S&P 500 se ve středu propadl o 0,5 %, což znamenalo jeho nejhorší denní výkonnost v červnu. Akciový benchmark nyní od začátku týdne klesl o 1 % a je na cestě k přerušení pětitýdenní vítězné série.
Technologický Nasdaq Composite klesl o 1,2 % a zaznamenal tak nejhorší denní výkon od 7. června. Velký vítěz v oblasti umělé inteligence AMD ve středu klesl o 5,7 %, zatímco Intel ustoupila o 6 %. Průměrový index Dow Jones Industrial Averag poklesl o 0,3 %.
Futures na akcie se během prodlouženého obchodování ve středu nezměnily poté, co trh zaznamenal tři po sobě jdoucí dny poklesu, protože rally na technologickém trhu vyprchala.
Futures na index Dow Jones Industrial Average vzrostly o 23 bodů, tj. o 0,07 %. Futures na index S&P 500 se zvýšily o 0,05 % a futures na index Nasdaq 100 se příliš nezměnily.
Středeční pokles nastal poté, co předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell prohlásil, že v boji proti inflaci nás pravděpodobně čeká další zvyšování sazeb, čímž uštědřil pomyslnou ledovou sprchu investorům, kteří doufali, že centrální banka se už už blíží ke konci svého cyklu zpřísňování.
„Powell řekl, že snižování inflace má před sebou ještě dlouhou cestu, a to může poměrně dobře znamenat, že se nezastaví až do podzimu,“ uvedl Edward Moya, hlavní analytik trhu ve společnosti Oanda.
Fed na svém zasedání minulý týden po deseti po sobě jdoucích zvýšeních ponechal sazby na stejné úrovni. Představitelé však naznačili, že v letošním roce by mohlo dojít ještě ke dvěma zvýšením o čtvrt procentního bodu.
Powell přednese svou pololetní zprávu o měnové politice před bankovním výborem Senátu ve čtvrtek ráno. Investoři budou očekávat další komentáře k inflaci a úrokovým sazbám.
Investoři budou ve čtvrtek také sledovat týdenní údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které by podle ekonomů oslovených agenturou Dow Jones měly vykázat celkem 256 000 žádostí.

Inflace ve Spojeném království v květnu překonala očekávání a zvýšila tlak na vládu a Bank of England
Inflace ve Spojeném království byla v květnu vyšší, než se očekávalo, neboť spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 8,7 %, což je beze změny oproti předchozímu měsíci.
Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali meziroční růst celkového indexu spotřebitelských cen o 8,4 %.
Meziměsíčně se celkový index spotřebitelských cen zvýšil o 0,7 %, zatímco jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny energií, potravin, alkoholu a tabáku, vzrostla o 7,1 % meziročně, což je více než 6,8 % v dubnu a nejvyšší míra od března 1992, uvedl Národní statistický úřad
„Rostoucí ceny letecké dopravy, rekreačního a kulturního zboží a služeb a ojetých automobilů měly za následek největší příspěvek k meziměsíční změně jak CPIH, tak meziroční míry CPI směrem nahoru,“ uvedl ONS.
Index spotřebitelských cen včetně nákladů na bydlení vlastníků
Inflace v dubnu klesla pod 10 %, ale nadále překračuje konsenzuální prognózy a zůstává výrazně vyšší než 2% cíl Bank of England.
Pražská burza ztrácela, akcie ČEZ znovu zlevnily
Pražská burza podruhé za sebou ztrácela, index PX během dneška klesl o 0,52 procenta na 1312,59 bodu. V minusu skončily akcie energetické společnosti ČEZ i bankovní tituly. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Koruna dnes posílila k oběma hlavním světovým měnám.
V pondělí burzovní index i cena akcií ČEZ dosáhly nejsilnější úrovně za uplynulý měsíc, následující dva dny oba ukazatele klesaly. Cenné papíry ČEZ po víkendu rostly po návrhu ministerstva financí na výplatu vyšší dividendy ze zisku této strategické polostátní firmy, dnes ale veškeré zisky smazaly. Ztratily 1,23 procenta na 1042 Kč.
„Dnes se nedařilo ani bankám, sentiment na globálních trzích byl mírně negativní,“ uvedl analytik Fio Banky Pavel Hadroušek. Erste zlevnila o 0,48 procenta na 746,40 korun, Komerční banka oslabila o 0,6 procenta na 661 korun, podobně ztratila i Moneta Money Bank, která ukončila dnešní obchodování na 79,50 Kč.
Výjimkou ve finančních titulech byla pojišťovna VIG, která si připsala 0,3 procenta na 577 Kč. V plusu skončila i zbrojovka Colt CZ, jejíž akcie zdražily o 0,18 procenta na 558 Kč. Akcie Kofoly zakončily obchodování beze změny na 245 Kč.
Česká měna dnes smazala úterní mírnou ztrátu k euru a zpevnila o tři haléře na 23,74 Kč/EUR. Podle analytiků jí pomohly také informace z jednání bankovní rady České národní banky. Vůči dolaru se koruna kolem 17:00 obchodovala na 21,66 Kč/USD, tedy o 15 haléřů silnější než v úterním závěru. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online.

Bankovní rada ČNB dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech a potvrdila závazek bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Guvernér ČNB Aleš Michl po jednání rady řekl, že sazby zůstanou zvýšené delší dobu a že se nenaplní spekulace trhu o jejich brzkém poklesu.
České měně ujištění ČNB ohledně pokračujícího odhodlání bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny ani snaha guvernéra o potlačení sázek na uvolňování měnové politiky zas tak nepomohlo, podotkl analytik Komerční banky Kevin Tran Nguyen. „Den zakončila nepatrně silnější o téměř 0,1 procenta,“ dodal.
Intervence ČNB proti svému oslabování česká měna prozatím nepotřebuje, uvedli analytici Next Finance. „Koruně pomohlo i to, že guvernér ČNB Michl říká, že bankovní rada považuje očekávání ohledně začátku snižování úrokových sazeb za předčasné. Podle nás půjdou sazby směrem dolů na přelomu letošního a příštího roku,“ dodali.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky