Tyto mžiky vysvětlují, proč je lepší své peníze uložit do nízkonákladového indexového fondu namísto riskantních a nákladných investic do podílových fondů.
O autorovi
John C. Bogle je zakladatelem a nyní již penzionovaným generálním ředitelem americké společnosti pro správu investic Vanguard Mutual Fund Group. Mezi jeho další knihy patří klasický bestseller Common Sense on Mutual Funds.
Co z toho budu mít? Zjistěte, proč jsou indexové fondy nejlepší investicí, kterou můžete udělat
Podílové fondy jsou jako čokoládové tyčinky: existuje mnoho různých druhů a stále se objevují nové verze. Jak se máte rozhodnout, kam investovat?
Jedním ze způsobů je jistota. Spojte své investice spolu s investicemi ostatních lidí do fondu s nízkým rizikem, který je vysoce diverzifikovaný a vyhýbá se turbulentním trhům. Nebo můžete zahrnout fondy s vysokým rizikem a vysokým výnosem nebo fondy, které hrají v určitých statistikách.
Možnosti mohou být nepřehledné a to poslední, co chcete, je dělat špatná rozhodnutí se svými těžce vydělanými penězi!
Tento balíček vám zajistí šance ve váš prospěch, protože stanoví přímou argumentaci pro jeden druh podílových fondů: Indexový fond. Tato kniha vysvětluje, proč všechny podílové fondy nejsou stejné a proč jsou indexové fondy jediným způsobem, jak se nenechat okrást poplatky a náklady.

V této knize se dozvíte, že
rozdíl mezi pasivním fondem a aktivně spravovaným fondem;
proč byste si vždy měli vybrat fond s nejnižšími poplatky
a jak se můžete vyhnout bublinám na trhu.
Aktivně řízené fondy jsou drahé a v důsledku toho často nedosahují výkonnosti trhu
Investovali jste někdy na akciovém trhu? Pokud ano, možná jste si uvědomili, že vyhodnocování atraktivity akcií je ošemetná záležitost.
Proto se mnozí investoři rozhodnou neinvestovat přímo do akcií, ale místo toho vloží své peníze do aktivně spravovaného fondu. Zde se shromažďují peníze od několika investorů a následně jsou investovány do akcií specializovaným správcem fondu, který pravidelně vyhodnocuje a reviduje akciové portfolio podle aktuální situace.
Bohužel je tento způsob investování rizikový.
Proč?
Protože náklady na investování do takového fondu jsou velmi vysoké. Jako investor byste museli platit poplatky za zprostředkování, poplatky správci fondu atd. Všechny tyto poplatky dohromady tvoří pořádný kus vašeho očekávaného zisku.
Pokud fondy dosahují mimořádně dobrých výsledků, nemusely by vám tyto náklady vadit, ale z dlouhodobého hlediska vám aktivně řízené fondy pravděpodobně přinesou menší zisk než celkový akciový trh.
Jak je to možné?
Za prvé, spekulace na ceny akcií prostě není udržitelná strategie. Možná si myslíte, že fond může generovat obrovské zisky například tím, že nakupuje akcie, když jsou podhodnocené, a prodává je později, když dosáhnou své skutečné vyšší hodnoty, ale z dlouhodobého hlediska tato strategie nemůže přinést větší zisk, než jaký vydělávají podkladové společnosti, což se odráží v celkovém vývoji akciového trhu.

Připočteme-li toto úskalí k vysokým nákladům fondů, výsledkem je, že aktivně spravovaný fond vám přinese podstatně menší zisk než pasivní, nízkonákladový indexový fond, který pouze kopíruje výkonnost celého trhu. Ve skutečnosti, pokud byste v roce 1980 investovali 10 000 dolarů, v roce 2005 byste odešli se ziskem o 70 % nižším, pokud byste investovali do aktivního fondu namísto indexového, a to jen kvůli poplatkům!
Jen málo fondů má dobrou výkonnost a není zaručeno, že i těch několik málo bude mít dobrou výkonnost i nadále
Navzdory tomu, co jste právě zjistili o nákladnosti fondů, možná stále uvažujete o investici do aktivně spravovaného fondu. Než tak ale učiníte, zvažte, zda tyto fondy dosahují dobré výkonnosti ve srovnání s celkovým akciovým trhem.
Bohužel pravděpodobně ne. Většina fondů zkrachuje nebo nedosahuje významných výnosů.
Investoři platí fondům obrovské poplatky a odevzdávají je finančním expertům, kteří akciovému trhu dobře rozumí. Navzdory znalostem nebo odborným znalostem v oboru však pouze 24 z 355 podílových fondů, které existovaly v roce 1970, trvale překonávalo výkonnost trhu a zůstalo na trhu.
Vyzbrojeni těmito fakty byste vyhazovali své peníze, kdybyste platili finančním expertům za správu svého fondu.
Navíc ani ziskové fondy nemohou slíbit dobrou výkonnost v budoucnosti.
Mohli byste se rozhodnout investovat své peníze do fondů, které stále trvale překonávají výkonnost trhu; do těch fondů, které překonaly sázky. Avšak i když analyzujete jejich dosavadní výsledky, stejné podmínky, které způsobily dobrou výkonnost fondu v uplynulých 35 letech, se v následujících desetiletích nemusí opakovat.

Například pokud fond v posledních 35 letech konzistentně překonával trh, pravděpodobně měl na jeho úspěchu velký podíl správce fondu. Manažer však v určitém okamžiku nevyhnutelně odejde do důchodu. Jak můžete vědět, že ten další bude mít podobnou míru úspěšnosti?
Také budoucí investiční příležitosti se budou lišit od těch za posledních 35 let. Jak znáte možnosti budoucích investic? Nevíte!
Většina lidí investuje do aktivně spravovaných fondů, aniž by si uvědomovala všechny důsledky
Vykreslili jsme obraz toho, jak špatně si většina fondů vede, takže se možná divíte, proč do nich lidé stále investují.
Především investoři často podceňují skutečné náklady aktivně řízených fondů.
Jak jste se dozvěděli, aktivně řízené fondy jsou automaticky spojeny s vysokými náklady. Jejich výši v dolarech však správci fondů zveřejňují jen zřídka. Místo toho se chlubí vysokými výnosy, ale zapomínají prozradit, kolik investor skutečně vydělá po odečtení všech výkonnostních a portfoliových poplatků.
K tomuto opomenutí dochází překvapivě často: 198 z 200 nejúspěšnějších fondů v posledních letech devadesátých let uvádělo vyšší výnosy, než jaké investoři skutečně vydělali!
Za druhé, v mnoha oblastech investování mají lidé často tendenci nechat za sebe dělat důležitá rozhodnutí své emoce a aktuální tržní trendy.
Lidé až příliš často investují špatně, protože se nechají ovlivnit všeobecným míněním a chytrým marketingem.
Vzpomeňte si například na vysoce rizikové investice z konce 90. let. Na rozdíl od první poloviny desetiletí, kdy lidé investovali do akciového trhu pouhých 18 miliard dolarů, bylo v druhé polovině 90. let, kdy se trhu dařilo a akcie byly nadhodnocené, investováno neuvěřitelných 420 miliard dolarů. Když bublina nakonec splaskla, lidé si příliš pozdě uvědomili, že podlehli populárnímu humbuku.
Stejný princip platí i pro aktivně řízené fondy: investoři do nich sypou peníze, protože všichni ostatní dělají totéž.
Pokud byste tedy neměli alokovat své peníze do aktivně řízených fondů, kam byste je měli vložit?

Závěrečné shrnutí
Hlavní poselství této knihy:
Investování do aktivně spravovaných fondů je špatný nápad: jen vám prožerou těžce vydělané peníze, zatímco finanční zprostředkovatelé vydělají jmění. Vydělejte více svých peněz investováním do indexového fondu.
Praktické rady: Přehodnoťte, do jakých fondů investovat.
Většinu majetku investujte do indexového fondu, a pokud chcete s částí svých těžce vydělaných peněz hazardovat, pak vložte malou částku do aktivně spravovaných fondů. Pokud se navzdory tomu, co jste si přečetli, přesto chcete podílet na vzrušení z riskování části peněz a rychlých zisků v aktivně řízených fondech, vsaďte na maximálně 5 procent. Můžete si dovolit riskovat tuto malou částku, ale rozhodně si ponechte většinu svých aktiv v bezpečné dlouhodobé investici.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky