Když je sečteme, zjistíme, že trh v tomto roce vzrostl o úžasných 800 %.
Ale v zemi, kde vzestup často znamená pád a další měnová krize je vždy za rohem, je zuřivá rally důvodem k obavám, nikoli k radosti. Podle pozorovatelů trhu je to varovné znamení, že se investoři připravují na inflační spirálu a hledají zajištění, aby ochránili hodnotu svých peněz. Spotřebitelské ceny rostou ročním tempem přes 100 %, což vyvolává nervozitu v zemi, kde jsou hluboké jizvy po hyperinflaci.
Burza je sice malá – celková kapitalizace činí 1,8 miliardy dolarů, což je méně než více než bilionová burza v sousední Jihoafrické republice – ale alespoň je to místo, kde mohou místní obyvatelé snadno investovat. A vzhledem k tomu, že zimbabwský dolar klesá téměř denně, jen málokterý podnik jej přijme jako platbu za jakýkoli větší nákup – nemovitosti, auta, dokonce i pohonné hmoty.
„Takže všechny tyto zimbabwské dolary půjdou na akciový trh,“ řekl Tatenda Nemaungwe, obchodník s cennými papíry v Harare. Šestatřicetiletý Nemaungwe před pěti lety skončil jako osobní finanční poradce a začal spravovat své vlastní portfolio. „Byl jsem na mrtvém koni.“ Za průměrný měsíc nyní vydělá více než desetinásobek svého dřívějšího platu 1 500 dolarů díky tomu, co nazývá „nekonečným býčím tažením“.
Akcie Zimbabwe snadno překonaly ostatní velké zisky roku 2023. Argentinský index Merval se pouze zdvojnásobil, zatímco investoři do indexu S&P 500 se musí spokojit s 16% rally. Vzhledem k ekonomickým potížím země cizinci zimbabwský akciový trh z velké části opustili a tvoří pouhých 15 % obchodů. Obrat je zlomkem obratu hlavních burz a činí asi 650 000 dolarů denně ve srovnání s 240 miliardami dolarů v kombinovaných obchodech v benchmarku na Wall Street.

Zimbabwská burza byla založena v roce 1894 a patří k nejstarším v Africe. Její sídlo na luxusním hararském předměstí Highlands, které je díky elegantním rezidencím v zelených a dobře udržovaných ulicích oblíbené mezi diplomaty a bohatými důchodci, kontrastuje s rušným ruchem v centru hlavního města. Kontrastuje také s chaosem, který se odehrává na jeho obchodní tabuli.
Tato cenová akce přilákala přibližně 23 000 drobných investorů, včetně Simby Nyamadzawa, který svůj první obchod uskutečnil v říjnu pomocí mobilního telefonu. „Jsem tu kvůli zisku,“ řekl pětatřicetiletý muž.
Hráči na burze v Harare mají na výběr z 55 společností. Nejoblíbenější jsou blue chips – například výrobce nápojů Delta Corp., poskytovatel telekomunikačních služeb Econet Wireless Zimbabwe Ltd. a mobilní peněžní skupina EcoCash Holdings Zimbabwe Ltd.
Patří k nejlikvidnějším akciím na burze, tedy ke společnostem, které poskytují produkty a služby, na něž se obyvatelé Zimbabwe spoléhají. To podporuje jejich tržby a zisky, a to i v době obrovské inflace. Nyamadzawo to shrnul slovy: „Delta je vyzkoušená a osvědčená.“
Nebyla to přímá cesta vzhůru. Slabá měna v květnu vymazala 84 % hodnoty místního dolaru – a polovinu Nyamadzawova začínajícího portfolia. Kurzový výkyv byl však jen dočasným selháním a on nakupuje další akcie před tím, co považuje za spouštěč další býčí vlny: srpnové parlamentní volby.

Prezident Emmerson Mnangagwa stojí proti roztříštěné opozici deseti kandidátů a Zimbabwe má od roku 1980, kdy skončila vláda bílé menšiny, historii sporných hlasování. Mnangawova vláda je obviňována z velké části z hospodářských otřesů, které v červnu vyhnaly inflaci na 176 %. Největší místní bankovka – 100 zimbabwských dolarů – nestačí ani na zaplacení jednoho rajčete. Hlavní úvěrová sazba centrální banky je nejvyšší na světě a činí 150 %.
„Lidé mají tendenci váhat s důležitými rozhodnutími v předvolebním období,“ řekl Nyamadzawo. „Jakmile volby skončí, lidé budou chtít opět nakupovat.“
Podle Hasnaina Malika, který se v dubajské výzkumné společnosti Tellimer zabývá rozvíjejícími se a zahraničními trhy, je nepravděpodobné, že by poslední rally přilákala zahraniční investory na trh v Harare. Za zisky „stojí výhradně hledání zajištění proti inflaci a obchodovatelného cenného papíru pro místní investory, kteří mají malou důvěru v místní měnu a nemají snadný přístup k americkým dolarům,“ říká.
Místní obyvatelé se obávají, že regulační orgány ukončí burzovní večírek. Již v roce 2020 úřady na pět týdnů burzu uzavřely, protože si stěžovaly, že spekulace s akciemi kótovanými v zahraničí podkopávají zimbabwský dolar. Výkonný ředitel burzy Justin Bgoni odmítl letošní býčí run komentovat.
Nyamadzawo nehodlá příliš pokoušet štěstí. „Když dnes vložím peníze a zítra vydělám, tak je vyvedu.“ Je těžké předvídat budoucnost, když je ekonomika tak nestálá, říká. „Nehodlám tu zůstat pět let.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky