Zanechal po sobě zástupy fanoušků a značný majetek.
Značná část hercova majetku pochází z jeho nejikoničtější role. Tento příjem údajně dosahuje 20 milionů dolarů ročně, a to ze syndikace a příjmů ze streamování.
Mluvčí společnosti Warner Bros, která vlastní distribuční práva na seriál, odmítl výši zůstatkových plateb ověřit nebo komentovat. CNBC se nepodařilo kontaktovat Perryho zástupce, aby se k tomu vyjádřili.
Co se může stát s Perryho odstupným za seriál Přátelé?
Když herec zemře, jsou zbytkové platby považovány za jeho osobní majetek. Nyní je tento zbytkový tok peněz pravděpodobně ve vlastnictví jeho pozůstalosti.
Podle zákonů v Kalifornii, kde Perry pobýval, by mohly existovat tři možnosti, jak zdědit zbytky z „Přátel“, uvedl Charlie Douglas, certifikovaný finanční plánovač a prezident společnosti HH Legacy Investments v Atlantě.

Screen Actors Guild-American Federation of Television and Radio Artists má smlouvy, ve kterých mohou její členové uvést příjemce zbytkových plateb po smrti. Jako jednu z možností zde Perry mohl uvést jednotlivce nebo jednotlivce. Jde o podobný postup, jako je jmenování příjemce u běžných typů účtů, jako je například účet 401
Druhou možností je, že Perry mohl jako příjemce zbytkových plateb jmenovat svěřenský fond – a nikoliv jednotlivce, uvedl Douglas. Zbytky by plynuly do svěřenského fondu a ten by zase stanovil, kdo je obdrží.
Na rozdíl od závěti, která je předmětem veřejného záznamu v dědickém řízení, jsou svěřenské fondy soukromé, a v takovém případě se veřejnost nemusí nikdy dozvědět, kdo zdědí Perryho příjmy z „přátel“.
Existuje však ještě třetí možnost: Perry žádného příjemce nejmenoval. V tomto případě by jeho majetkový plán určovaly státní zákony.
„Je docela dobře možné, že když neměl manželku ani děti, nic tam nenapsal,“ řekl Douglas.
Všechny státy mají rámec, který určuje, jak by měly být vaše peníze a majetek rozděleny, když zemřete. Těmto zákonům se říká zákony o dědictví a v jednotlivých státech se liší.
Ve většině států je pro dědictví typická tato hierarchie v pořadí, kdo má majetek získat: nejprve manžel/manželka, pak děti, vnoučata, rodiče a nakonec sourozenci, řekl Douglas.
Perry se nikdy neoženil ani neměl děti. Zůstali po něm rodiče, kteří se rozvedli, když byl Perrymu necelý rok, a oba se od té doby znovu oženili, a pět nevlastních sourozenců.

Podle Tashy Dickinsonové, partnerky pro svěřenské fondy a pozůstalosti ve společnosti Day Pitney, budou v Kalifornii jeho rodiče pravděpodobně přebírat Perryho honoráře za herecké role a také další části jeho pozůstalosti, včetně jeho pamětí z roku 2022.
V takovém případě by se jeho rodiče mohli rozhodnout učinit „kvalifikované prohlášení o zřeknutí se práva“, kterým by se vzdali svých práv na zbytky, a v takovém případě by peníze přešly na nevlastní sourozence, uvedl Douglas.
„Není vůbec neobvyklé, že se bohatí rodiče zřeknou dědictví,“ řekl. Například Perryho nevlastním otcem je Keith Morrison, oceňovaný novinář a dlouholetý korespondent pořadu „Dateline“ televize NBC.
Jinak bude Perryho majetek rozdělen na základě pozůstalostního soudního systému.
„Pozůstalostní řízení je v Kalifornii obzvláště nežádoucí, protože je drahé, časově náročné a představuje zásah do soukromí, protože všechny soudní záležitosti jsou veřejně dostupné,“ řekl David Oh, vedoucí oddělení daní a plánování majetku ve společnosti Arta Finance.
Zejména u celebrit, jako je Perry, „absence majetkového plánu vyvolává zmatek, přitahuje nežádoucí pozornost médií a může způsobit rodinné spory,“ dodal.
V Perryho majetkovém plánu mohla figurovat charita
Perry se také mohl rozhodnout odkázat svůj majetek mimo svou rodinu.
Měl blízké osobní i profesní vztahy a podporoval několik filantropických zájmů, „a nebylo by překvapivé, kdyby část jeho majetku šla na ně,“ řekl Oh.
Herec, který léta veřejně bojoval se závislostí, kdysi ve svém sídle v Malibu otevřel zařízení pro střízlivé a pracoval na vytvoření nadace pro problémy se závislostmi.
Dne 3. listopadu byla jeho jménem založena Nadace Matthewa Perryho jako dárcovský fond. Nadační fond sponzoruje a spravuje společnost National Philanthropic Trust.
„Až umřu, vím, že lidé budou mluvit o ‚Přátelích‘, ‚Přátelích‘, ‚Přátelích‘,“ řekl Perry během rozhovoru v roce 2022. „A já jsem za to rád, jsem šťastný, že jsem jako herec odvedl solidní práci. … Ale až umřu, co se týče mých takzvaných úspěchů, bylo by hezké, kdyby ‚Přátelé‘ byli uvedeni daleko za věcmi, kterými jsem se snažil pomáhat jiným lidem. Vím, že se to nestane, ale bylo by to hezké.“

Lidé s charitativními sklony mohou své dary využít také k tomu, aby se vyhnuli dani z nemovitosti nebo ji snížili. Podle Douglase charitativní příspěvky nepodléhají dani z nemovitosti.
V roce 2023 mohou jednotlivci odkázat dědicům až 12,92 milionu dolarů, aniž by to vyvolalo povinnost platit federální daň z nemovitosti. Nad tuto hranici činí federální sazba daně z nemovitosti 40 %, a přestože Kalifornie nemá daň z nemovitosti ani dědickou daň, může to pro někoho, jako je Perry, podle Ohové ze společnosti Arta Finance, znamenat velký účet.
Někdy charitativně smýšlející lidé darují majetek nad hranicí daně z nemovitosti na charitu a zbytek odkážou dědicům, čímž se dani z nemovitosti zcela vyhnou, uvedl Douglas.
Tito majetní daňoví poplatníci často spolupracují s poradci na těchto typech strategií.
„Plánování pozůstalosti není žádná legrace – málokdo rád čelí své smrtelnosti – ale čím více peněz a majetku, ať už jde o nemovitosti, duševní vlastnictví, autorská práva nebo licenční poplatky, tím důležitější je mít všechny příslovečné kachny v řadě,“ řekl David Johnston, certifikovaný finanční plánovač a řídící partner společnosti Amwell Ridge Wealth Management.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky