Výnosy státních dluhopisů a dolar si připsaly malé zisky. Libra se po údajích o inflaci ve Spojeném království prudce zvýšila a poté se obchodovala bez větších změn.
Hongkongský index Hang Seng klesl přibližně o 2 %, když před čtvrtečním svátkem ve městě a na pevnině směřoval ke třetímu dni ztrát v řadě. Jüan poprvé od listopadu oslabil nad ostře sledovanou úroveň 7,2 za dolar.
Investoři zůstávají zklamáni tím, že Peking nevydal nová a konkrétní opatření na podporu ekonomiky. Tento názor se projevil i na čínských akciích kótovaných v USA, které předtím zaznamenaly největší pokles za poslední tři měsíce.
Pohyby na asijských trzích následovaly poté, co index S&P 500 zaznamenal v úterý, kdy se po prodlouženém svátečním víkendu obnovilo obchodování, první ztráty za téměř čtyři týdny. K nepříznivým zprávám se přidal i ekonomický tahoun FedEx Corp., který se v prodlouženém obchodování v USA propadl poté, co jeho výhled nedosáhl konsensuálních odhadů analytiků kvůli oslabené poptávce.
Investoři do amerických akcií se zmítají mezi strachem z prodělku a obavami, že trhy zaběhly příliš daleko a příliš rychle, protože se potýkají s nadhodnoceným oceněním a jestřábími signály ze strany Fedu.

„Byli jsme svědky opravdu velkolepé akciové rallye a myslím, že lidé jsou nervózní,“ řekla Kathryn Kaminski, hlavní výzkumná stratég a portfolio manažerka společnosti AlphaSimplex, v televizi Bloomberg. „Signály krátkých pozic na trhu s pevnými výnosy jsou tak silné. To naznačuje, že stále existuje prostor pro zvyšování sazeb.“
Stratégové Goldman Sachs Group Inc. včetně Cormaca Connerse a Davida J. Kostina uvedli, že fondy by měly zvážit zajištění své expozice vůči indexu S&P 500. Přeplněné býčí pozice, úzká rally, vysoké ocenění, ocenění růstu, který překročil odhady, a atraktivní alternativy k akciím, to vše zvyšuje rizika, napsali ve zprávě z 20. června. Podle základního scénáře Goldman by měl index S&P 500 během 12 měsíců vystoupat na 4 700 bodů, ale investiční banka vidí jako možný i pokles na 3 400 bodů, pokud se recese stane pravděpodobnější.
Výnosy dluhopisů mezitím v Asii klesly a následovaly tak úterní vývoj amerických státních dluhopisů. Výnos desetiletého australského cenného papíru klesl o zhruba pět bazických bodů, zatímco jeho japonský ekvivalent se snížil o jeden bazický bod. Ve středu výnosy státních dluhopisů nepatrně vzrostly.
Ukazatel síly dolaru se zvýšil poté, co zelená bankovka v úterý posílila vůči všem svým protějškům ze skupiny deseti zemí s výjimkou jenu. Japonská měna ve středu oslabila.
Předseda Fedu Jerome Powell má ve středu přednést pololetní zprávu Kongresu, přičemž agentura Bloomberg Intelligence očekává jestřábí tón. Zatímco na zasedání minulý týden ponechali tvůrci měnové politiky úrokové sazby beze změny, jejich prognózy naznačují zhruba dvě další zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu nebo o půl procentního bodu.

„Přijde a pokusí se zůstat jestřábím,“ uvedl Mahjabeen Zaman, vedoucí oddělení devizového výzkumu banky ANZ v Sydney, v televizi Bloomberg. Od Fedu očekává ještě jedno zvýšení sazeb, přičemž upozorňuje na riziko dalšího zvýšení. Z dlouhodobějšího hlediska Zamanová vidí tlak na pokles dolaru poté, co Fed dosáhne svého vrcholu v oblasti sazeb, a obecněji pro měny, které se budou řídit růstovými diferenciály.
Jinde na trzích ropa rostla, když obchodníci zvažovali výhled Číny a připravovali se na komentář Powella. Zlato po úterním poklesu o 0,7 % mírně kleslo.
Bitcoin vzrostl až o 3 % na šestitýdenní maximum díky kryptoinicativám, na nichž se podílejí významní hráči z tradičního finančního sektoru.
Klíčové události tohoto týdne:
- Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell vystoupí ve středu s pololetním svědectvím v Kongresu před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů.
- Vystoupení prezidenta chicagského Fedu Austana Goolsbeeho, středa
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně, čtvrtek
- Rozhodnutí o sazbách ve Velké Británii, Švýcarsku, Indonésii, Norsku, Mexiku, na Filipínách a v Turecku, čtvrtek
- Předstihový index Conference Board v USA, počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti, běžný účet, prodeje existujících domů, čtvrtek
- Svědectví Powella z Fedu před bankovním výborem Senátu, čtvrtek
- Vystoupení Loretty Mesterové z clevelandského Fedu, čtvrtek
- Eurozóna S&P Global Eurozone PMI ve výrobě, S&P Global Eurozone PMI ve službách, pátek
- Japonsko CPI, pátek
- USA S&P Global Manufacturing PMI, pátek
- Projev prezidenta Fedu v St. Louis Jamese Bullarda, pátek

Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie
- Futures na index S&P 500 klesly v 7:09 londýnského času o 0,1 %. S&P 500 klesl o 0,5 %
- Futures na index Nasdaq 100 klesly o 0,2 %. Nasdaq 100 klesl o 0,1 %
- Japonský Topix vzrostl o 0,5 %
- Australský index S&P/ASX 200 klesl o 0,4 %.
- Hongkongský Hang Seng klesl o 2
- Shanghai Composite klesl o 0,8 %
- Futures na Euro Stoxx 50 zůstaly beze změny
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index vzrostl o 0,1 %.
- Euro se téměř nezměnilo a pohybovalo se na úrovni 1,0908 USD
- Japonský jen klesl o 0,3 % na 141,91 za dolar
- Zámořský jüan klesl o 0,2 % na 7,2001 za dolar
- Australský dolar klesl o 0,1 % na 0,6776 dolaru
- Britská libra se změnila jen nepatrně na 1,2764 USD
Kryptoměny
- Bitcoin vzrostl o 2,7 % na 28 932 dolarů
- Ether vzrostl o 1,9 % na 1 819,39 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů se zvýšil o tři bazické body na 3,75 %.
- Výnos japonských desetiletých dluhopisů klesl o 1,5 bazického bodu na 0,370 %.
- Výnosy desetiletých australských dluhopisů klesly o pět bazických bodů na 3,98 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate vzrostla o 0,2 % na 71,36 USD za barel.
- Spotové zlato kleslo o 0,2 % na 1 931,64 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky