.
Společnost také vrací investorům hotovost. Chevron vyplácí čtvrtletní dividendy ve výši 1,51 USD na akcii, roční výnos tak činí 3,6 %.
Formulář 13F je čtvrtletní zpráva, kterou podle předpisů Komise pro cenné papíry a burzy Spojených států předkládají „institucionální investiční manažeři“ s kontrolou nad aktivy v hodnotě 100 milionů USD do SEC, která uvádí všechna spravovaná majetková aktiva.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky