Tento nárůst byl vítán vzhledem k výraznému poklesu hongkongských akcií po pátečním zasedání politbyra. K těmto poklesům se přidala o víkendu zveřejněná vládní zpráva, která podnítila obavy z deflace. Přesto došlo k mírnému uklidnění, když dolar vzrostl vůči mnoha svým hlavním konkurentům.
Výhled obchodování na tento týden je přeplněn významnými událostmi. V úterý se obchodníci připravují na zveřejnění údajů o inflaci v USA, ve středu na politické rozhodnutí Federálního rezervního systému a ve čtvrtek na údaje o maloobchodních tržbách. Při pohledu na tyto události analytici předpokládají, že investiční atmosféra bude v nadcházejících dnech volatilní.
Tento kontext v kombinaci s některými regionálními výkyvy. Australské i japonské hlavní akciové indexy vzrostly nejméně o 1 %, přičemž do značné míry těžily z boomu amerických akcií, který byl pozorován v pátek. Mezitím futures kontrakty na americké a evropské akcie vykázaly během asijského obchodování minimální změny a výnosy desetiletých státních dluhopisů stagnovaly na úrovni 4,25 %.

Po sobotním zveřejnění ekonomických údajů byl zaznamenán pokles na čínském akciovém trhu. Z nich vyplynulo, že spotřebitelské ceny se propadly nejrychlejším tempem za poslední tři roky. Výrobní náklady se navíc ponořily hlouběji do záporných hodnot, což poukazuje na potíže, s nimiž se čínské hospodářské oživení nadále potýká.
Ekonomický obrázek, který vykreslili ekonomové Citigroup, je poměrně chmurný. Tým vedený Xinyu Ji ve svém sdělení klientům poznamenal: “Deflační situace v Číně se prohlubuje v důsledku trojího úderu domácích cen potravin, mezinárodních korekcí cen ropy a slabé domácí poptávky.” Dodali, že “není čas na politické váhání, aby se zabránilo začarované smyčce mezi deflací, důvěrou a aktivitou”, a upozornili na zvýšené riziko blížícího se snížení povinných minimálních rezerv a/nebo sazeb.
Index S&P 500 si v pátek připsal šestý týden růstu v řadě, což představuje nejdelší pozitivní sérii od listopadu 2019, což je slibná trajektorie, která naznačuje, že by se Spojené státy, největší ekonomika světa, mohly vyhnout recesi.
Spekulace se vrhly na ekonomiku se zveřejněním silných údajů o mzdách. V důsledku toho swapové kontrakty aktuálně ukazují 40% šanci, že Fed v březnu sníží sazby, což je pokles z více než 50% pravděpodobnosti před objevením se ekonomických údajů.
Změkčující údaje o inflaci v USA a údaje o zaměstnanosti za poslední měsíc investory uklidnily, že Fed přestal zvyšovat sazby, což vyvolalo předpovědi snížení sazeb v nadcházejícím roce nejméně o 125 bazických bodů. Po údajích o pracovních místech mimo zemědělský sektor však obchodníci své sázky na uvolnění sazeb zkrátili na zhruba 110 bazických bodů.

Na adresu těch, kteří se obávají recese, Neil Dutta ze společnosti Renaissance Macro Research v pátek ostře poznamenal: “Lidé, kteří říkají recese, by si měli nechat vyšetřit hlavu.”
Na začátku tohoto týdne obchodníci sledují politická rozhodnutí Evropské centrální banky a Bank of England. Dále očekávají zveřejnění údajů o zaměstnanosti v Austrálii a ukazatelů ekonomické aktivity v Evropě.
Ropa si udržela své zisky z pátku a rostla díky zprávě o zaměstnanosti v USA a plánům na doplnění strategických ropných rezerv. Nárůst ropy však představoval vyvrcholení její nejdelší týdenní ztrátové série od konce roku 2018, což naznačuje, že nabídka začíná převyšovat poptávku.
Posuny na čínském trhu, dění v americké ekonomice a aktivity ve finančním světě obecně jsou důkazem provázaného obchodního ekosystému, který je neustále v pohybu. Nadcházející události tohoto týdne budou mít značný význam a mohly by vyvolat dramatické výkyvy v obchodních aktivitách po celém světě. Investoři, obchodníci a tvůrci politik po celém světě budou věnovat velkou pozornost změnám, které tyto měny, akcie a komodity vedle dalších investičních faktorů zapouzdří.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky