Průměrná prodejní cena za metr čtvereční činila 146.459 korun. To je mezičtvrtletně méně o tři procenta a meziročně o procento. Nejprodávanější byly dispozice 2+kk, nejhůře se naopak prodávaly byty 3+kk. Vyplývá to ze čtvrtletní analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group, kterou jejich zástupci dnes představili.
„V příštím roce by měly už začít výrazněji klesat úroky hypoték, což poptávku dále posílí,“ řekl Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group.
Během letošního roku roste zájem o nové byty v metropoli setrvale, celkem se prodalo 2700 bytů. Za celý letošní rok by podle expertů počet prodaných nových bytů v Praze mohl přesáhnout čtyřtisícovou hranici. To je stále výrazně méně než v rekordním roce 2021, kdy se prodalo 7450 bytů, oproti loňskému roku by se ale jednalo zhruba o třetinový nárůst.
Podle analýzy je za zvýšenou poptávkou stabilizace ekonomické situace a pozitivnější výhled budoucího vývoje. Oživuje i hypoteční trh. Podle Hypomonitoru České bankovní asociace úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla v září ze srpnových 5,78 procenta na 5,74 procenta.
Ceny nových bytů zaznamenaly mírný pokles, ale stále se drží kolem hranice 150.000 korun za metr čtvereční. Podle developerů je ovlivnilo mimo jiné to, že se na trhu objevilo několik projektů s nižšími zaváděcími cenami nebo speciálními platebními podmínkami. Nabídková cena za metr čtvereční byla ve třetím čtvrtletí 150.437 korun, což bylo mezičtvrtletně méně o procento a meziročně o 2,4 procenta.
„V následujících obdobích je velmi pravděpodobný pokles nabídky, který v součtu s oživující poptávkou bude tlačit na opětovný růst cen. Zároveň je patrný další podstatný nárůst nájmů. Průměrný nájem přesáhl hranici 30.000 korun za měsíc, přičemž institucionální nájem je o třetinu vyšší a nabídka v tomto segmentu nadále roste,“ uvedl předseda představenstva investiční skupiny Trigema Marcel Soural.
Do prodeje se podle expertů v posledním roce dostává menší počet bytů, než tomu bývalo dříve. Kvůli vysokým cenám stavebních prací a materiálů a drahému úvěrovému financování dochází k odkladu řady projektů, protože se investorům výstavba nevyplatí. Rychlejšímu doplnění nabídky dlouhodobě brání také pomalé tempo povolování nové výstavby.
Podle analýzy s odkazem na poslední data Českého statistického úřadu se za prvních osm letošních měsíců v hlavním městě povolilo 2165 bytů v bytových domech, o třetinu méně než ve stejném období loňského roku.
Počet volných bytů v Praze ustálil na dlouhodobém průměru mezi 5000 a 6000 jednotek. To ale podle Petra Michálka, předsedy představenstva Skanska Residential, při rostoucí demografické křivce potřebám metropole nestačí.

Stát vybral za září na mýtném 1,26 miliardy korun, meziročně o 2,5 procenta méně
Dopravci v září zaplatili za mýtné v Česku 1,26 miliardy korun, meziročně o 2,5 procenta méně. Snížil se i počet mýtných transakcí. Výběr mýtného za tři čtvrtletí činí podobně jako loni 11,16 miliardy korun. ČTK o tom informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll.
Září bylo podle firmy pátým letošním měsícem, kdy se vybralo méně než v loňském roce. Výrazněji kleslo vybrané mýtné jen v dubnu, a to meziročně o 2,85 procenta. Za zářijovým poklesem stojí podle tiskové zprávy i kalendář, letošní září mělo o jeden pracovní den méně než to loňské. Počet mýtných transakcí se snížil o 4,5 procenta na 95 milionů.
Podle společnosti CzechToll je i nadále patrný trend z celého letošního roku, kdy v souladu s vývojem české ekonomiky výběr mýtného stagnuje. Společnost uvedla, že se vybralo za prvních devět měsíců u vozidel registrovaných v ČR o dvě procenta méně, úhrady od vozidel registrovaných v zahraničí naopak o procento rostly.
Ke konci třetího čtvrtletí uhradili dopravci 9,9 miliardy korun za jízdu po dálnicích a 1,3 miliardy korun za jízdu po zpoplatněných silnicích první třídy. Necelá třetina mýtného byla uhrazena v režimu předplaceného mýtného, dvě třetiny uhradili dopravci v režimu mýtného s následnou úhradou.
Na konci září bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 808.000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 632.000 automobilů mělo zahraniční registrační značky. K těmto registrovaným vozidlům vydal CzechToll dopravcům 635.000 kusů palubních jednotek.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky