Výnosy prudce vzrostly od roku 2022, kdy americký Federální rezervní systém začal agresivně zvyšovat úrokové sazby v rámci boje proti inflaci. V květnu se výnos 30denní amerického státního dluhopisu vyšplhal nad 5 % a od té doby se tam drží, uvedl investiční institut Wells Fargo ve zprávě z 28. srpna.
„Vzhledem k tomu, že hotovostní výnosy zůstávají na zvýšené úrovni a inflace se oproti loňskému roku výrazně ochladila, posunuly se hotovostní výnosy po několika letech záporných reálných výnosů do kladných hodnot na reálné bázi očištěné o inflaci,“ uvedla Veronica Willisová, globální investiční stratég společnosti.
„Tento posun do prostředí kladných reálných výnosů hotovosti přiměl investory k otázce, zda je nyní čas zvýšit držbu hotovosti, nebo si hotovost ponechat a počkat na lepší příležitost ke vstupu na trh,“ dodala.
Profesionálové zvažují, zda je dobrý nápad zůstat v hotovosti po zbytek roku.

Hotovost „překonává“ akcie
Ve zprávě ze 7. září banka Barclays uvedla, že se domnívá, že hotovost ve čtvrtém čtvrtletí již podruhé za sebou překoná akcie.
Uvedla, že tato teze „do značné míry platí“: v prostředí, kde investoři mohou „pohodlně sedět v hotovosti“ s výnosem 5,4 %, je „nerozumné“ očekávat výrazné překonání výkonnosti akcií nebo dluhopisů.
Barclays sice očekává určité oslabení růstu hrubého domácího produktu USA v první polovině roku 2024, ale domnívá se, že stále bude existovat režim vyšších sazeb po delší dobu. To znamená, že zatím neexistuje „silný důvod“ pro vlastnictví durace – tedy dluhopisů nebo akcií s dlouhou splatností -, ale také to, že úrokové sazby v USA se budou pravděpodobně lišit od úrokových sazeb na ostatních trzích.
„Mezitím stagnující evropská ekonomika a dlouhodobě slabší čínská ekonomika způsobují, že cyklické kapsy v oblasti FX, akcií a komodit vypadají neatraktivně. Již druhé čtvrtletí v řadě tak dáváme přednost společnosti hotovosti před akciemi a dluhopisy,“ napsala Barclays a označila hlavní třídy aktiv za „stále neatraktivní“.
Hlavní americký akciový stratég Goldman Sachs David Kostin tento týden v pořadu „Squawk on the Street“ na CNBC uvedl, že do fondů peněžního trhu se letos přesunulo téměř 1 bilion USD a vzhledem k výnosům, které investoři z hotovosti získávají, jde o „docela atraktivní alternativu k akciím“.
„Relativní atraktivita hotovosti je v tomto prostředí skutečně docela silná. A právě tam se přesunula velká část peněz na marži,“ řekl. „A je pravděpodobné, že máte peníze, které jdou z akcií spíše do hotovosti.“

Banka JPMorgan v poznámce z 11. září uvedla, že snižuje 1 % své pozice ve státních dluhopisech – a alokuje ji do hotovosti. Důvodem je „potenciál, že nárůst cen komodit bude živit inflaci a prodlouží cykly zvyšování sazeb centrálních bank,“ uvedla.
Podobně se vyjádřil i miliardář Ray Dalio, zakladatel Bridgewater Associates. Ve čtvrtek na Milken Institute Asia Summit v Singapuru řekl, že se vyhýbá dluhopisům a nyní dává přednost hotovosti.
Nebezpečí držení hotovosti v dlouhodobém horizontu
Investoři sice mohou být v pokušení zvýšit držbu hotovosti, aby využili zvýšených výnosů, ale to může mít „nezamýšlené důsledky“, řekla Willisová z Wells Fargo Investment Institute.
„I když výnosy hotovosti zůstanou krátkodobě zvýšené, hotovost bude pravděpodobně dlouhodobě zaostávat za ostatními růstovými aktivy, což bude brzdit dlouhodobou výkonnost,“ řekla a dodala, že historie ukázala, že i „velmi konzervativní“ alokace portfolia měla po dlouhou dobu vyšší výnosy než hotovost.
„I když neočekáváme návrat k prostředí velmi nízkých výnosů hotovosti z minulého desetiletí, na základě našich předpokladů kapitálového trhu očekáváme, že každá strategická třída aktiv bude dlouhodobě výkonnější než hotovost,“ dodala.

Britská společnost Schroders, která se zabývá správou aktiv, ve svém sdělení ze 14. září uvedla, že držení hotovosti „kvůli flexibilitě“ je sice rozumné, ale že je podle ní na čase začít uvažovat dlouhodobě.
Ve světle očekávání, že by později v tomto roce nebo na začátku roku 2024 mohlo dojít k poklesu, by se podle firmy mohlo „osvědčit“ přidání dluhopisů s delší dobou splatnosti, a tedy uzamčení vysokých výnosů.
„Myslíme si, že investoři nemusí plně docenit rizika pokračujícího převažování krátkodobých investic nebo hotovosti ani výnosový polštář, který dluhopisy v současné době nabízejí proti dalšímu poklesu cen,“ uvedl správce aktiv.
Podle něj panuje na trhu konsenzus, že úrokové sazby budou v příštích 12 až 24 měsících na nižší trajektorii.
„Pokud krátkodobé úrokové sazby klesnou, budou muset investoři do krátkodobých investic nebo hotovosti reinvestovat s nižší sazbou, což sníží budoucí výnosy. Pokud investoři nakupují dluhopisy s delší splatností, jsou vystaveni menšímu reinvestičnímu riziku,“ uvedla společnost Schroders.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky