Je pevně zakotvena v dnešním světě a obvykle tiše pohání nástroje a služby, na které se denně spoléháme. Využíváme ji, když vyhledáváme informace na Googlu, sledujeme filmy na Netflixu, nakupujeme na Amazonu nebo si přivoláváme odvoz s Uberem.
Občas se ale projeví trochu víc, jako se to stalo nedávno, když na scénu vtrhly aplikace jako ChatGPT a Dall-E. Tyto generativní aplikace umělé inteligence umožnily komukoli zapojit umělou inteligenci do práce, a přestože současné iterace mohou mít omezený výstup, stačí to k tomu, aby se lidé v některých odvětvích začali ohlížet přes rameno, co přijde.
Jak přesně tyto technologické zázraky éry AI ovlivní naše zaměstnání, podnikání a profesní život, zatím není známo. Obecně se však shodneme na tom, že ti, kteří dokážou využít sílu umělé inteligence k tomu, aby jim pomohla při plnění jejich úkolů a povinností – zejména v této rané fázi jejího vývoje – budou mít nejlepší předpoklady k tomu, aby se jim tváří v tvář přicházející vlně narušení dařilo.
To vyžaduje pochopení potenciálu této technologie a jejího vztahu k vaší profesi nebo odvětví a soustředěné úsilí o rozvoj dovedností, které zajistí, že budete připraveni využít příležitostí, které se v digitálním světě práce nacházejí. Zde je šest dovedností, kterými můžete začít.
DIGITÁLNÍ GRAMOTNOST

Získání digitální gramotnosti začíná pochopením základů nutných k tomu, abyste mohli s jistotou pracovat s technologiemi, od schopnosti zapnout počítač, surfovat po internetu, vytvářet účty a přihlašovat se k nim až po používání platforem pro spolupráci s týmy.
Zahrnuje také porozumění rychle se měnícímu světu technologií a sledování nejnovějších trendů, včetně toho, jak je umělá inteligence implementována ve vašem oboru a jak ji vaši spolupracovníci nebo konkurenti využívají ke zvyšování hodnoty. Základní digitální gramotnost je nutná k tomu, abyste dokázali vybrat správné nástroje pro řešení dané výzvy, řešit případné problémy a porozumět výsledkům, kterých se vám podařilo dosáhnout.
DATOVÁ LITERATURA
Data jsou palivem, které pohání umělou inteligenci. Algoritmy strojového učení se procházením digitálních informací dozvídají více o světě, ve kterém žijeme, a jsou stále přesnější v předpovědích. To s sebou přináší několik problémů, z nichž nejzřetelnější je, že umělá inteligence vyškolená na špatných datech bude pravděpodobně nepoužitelná, nebo v horším případě nebezpečná.
V éře umělé inteligence hrají lidé se znalostmi práce s daty klíčovou roli při rozvoji porozumění tomu, jaké informace stroje poháněné umělou inteligencí potřebují, kde je lze nalézt a jak je mohou využít. Chcete-li se stát datově gramotnějšími, můžete využít mnoha bezplatných online kurzů o statistické analýze, vizualizaci dat a jejich interpretaci. Kombinací těchto kurzů s praktickými zkušenostmi s analýzou reálných dat si každý může osvojit dovednosti a znalosti potřebné k efektivní práci s daty.
POVĚDOMÍ O DIGITÁLNÍCH HROZBÁCH

Pokaždé, když technologie udělají skok kupředu, nevyhnutelně se vystavujeme novým zranitelnostem a s nástupem éry umělé inteligence tomu není jinak. Viděli jsme, jak mohou deepfaked videa přesvědčit lidi, že sledují skutečné záběry Toma Cruise nebo Baracka Obamy. A objevily se i případy syntézy hlasů pomocí umělé inteligence k provádění podvodů a phishingových útoků.
Průmyslová odvětví se potýkají s obrovským nedostatkem odborníků na kybernetickou bezpečnost, kteří jsou potřební k účinnému boji proti stávajícím hrozbám, natož proti těmto nově vznikajícím. Rozvoj dovedností v oblasti odhalování hrozeb souvisejících s umělou inteligencí a vyhýbání se jim – stejně jako zdokonalování základního povědomí o kybernetické bezpečnosti – je proto skvělým způsobem, jak si zajistit, že budete mít k dispozici soubor dovedností, který bude odolný vůči budoucnosti.
KRITICKÉ MYŠLENÍ
U nové vlny nástrojů umělé inteligence, jako je ChatGPT, je překvapivě snadné je oklamat. Důkazem je rychlost, s jakou byly nalezeny způsoby, jak obejít vestavěné ochranné prvky, které jim mají zabránit v poskytování škodlivých nebo nebezpečných rad. Je to obecně proto, že umělá inteligence v současné době postrádá skutečné schopnosti kritického myšlení. Má tendenci jednoduše slepě plnit příkazy a chrlit informace, kterými byla nakrmena.
Kritické myšlení je jednou z lidských schopností, která nám umožňuje čelit zaujatosti, kterou umělá inteligence často projevuje, a zmírnit ji, což nám umožňuje ji nasměrovat k lepšímu rozhodování. Kritické myšlení nás podněcuje k tomu, abychom kladli otázky, identifikovali mezery v informacích a vytvářeli si vlastní názory – což jsou činnosti, které jsou kritickými aspekty mnoha pracovních míst a velmi žádoucími vlastnostmi budoucích vedoucích pracovníků.
KREATIVITA

Jak jsme již psali, novou generaci nástrojů umělé inteligence nazýváme „generativní“ umělou inteligencí, protože je schopna vymýšlet nové věci. Tak to alespoň vypadá. Přesnější by bylo říci, že nástroje jako ChatGPT a Dall-E jsou schopny spojit dohromady prvky již existujících věcí, aby přišly s něčím, co se zdá být nové.
Ale skutečná kreativita – jiskra, která je kombinací invence, výrazu, zkušenosti a osobnosti – je stále výhradně lidskou schopností. Kreativita oživuje nápady a podněcuje nás k úvahám o možnostech lepšího, jiného světa – a ti, kdo ji dokáží využít, budou ještě dlouho ceněni.
ZVĚDAVOST A NEUSTÁLÉ UČENÍ
Stroje se nechtějí učit. Učí se, protože jim to říkáme. Jestli existuje nějaká dovednost, kterou bych u každého podporoval, pak je to rozvíjení schopnosti neustále se ptát na svět kolem nás a rozvíjení zuřivé chuti po nových informacích. Vnést do naší práce lidský zápal, vášeň a chuť je jedním ze způsobů, jak zajistit, aby nás inteligentní stroje nenechaly v prachu a abychom se cítili motivováni optimalizovat naši užitečnost a efektivitu tím, že spojíme to nejlepší z toho, co je to být člověkem, s rychlostí a výkonem nové generace inteligentních, učících se strojů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky